Czy izolacje fundamentów są naprawdę konieczne?

0

Woda a fundamenty - jak woda wpływa na fundament? 

Nasz budynek będzie wystawiony na działanie wody przez cały okres swojego życia. Dlatego aby służył nam bez niespodzianek i nieprzewidzianych kosztów, powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie go na lata ekspozycji na wpływ wody. Źródeł jej wnikania w strukturę budynku jest wiele. Woda wchodząc w konstrukcję domu niszczy materiał budowlany i obniża jego właściwości. Negatywnie przekłada się to na koszty eksploatacji oraz znacznie skraca żywotność obiektu.  

Odpowiedzią nowoczesnej sztuki budowlanej są zaawansowane rozwiązania technologiczne i produktowe, które tworzą skuteczne systemy izolacji fundamentów. 

Kiedy wybieramy konkretne produkty czy technologie wykonania izolacji, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim warunki gruntowo wodne. Warto wykonać opinię geotechniczną, dzięki której jesteśmy w stanie zestawić rozwiązania zawarte w projekcie budowlanym z rozwiązaniami odpowiadającymi realnej sytuacji, a przede wszystkim projektować uwzględniając warunki gruntowo-wodne.   Określenie rodzaju obciążenia wodą  jakiemu poddawane są fundamenty jest bardzo istotne  ponieważ ma bezpośredni wpływ na  dobór odpowiedniego rodzaju hydroizolacji. 

Oprócz warunków gruntowo-wodnych, istotną kwestią jest to, czy budynek jest podpiwniczony czy nie. Jeżeli zdecydujemy się na piwnicę, wówczas budynek będzie głębiej osadzony w gruncie, co przełoży się na zwiększenie ciśnienia wody gruntowej na fundament. 

Rodzaje hydroizolacji - izolacje cienko- i -grubopowłokowe  

W sytuacji wód gruntowych, które nie wywierają ciśnienia, stosuje się hydroizolacje typu lekkiego nazywane izolacjami cienkopowłokowymi lub przeciwwilgociowymi. Do wykonania tego rodzaju izolacji stosuje się głównie produkty bitumiczne nakładane pędzlem lub metodą natryskową. Po wyschnięciu materiały te tworzą na pionowej ścianie fundamentowej wodoszczelną powłokę. 

W przypadku wód wywierających ciśnienie (wody spiętrzające się) skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie izolacji typu ciężkiego a więc produkty bitumiczne, grubowarstwowe, które nakłada się pacą. Oprócz wymienionych produktów, do wykonania izolacji pionowej, stosuje się również papy, masy polimerowo-asfaltowe, membrany bitumiczne oraz roztwory asfaltowe.

Pionowe i poziome izolacje fundamentu  

Wszystkie wymienione wyżej rodzaje hydroizolacji są izolacjami pionowymi – ponieważ dotyczą zabezpieczenia pionowych ścian fundamentów.

Aby izolacja była naprawdę skuteczna i kompletna, nie można zapomnieć o izolacji poziomej. Wykonuje się ją zazwyczaj przy użyciu papy lub szlamu uszczelniającego na ławach fundamentowych lub płycie fundamentowej. Zabezpiecza ona przed kapilarnym podciąganiem wody w górę murów.


Połączenie izolacji fundamentów - na co zwracać uwagę? 

Warunkiem skuteczności izolacji jest jej ciągłość. Izolacje fundamentów muszą być szczelne w 100%, w przeciwnym razie woda zawsze znajdzie nawet bardzo małą nieszczelność i przeniknie do wnętrza budynku.  Dlatego tak istotne jest, aby izolacje poziome i pionowe budynku tworzyły szczelny i ciągły układ. W praktyce oznacza to, że muszą one być trwale ze sobą połączone. Tylko takie rozwiązanie da nam pełną skuteczność wykonywanych prac i trwałe zabezpieczenie  budynku. Pamiętajmy, że inwestycja w solidną izolację fundamentów to ogromna oszczędność na przestrzeni lat.


 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie hydroizolacji fundamentów? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z kategorii #fundamenty: 

 

Z czego i jak zrobić hydroizolację fundamentów? 

Izolacje fundamentów i piwnic w starym domu

Pęcznienie gruntu i jego wpływ na izolację fundamentów

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych na fundament?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium