Sonda
Czy nasza strona jest dla Ciebie jasna i przejrzysta?
Blog chmura tagów

Dachy zielone- nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne

0

 

Przyglądając się ilości dostępnych na rynku układów dachów płaskich, warto zwrócić szczególną uwagę na jeden z rodzajów - dach zielony. Za tego rodzaju rozwiązaniem przemawiają dwie kwestie. Przede wszystkim estetyka – dach zielony jest elementem przyciągającym wzrok - chociażby z wyższych pięter budynku. Dodatkowo to atrakcyjna ECO alternatywa, aby zdecydowanie wyróżniać się na tle innych budynków.

Dach zielony posiada dodatkowo wiele innych plusów i konkretnych korzyści. Przede wszystkim jest to rozwiązanie niezwykle trwałe, które pozwala zdecydowanie wydłużyć żywotność dachu. Dodatkowo dzięki zastosowaniu dachu zielonego nasz budynek będzie bardzo dobrze zaizolowany pod względem termicznym oraz akustycznym.

Czy wiesz, że…

Dachy zielone są bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Odbierają i zatrzymują ok. 50% wód opadowych. Odpowiadają też za absorpcję nawet 20% szkodliwych gazów i pyłów pochodzących z powietrza. Zwiększają zawartość tlenu i podwyższają wilgotność powietrza, przez co nasz dom staje jest bardziej ekologiczny. Warstwa roślinna zastosowana na tego typu dachu, chroni warstwę izolacyjną przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV. Dach zielony pomaga także uzyskać większą stabilność temperatur oddziałujących na poszczególne warstwy pokrycia dachowego.

Jaka roślinność na dach płaski?

Na dachach zielonych stosuje się dwa rodzaje roślinności – ekstensywną lub intensywną. Roślinność intensywna to taka, z którą spotykamy się w każdym ogrodzie -  należą do niej trawy, krzewy i drzewa. Tego rodzaju rośliny wymagają podłoża o odpowiedniej grubości powyżej 35 cm. Roślinność intensywna jest dość wymagająca - należy ją często nawadniać i pielęgnować. Dodatkowo grubość podłoża i ciężar tego rodzaju roślinności powodują, że konstrukcja dachu musi być na tyle solidna, aby "udźwignąć" całą strukturę. Waga dachu zielonego z roślinnością intensywną to ok.230 kg/m2. 

Zdecydowanie mniej wymagającą w pielęgnacji i utrzymaniu jest roślinność ekstensywna. Zaliczamy do niej zioła, mchy, porosty i rozchodniki. Warstwa wegetatywna dla takiej roślinności mieści się między 5 a 15cm. Roślinność ekstensywna jest zdecydowanie sucholubna i bardzo odporna na zewnętrzne warunki atmosferyczne, dzięki czemu jest łatwiejsza w utrzymaniu. Ponadto jest lekka – 55kg/m2. Na rynku dostępne są gotowe maty z roślinnością ekstensywną. Zastosowanie takiego rozwiązania zdecydowanie bardziej oszczędza czas i środki niż w przypadku roślinności intensywnej.

 

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów - skontaktuj się z doradcami Suez Izolacje Budowlane

Bez względu na to, na jaki rodzaj dachu zielonego się zdecydujemy, warto skorzystać z fachowej pomocy ekspertów chociażby ze względu na różną specyfikę montażu tego typu pokrycia dachu płaskiego. Dobór odpowiedniej technologii, sprawdzone materiały oraz solidne wykonanie to podstawa wymarzonego dachu zielonego, który na co dzień będzie prawidłowo wypełniał swoje funkcje ciesząc oko właścicieli... i nie tylko.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium