Dlaczego warto izolować dom przed wilgocią?
Kiedy decydujemy się na budowę domu - czy to podpiwniczonego czy też nie, jedną z najważniejszych kwestii jest zabezpieczenie go przed wilgocią. Szkodliwe związki zawarte w wodzie przenikając bezpośrednio z gruntu, niszczą najpierw izolację fundamentów, a następnie wnikają w ściany budynku.
Woda może dostawać się do materiału budowlanego przede wszystkim z opadów atmosferycznych oraz z gruntu, który przylega do muru. Wnikając w konstrukcję domu niszczy materiał budowlany korodując z nim i rozpuszczając go. Wszystkie te procesy są przyspieszane przez związki chemiczne pochodzące z gruntu i atmosfery. Na efekty takich działań nie trzeba długo czekać. Źle wykonane fundamenty oraz ich zła izolacja mogą powodować zapadanie się posadzki. Obniżenie poziomu posadzki, które może pojawić się nawet 2 lata po jej wykonaniu, rozrywa warstwy izolacji. Dodatkowo tynki ulegają złuszczeniu, w efekcie czego pękają i odpadają. Części muru kruszą się, a na ścianach pojawia się grzyb i pleśń chorobotwórcza. W takiej sytuacji pojawia się pytanie…
Czy hydroizolacja budynku jest naprawdę potrzebna? Tak - zdecydowanie!
Prawidłowo wykonana izolacja to element budowy często bagatelizowany zarówno przez inwestorów jak i samych wykonawców. Dodatkowo dochodzą do tego błędy w sztuce budowlanej jak np. rozcieńczanie środków bitumicznych benzyną w celu łatwiejszego nanoszenia pędzlem. Warto zatem zadbać o to aby jak najstaranniej zaizolować fundament, który w przeliczeniu procentowym stanowi tylko około 3% wartości budynku. Nie są to więc duże koszty w zestawieniu z całą inwestycją. Mają jednak naprawdę ogromny wpływ przede wszystkim na trwałość konstrukcji budynku oraz środowisko życia jego mieszkańców.
Profesjonalnie zaizolowany fundament to…
- gwarancja obniżenia do minimum ryzyka zawilgocenia muru
- zwiększenie termoizolacyjności całego budynku
- zmniejszenie ryzyka pojawienia się groźnych dla zdrowia grzybów i pleśni
- uniknięcie kosztownych napraw okładziny podłogowej
Nie ryzykuj – zabezpiecz swój fundament profesjonalnie!
Wiele środków oferowanych na rynku posiada potwierdzenia techniczne oraz spełnia polskie normy, ale nie zabezpiecza skutecznie i trwale przed wilgocią. Na etapie budowy, zaizolowanie fundamentów jest zdecydowanie tańsze niż cała gama zabiegów poprawiających izolacyjność lub odtwarzanie izolacji, w momencie kiedy już pojawi się problem.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj:
- Sprawdzone materiały do izolacji fundamentów
- Skuteczne izolacje fundamentów
- Jakich materiałów użyć do izolacji fundamentów?