Domy z płaskim dachem: projekty, pokrycie, koszty i przewagi

0

Domy z płaskim dachem 

Czy dachy płaskie to duży wydatek? Jaki jest koszt dachu płaskiego? Jaki projekt domu z dachem płaskim wybrać? Jaka jest przewaga dachów płaskich i czy są one droższe w wykonaniu niż dachy skośne? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze rodzaju dachu na Twoim domu?

Domy z płaskim dachem stają się co raz bardziej popularne. Rozwiązań dotyczących termoizolacji i hydroizolacji tego rodzaju konstrukcji jest bardzo dużo. Umiejętnie dobrany system, będzie doskonale funkcjonował przez długi okres, a koszty wykonania dachu płaskiego mogą zostać zmniejszone do minimum przy odpowiednim doborze poszczególnych warstw

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z płaskim dachem?

Mimo, iż nadal  zdecydowana większość budujących w naszym kraju decyduje się na domy z dachem dwuspadowym, wielu rozważa też projekty domów z płaskim dachem. Projekt domu z płaskim dachem jest świetnym wyborem dla osób, które szukają nowoczesnego projektu i praktycznego wnętrza bez trudnych skosów we wnętrzach pomieszczeń. Przy wyborze projektu domu z dachem płaskim, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalność bryły, oraz system w jakim zostały dobrane poszczególne warstwy izolacyjne. Szczelność dachu płaskiego to podstawa jego trwałości na lata!

 

Jakie materiały wybrać na dach płaski?

Dom z płaskim dachem wymaga przede wszystkim wiedzy oraz doboru odpowiednich technologii i materiałów. Inwestorzy często zadają sobie pytanie: jakie rozwiązanie w moim przypadku będzie najbardziej optymalne? Optymalne czyli takie, w którym utrzymamy skuteczność zastosowanego układu pod względem hydroizolacyjnym i termoizolacyjnym przy jednoczesnym maksymalnym zminimalizowaniu nakładów finansowych na dany dach.

W tym celu należy sobie odpowiedzieć na pytanie: z jakich materiałów najlepiej wykonać poszczególne warstwy na dachu oraz jakimi parametrami powinny się one wykazywać, a co najważniejsze jak poszczególne warstwy będą ze sobą współpracować. Zastosowanie niewłaściwych materiałów wiąże się z koniecznością przeprowadzenia remontów w stosunkowo krótkim czasie. Dlatego warto zastanowić się nad doborem odpowiedniego systemu przed przystąpieniem do prac budowlanych. Dom z dachem płaskim powinien być zatem odpowiednio przemyślany.

 

Elementy dachu płaskiego

Chcąc wyszczególnić poszczególne materiały służące do wykonania dachu płaskiego, które są układane w odpowiedniej kolejności, będą to: hydroizolacja (papy bitumiczne, papy dachowe) izolacja termiczna dachu (styropian, styrodur, wełna mineralna), kliny styropianowe, wpusty dachowe.

 

Rodzaje układów dachów płaskich

Wśród rozwiązań na dachy płaskie wyróżnić możemy:

 • układy klasyczne (nieodwrócone)
  • systemy mocowane mechanicznie
  • systemy klejone
  • systemy wentylowane
  • dach zielony 
  • dach balastowy 
  • systemy jednowarstwowe
  • systemy dwuwarstwowe 

 

 • układy odwrócone:
  • dach balastowy
  • dach zielony

 

MIT: Trudno wykonać szczelny dach płaski

Wybór systemów na dach płaski jest szeroki - układy balastowe, systemy klejone oraz mocowane mechanicznie czy dachy zielone to tylko kilka przykładów. W każdym z systemów można wybrać różne zestawienia materiałowe - papy, membrany PVC, różne izolacje termiczne. Mnogość układów i materiałów może wpłynąć na dokonanie nieodpowiednich wyborów. Mowa tu o błędach zarówno wykonawczych, jak i doborze niewłaściwych materiałów. Jednak odpowiedni wybór materiałów i doświadczony wykonawca, to gwarancja pewności i trwałości dachu płaskiego przez długie lata.   

 

Dom z płaskim dachem to dobry wybór?

Wybierając projekt budynku należy zastanowić się nad aspektem prawidłowego wykonania termoizolacji dachu i elewacji jako współdziałającego systemu. Dach płaski łatwiej jest zaizolować, ponieważ mamy nieograniczony dostęp do wszystkich elementów dachu, które wymagają izolacji termicznej. Mówimy tu o stropie, attykach i elewacji, które można w sposób ciągły zaizolować bez mostków termicznych. Przy dachu skośnym najtrudniejszym elementem do zaizolowania jest niewątpliwie połączenie elewacji z izolacją termiczną dachu w części obejmującej płatew.

 

Ocieplenie dachu

Często pomijanym elementem jest tutaj wentylowanie dachu. Problem wynika również z połączenia różnych materiałów (na przykład styropian na elewacji i wełna na dachu skośnym). Dach płaski nie wymaga wentylowania. Prawidłowo wykonana paroizolacja zapobiega przedostawaniu się wilgoci z wnętrza pomieszczeń do warstw dachu, dzięki czemu możemy uzyskać szczelny dach bez konieczności wentylowania.

Duża dostępność akcesoriów do dachów płaskich, takich jak wpusty dachowe, listwy, przepusty kablowe, czy odwodnienia awaryjne, ułatwia skuteczne zaizolowanie dachu. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty w żadnym wypadku nie należy obawiać się budowy domu z dachem płaskim

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie hydroizolacji dachów płaskich? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z kategorii #dachy płaskie: 

 

A może jednak dach płaski? 

Dlaczego warto wybrać projekt z płaskim dachem? 

Dachy zielone - nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne

Kiedy warto zastosować dach zielony? Który wybrać?

Spadki styropianowe do kształtowania spadków na dachu płaskim

Płaski dach nad garażem - wady i zalety

Odwodnienie dachu płaskiego z attyką

Modernizacja dachu płaskiego

Jak wykonać betonowy dach płaski

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium