Jak skutecznie osuszyć piwnicę?

0

Jak skutecznie osuszyć piwnicę?

Wielu właścicieli piwnic często zmaga się z wodą przedostającą się do budynku i wilgocią. Samo osuszenie mokrych ścian jednak często nie wystarcza. Potrzebne wtedy jest znalezienie i wyeliminowanie przyczyn problemu.

 

Pod pojęciem osuszanie budynku należy rozumieć kilkuetapowy proces, rozciągnięty w czasie. Pierwszym rzeczą, jaką trzeba zrobić jest odcięcie dopływu wody – czyli odtworzenie izolacji poprzez wykonanie wtórnej izolacji pionowej lub poziomej. Po wykonaniu takiego zabiegu, woda już nie przedostaje się w głąb murów. Nie możemy jednak powiedzieć, że już osuszyliśmy piwnicę. Jakie kroki zatem będą następne?

 

Aby usunąć wilgoć i zasolenie murów potrzebne będzie:

  • intensywne wietrzenie połączone z ogrzewaniem
  • zastosowanie osuszaczy kondensacyjnych
  • wykonanie tynków renowacyjnych
  • użycie środków blokujących wnikanie wilgoci po wykonaniu wtórnych izolacji

 

Jaki podstawowy błąd popełniamy walcząc w wilgocią w piwnicy?

Przede wszystkim wierzymy w to, że z problemem poradzimy sobie sami. Niestety, bez specjalistycznej wiedzy, narzędzi i odpowiednich materiałów skutecznie nie osuszymy piwnicy. Wydamy tylko pieniądze, bo wybór rozmaitych środków chemicznych jest bardzo duży, ale nie będziemy wiedzieć jak, gdzie i co odpowiednio zastosować. Nawet jeśli uda nam się „coś” zrobić i na pierwszy rzut oka wyglądać będzie, że poradziliśmy sobie z kłopotem, problem wróci do nas albo w okresie wiosennych roztopów lub po pierwszych większych opadach deszczu. Warto więc pomyśleć o zatrudnieniu fachowców, którzy trafnie zdiagnozują problem, dobiorą odpowiednie środki i profesjonalnie zajmą się osuszeniem piwnicy. Mamy wtedy gwarancję solidnie wykonanej pracy.

 

Zasady prawidłowego osuszania są zazwyczaj takie same tak dla pomieszczeń jednorazowo zalanych jak i takich, do których woda przedostaje się z gruntu przez fundamenty. Różnica polega na tym, że w sytuacji ciągłego przedostawanie się wody przez mury fundamentów, pierwsza rzeczą którą trzeba naprawić jest izolacja przeciwwodna, aby zatrzymać napływ wody.

 

Przy skutecznym osuszaniu piwnicy i profesjonalnym odtworzeniu hydroizolacji należy pamiętać jeszcze o jednej bardzo ważnej kwestii – osuszanie to proces nie jednorazowe działanie, więc efekty nie są widoczne od razu. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość.

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie osuszania murów i fundamentów? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z kategorii #osuszanie: 

 

Jaką mam pewność, że osuszanie będzie skuteczne? 

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium