Kiedy warto zastosować dach zielony? Który wybrać?

0

Kiedy dach zielony będzie najlepszym rozwiązaniem?

Na pewno w tym przypadku, kiedy musimy zwiększyć powierzchnię terenu biologicznie czynnego na naszej inwestycji, kiedy pokrycie dachu płaskiego jest widoczne z innych kondygnacji budynku (względy estetyczne) czy wreszcie wtedy, kiedy chcemy przedłużyć trwałość zastosowanego pokrycia oraz poprawić izolacje termiczną i akustyczną.

 

Co więcej dachy zielone:

  • odbierają i zatrzymują ok. 50% wód opadowych
  • absorbują nawet 20% szkodliwych gazów i pyłów pochodzących z powietrza,
  • minimalizują hałas uliczny,
  • wpływają na wzrost wilgotności powietrza, a w powietrzu jest więcej tlenu,
  • warstwa roślinna chroni warstwy izolacji przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV.

 

Dach zielony i jego rodzaje: roślinność ekstensywna lub intensywna. Co znaczą te pojęcia?

Roślinność intensywna, to nic innego, jak tradycyjna roślinność, która znajdować się może w każdym ogrodzie (drzewa, gęsta trawa, krzewy). Jednak, jak wiadomo do wzrostu potrzebuje wtedy odpowiedniej grubości podłoża, częstego nawadniania, pielęgnacji roślinności. Grubość podłoża i ciężar tradycyjnej roślinności wymuszają również odpowiednio solidniejszą konstrukcje dachu, która ma za zadanie "udźwignąć" cały system. Przybliżona waga dachu zielonego z roślinnością intensywną to 230 kg/m2. 

Wyjściem z tej sytuacji jest roślinność ekstensywna, która jest sucholubna, stosunkowo lekka (ok. 55 kg/m2), wymaga bardzo małej ilości substratu i co bardzo ważne jest praktycznie bezobsługowa. Roślinność ekstensywna jest równie ładna, kolorowa i różnorodna. Rozchodniki, mchy, czy zioła barwią się na czerwono, fioletowo, żółto, zielono w zależności od pory roku. Rośliny te są bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Sam "montaż" roślinności ekstensywnej, też jest dużo tańszy i szybszy, niż tradycyjnych roślin, ponieważ są dostępne gotowe maty z roślinnością ekstensywną, które wystarczy rozwinąć na dachu. 

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie hydroizolacji dachów płaskich? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z kategorii #dachy płaskie: 

 

A może jednak dach płaski? 

Dlaczego warto wybrać projekt z płaskim dachem? 

Dachy zielone - nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne

Domy z płaskim dachem: projekty, pokrycie, koszty i przewagi

Spadki styropianowe do kształtowania spadków na dachu płaskim

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium