Sonda
Czy nasza strona jest dla Ciebie jasna i przejrzysta?
Blog chmura tagów

Izolacje fundamentów i piwnic w starym domu

0

Izolacje fundamentów i piwnic w starym domu

Przy ponownym wykonaniu izolacji w starym budynku, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest zdiagnozowanie w czym tkwi problem - która z izolacji nie spełnia swojej funkcji przez co w domu pojawiła się pleśń czy wilgoć.

Zawilgocenie w budynku może pojawić się z różnych powodów. Niekoniecznie wszystkie zastosowane izolacje fundamentów muszą być nieszczelne, aby woda a wraz z nią szkodliwe substancje zaczęły przedostawać się w głąb budynku.

Skutków wnikania wody i szkodliwych substancji można wymienić wiele, są to m.in.:

  • kolonie grzybów, pleśni na ścianach i sufitach 
  • korozje, pęknięcia i niszczenie ścian
  • zacieki, wykwity solne, przebarwienia
  • wybrzuszenia, odspojenia, pęknięcia elewacji
  • pogorszenie termoizolacyjności
  • pogorszenie mikroklimatu pomieszczeń
  • łuszczenie się powłok malarskich i odpadanie tynku

 

 

Diagnoza problemu i dobór technologii

Po dokładnej analizie stanu istniejącego w starym budynku i określeniu przyczyn zawilgocenia, kolejnym krokiem będzie dobór odpowiedniej metody naprawy oraz wybór środków jakich należy użyć. W celu zlikwidowania wilgoci pojawiającej się w piwnicy budynku musimy przede wszystkim uzyskać ciągłość izolacji poziomej i pionowej, które razem stworzą skuteczną barierę przed wnikaniem wody. Istotna jest również ochrona fundamentów przed przemarzaniem, które ma bardzo duży wpływ na trwałość całości konstrukcji. Izolacja termiczna powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości, których głównym parametrem jest niepochłanianie wilgoci.

 

Sposoby i etapy naprawy izolacji fundamentów i piwnic

W celu doboru odpowiedniej metody pozbycia się problemu wilgoci w starym budynku trzeba wziąć też pod uwagę jego przeznaczenie, właściwości zastosowanych pierwotnie materiałów, ogólny stan obiektu, warunki gruntowo-wodne. Metod wykonania odtworzenia izolacji czy osuszania budynku jest bardzo wiele.

 

 

Możemy podzielić je na trzy główne grupy:

  • izolacje wtórne pionowe
  • izolacje wtórne poziome - mechaniczne i chemiczne
  • tynki renowacyjne

Trzeba zwrócić uwagę też na fakt, że izolacja fundamentów w starym domu nie jest jednoznaczna z całkowitym osuszeniem ścian we wszystkich pomieszczeniach budynku. Jeśli na ścianach pojawiły się pleśń i wykwity warto dodatkowo wykonać osuszanie murów.

Chcesz dowiedzieć się więcej, jak zaizolować fundamenty w starym budynku?

Zadzwoń do naszego doradcy!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium