A może jednak dach płaski?

0

Planując budowę lub remont domu warto zastanowić się nad nowoczesnymi rozwiązaniami, dzięki którym nasz budynek będzie wyróżniał się z pośród innych nowatorską estetyką. Jednym z elementów budynku, który dzięki nowatorskim rozwiązaniom może zyskać nowy, nietypowy wygląd jest dach.

W kwestiach związanych z dachem zawsze mamy wiele wątpliwości i często kierujemy się utartymi stereotypami. W budownictwie mniejszej skali, przez długi czas wpajano ogólnie przyjętym ideałem domu był dom z dachem skośnym, jako najbardziej praktycznym. Warto jednak zadać sobie pytanie: czy jest to jednak nadal najlepsze rozwiązanie? W dużych inwestycjach model ten był i jest częściej przełamywany, gdzie właśnie z przyczyn czysto praktycznych i ekonomicznych dach skośny nie jest pożądany. Obecnie coraz więcej osób, budując dom np. jednorodzinny, decyduje się na dach płaski. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na oryginalny, nowoczesny charakter, jaki zyskuje budynek dzięki zastosowaniu takiego rodzaju rozwiązania.

 

Dobry projekt na początek 

Profesjonalnie dobrane, zaprojektowane i wykonane pokrycie dachu płaskiego pozwala zachować jego trwałość i funkcjonalność na lata. Warto więc już na etapie planowania inwestycji zaznajomić się z nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwolą wystrzec się błędów i zaoszczędzić sporo nerwów i pieniędzy. Niezależnie, na które rozwiązanie się zdecydujemy, trzeba pamiętać, aby było ono w pełni kompleksowe. Dobre rozwiązanie to takie, które zapewnia pełną ochronę zarówno w kontekście termoizolacji, hydroizolacji, jak i prawidłowo działającego systemu odprowadzania wody z dachu.

 

Takie wymagania spełnia dach płaski!

Nie wszyscy wiedzą, że w konstrukcjach z dachem płaskim mamy swobodny dostęp do wszystkich elementów dachu, co pozwala skutecznie zaizolować każdą część, eliminując przy tym mostki termiczne. Dzięki temu zachowamy także ciągłość warstw izolacyjnych i szczelność. Konstrukcja dachu skośnego wygląda zupełnie inaczej. Ciasne przestrzenie, skosy, połączenia elewacji i izolacji termicznej utrudniają dobre wykonanie. Są to miejsca narażone na największe ryzyko popełnienia błędu. Wykonawcy często natrafiając na takie miejsca nie poświęcają im szczególnej uwagi. Problemy zaczynają się później. Prawidłowe wykonanie termoizolacji i elewacji, jako jednego, współdziałającego systemu jest zadaniem wymagającym dokładności.

 

 

Czego boimy się najbardziej w dachu płaskim?

Najbardziej powszechną obawą związaną z dachem płaskim jest problem wilgoci i odprowadzania wody. Obawy te są jednak nieuzasadnione. Prawidłowo wykonana warstwa paroizolacyjna dachu płaskiego skutecznie separuje wilgoć z wnętrza budynku do warstw izolacyjnych. Warstwa paroizolacyjna jest ważnym elementem całego układu. Wykonać można ją z kilku rodzajów materiałów – z folii lub w przypadku układu papowego z papy termozgrzewalnej lub samoprzylepnej. Dach płaski z założenia powinien być suchy, dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić wilgoci podczas montażu. W okresie eksploatacji nie wymaga się - jak w przypadku dachu skośnego - wentylowania w celu odprowadzenia wilgoci na zewnątrz.

Drugą ważną kwestią jest odprowadzenie wody z dachu. Indywidualnie dobrany spadek nie powinien być mniejszy niż 1% dla układów dwuwarstwowych z pap i 3% dla układów jednowarstwowych (wg polskiej normy), lub co najmniej 1% dla dachów z EPDM. Spadek w połączeniu z akcesoriami do dachów płaskich skutecznie eliminują problem. Na polskim rynku mamy szeroki wybór akcesoriów do dachów płaskich, co pozwala skutecznie zaizolować i odprowadzić wodę, tj.: wpusty dachowe, listwy dociskowe, przepusty kablowe czy odwodnienia awaryjne.

Stosując kompleksowe rozwiązanie dla dachów płaskich zyskujemy szczelne pokrycie naszego domu, które swoją trwałością zdecydowanie przewyższa konstrukcje skośne.

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie hydroizolacji dachów płaskich? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z kategorii #dachy płaskie: 

 

Dlaczego warto wybrać projekt płaskim dachem? 

Kiedy warto zastosować dach zielony? Który wybrać? 

Dachy zielone - nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne

Domy z płaskim dachem: projekty, pokrycie, koszty i przewagi

Spadki styropianowe do kształtowania spadków na dachu płaskim

Płaski dach nad garażem - wady i zalety

Odwodnienie dachu płaskiego z attyką

Modernizacja dachu płaskiego

Jak wykonać betonowy dach płaski

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium