Dobre izolacje - czyli jakie?

0

Jak wybrać dobre izolacje przeciwwodne?

Hydroizolacje to kwestia często pomijana i bagatelizowana przez inwestorów, dlatego że są niewidoczne ‘na pierwszy rzut oka’. Ich funkcjonowanie i zalety płynące z prawidłowego wykonania też są praktycznie niezauważalne - dopóki hydroizolacja nie przestanie działać. Dopiero wówczas przekonujemy się, jak ważne dla naszej nieruchomości, jak i portfela, są dobre hydroizolacje. 

Jak więc wybrać materiały, które będą skuteczne, trwałe i z gwarancją? Przede wszystkim, kupuj je dopiero po odpowiednim zaplanowaniu całego układu warstw! Poszczególne warstwy układu hydroizolacyjnego tworzą ciągłą, szczelną całość, która skutecznie trzyma wilgoć i wodę poza twoim budynkiem. Ten układ, raz zaprojektowany i wykonany, będzie musiał pełnić swoją funkcję przez kolejne kilkadziesiąt lat. Dlatego ważne jest, aby właśnie z takim nastawieniem do niego podejść - jak byś dokonywał inwestycji na resztę życia. 

Nie podchodź do tematu izolacji wybiórczo. To nie działa w ten sposób, że jeden zakres można wykonać solidnie, a inny po macoszemu. Układ na przestrzeni lat będzie tylko tak skuteczny, jak jego najsłabsze miejsce. Kiedy pojawi się już nieszczelność, woda z pewnością znajdzie ją i przeniknie do struktury budynku, niszcząc materiał i powodując szereg kosztownych w naprawie szkód. 

Popatrz na hydroizolacje jako na system, który dobrze zaplanowany i odpowiednio wykonany będzie zabezpieczał Twój dom przez lata.

Materiały i technologie do hydroizolacji

Wiele produktów oferowanych na rynku, spełnia normy budowlane, ale nie zabezpiecza budynku przed wilgocią i wodą w dostatecznym stopniu. Materiały hydroziolacyjne różnią się między sobą pod różnymi względami. Paradoksalnie,  cena konkretnego materiału, potrafi być zwodnicza. Materiały tanie, często wykazują się kiepską wydajnością oraz są znacznie bardziej wrażliwe np. Na temperatury czy warunki atmosferyczne. Sprawia to, że pracuje się z nimi trudniej, a uzyskanie trwałego i skutecznego rezultatu staje się bardzo czasochłonne. Wybierając konkretny produkt do hydroizolacji, warto więc zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby świadomie wybrać odpowiednie materiały.

Po pierwsze, należy przeliczyć koszt jednostkowy materiału w stosunku do kosztu wykonania 1 m² powłoki. W przeciwnym razie, trudno będzie określić, ile właściwie potrzeba danego materiału do wykonania twojego konkretnego metrażu. Odpowiednie zaplanowanie ilości potrzebnych materiałów potrafi widocznie zmniejszyć finalny koszt wykonywanego zakresu. 

Po drugie, ważna jest łatwość aplikacji. Niejednokrotnie, materiał droższy i jakościowo lepszy, po przeliczeniu zużycia na 1 m², kosztuje niewiele więcej, niż tańszy produkt o dużo niższej wydajności, jednak pracuje się z nim znacznie łatwiej. Profesjonalne produkty są łatwiejsze w aplikacji, co pozwoli ci zdecydowanie szybciej wykonać pracę i zaoszczędzić sporo czasu. 

Materiały i technologie wykonania należy dobrać do warunków panujących na budowie. Rozwiązanie zastosowane przez sąsiada, niekoniecznie sprawdzi się na Twojej budowie. Pod uwagę trzeba wziąć zarówno warunki gruntowo-wodne, jak i specyfikę budowanej nieruchomości.

Na co należy zwrócić uwagę przy wykonywaniu hydroizolacji?

Przy wykonywaniu hydroizolacji należy zwrócić uwagę na pewne miejsca o szczególnym znaczeniu. Ważne są 

  • połączenia powierzchni poziomych z pionowymi (np. na balkonie czy dachu płaskim), 
  • dylatacje, 
  • ukształtowania spadków na dachu płaskim czy tarasie, 
  • przejścia rurowe, 
  • obróbki kominów,
  • odpływ liniowy pod prysznicem, 
  • wpusty garażowe,
  • wpusty dachowe. 

To właśnie te miejsca w dużej mierze decydują o skutecznym działaniu całego systemu izolacji. Przy wykonaniu izolacji oprócz profesjonalnych materiałów, prawidłowo dobranej technologii, ważne jest też przestrzeganie standardów wykonawczych. Zachowanie reżimów technologicznych, zalecanych przez producentów danych materiałów hydroizolacyjnych jest konieczne do osiągnięcia efektu zgodnego z oczekiwaniami. 

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie materiałów izolacyjnych? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z kategorii #materiały: 

 

Szybki profil SBS - czym jest? Właściwości i zalety 

Dach płaski - kiedy wybór padnie na papę

Jak odpowiednio dobrać pokrycie dachu płaskiego? 

Jakich materiałów użyć do izolacji domu?

Icodren 10 - dlaczego warto?

Papa dachowa termozgrzewalna na dachy płaskie?

Dobór wpustów dachowych

Czym są "flagowe papy Icopal"? Dlaczego warto zwracać uwagę na parametry papy? 

Papa termozgrzewalna - cena a jakość

Tynki renowacyjne dla zasolonych i zawilgoconych murów - system PCI

Jakich materiałów użyć?

Wpusty dachowe - odwodnienie grawitacyjne - dlaczego warto?

Izolacja balkonów systemem PCI FAST - ładny i szczelny balkon bez jastrychu. Niemożliwe? A jednak!

Folia w płynie - dobra izolacja?

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych na fundament?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium