Jak należy przygotować się do wykonania wtórnych izolacji fundamentów w starym budynku?
Zadaniem tego rodzaju izolacji jest ochrona konstrukcji przed wodą i szkodliwymi substancjami jakie wraz z wodą są przenoszone do ścian fundamentów. Istotna jest też ochrona fundamentów przed wielokrotnym przemarzaniem, które ma ogromny wpływ na trwałość konstrukcji. Izolacja termiczna też powinna być wykonana z materiałów niechłonących wilgoci.
Przy wtórnym wykonaniu izolacji w starym budynku najpierw musimy zdiagnozować, która izolacja " nie działa". Przyczyn i źródeł zawilgocenia może być bowiem wiele, a nie jest powiedziane, że wszystkie izolacje fundamentów w istniejącym budynku są nieszczelne. Aby zlikwidować wilgoć lub wodę pojawiającą się w budynku musimy uzyskać ciągłość izolacji poziomej i pionowej, które stworzą skuteczną barierę przed wnikaniem wody.
Sposoby i etapy naprawy izolacji fundamentów w starym domu
Po analizie stanu istniejącego w starym budynku i określeniu przyczyn zawilgocenia i zasolenia należy dobrać odpowiedni sposób naprawy i zakresu remontu. Metod wykonania lub odtworzenia izolacji, czy osuszania budynków mamy wiele. Możemy podzielić je na grupy : izolacje wtórne pionowe, izolacje wtórne poziome (mechaniczne i chemiczne), tynki renowacyjne.
Dlaczego warto solidnie wykonać izolacje fundamentów w starym domu?
Skutków wnikania wody i szkodliwych substancji możemy wymienić wiele, są to m.in.:
- kolonie grzybów, pleśni na ścianach i sufitach
- korozje, pęknięcia i niszczenie ścian
- zacieki, wykwity solne, przebarwienia
- wybrzuszenia, odspojenia, pęknięcia elewacji
- pogorszenie termoizolacyjności
- pogorszenie mikroklimatu pomieszczeń
- łuszczenie się powłok malarskich
- odpadanie tynku