Sonda
Czy nasza strona jest dla Ciebie jasna i przejrzysta?
Blog chmura tagów

Czy izolacje fundamentów są naprawdę konieczne?

0

Nie wszyscy budujący zdają sobie sprawę z faktu, że zabezpieczenie domu przed wilgocią i wodą jest jedną z ważniejszych kwestii. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że izolacji nie widać i przez to często jest bagatelizowana. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że mimo iż jest ona niewidoczna, jest niezbędna  do prawidłowego funkcjonowania budynku. Obciążenia wilgocią i wody gruntowe to dwie ogromne siły, które oddziałują na budynek.  Tylko wykonanie trwałej i szczelnej hydroizolacji daje nam pewność solidnego zabezpieczenia przed negatywnymi skutkami oddziaływania wody.  

Woda a fundamenty - jak woda wpływa na fundament? 

Źródeł wnikania wody w strukturę budynku jest wiele. Woda wchodząc w konstrukcję domu niszczy materiał budowlany. Kiedy wybieramy konkretne rozwiązania produktowe czy technologiczne wykonania izolacji, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim warunki gruntowo wodne. Warto wykonać opinię geotechniczną, dzięki której jesteśmy w stanie zestawić rozwiązania zawarte w projekcie budowlanym z rozwiązaniami odpowiadającymi realnej sytuacji.  Określenie rodzaju obciążenia wodą  jakiemu poddawane są fundamenty jest bardzo istotne  ponieważ ma bezpośredni wpływ na  dobór odpowiedniego rodzaju hydroizolacji. Oprócz warunków gruntowo-wodnych, istotną kwestią jest to, czy budynek jest podpiwniczony czy nie.

 

Rodzaje hydroizolacji - jakie wybrać izolacje przeciwwodne? 

W sytuacji wód gruntowych, które nie wywierają ciśnienia, stosuje się hydroizolacje typu lekkiego nazywane izolacjami cienkopowłokowymi lub przeciwwilgociowymi. Do wykonania tego rodzaju izolacji stosuje się głównie produkty bitumiczne nakładane pędzlem lub metodą natryskową. Po wyschnięciu materiały te tworzą na pionowej ścianie fundamentowej wodoszczelną powłokę. W przypadku wód wywierających ciśnienie (wody spiętrzające się) skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie izolacji typu ciężkiego, do której zalicza się produkty bitumiczne, grubowarstwowe nakładane pacą. Oprócz wymienionych produktów, do wykonania izolacji pionowej, stosuje się również papy, masy polimerowo-asfaltowe, membrany bitumiczne oraz roztwory asfaltowe.

Wszystkie wymienione wyżej rodzaje hydroizolacji są izolacjami pionowymi – ponieważ dotyczą zabezpieczenia pionowych ścian fundamentów. Aby izolacja była naprawdę skuteczna i kompletna, nie można zapomnieć o izolacji poziomej. Wykonuje się ją zazwyczaj przy użyciu papy lub szlamu uszczelniającego na ławach fundamentowych lub płycie fundamentowej. Zabezpiecza ona przed kapilarnym podciąganiem wody w górę murów. Istotne jest, aby izolacje poziome i pionowe budynku tworzyły szczelny i ciągły układ tzn. muszą być trwale ze sobą połączone. Tylko takie rozwiązanie da nam pełną skuteczność wykonywanych prac i trwałe zabezpieczenie  budynku.

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie hydroizolacji fundamentów? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z zakresu hydroizolacji fundamentów: 

 

Jak działa hydroziolacja? 

Jak zabezpieczyć piwnicę przed wodą? 

Z czego i jak zrobić hydroizolację fundamentów? 

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych na fundament?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium