Folia w płynie - dobra izolacja?

0

Czym jest folia w płynie? 

Folia w płynie to materiał izolacyjny, który jest wygodny w użyciu i faktycznie skuteczny. Jednakże z różnych względów, często stosuje się go niezgodnie z przeznaczeniem, co niestety prowadzi do rozczarowań. Warto więc ustalić, czym jest a czym nie jest folia w płynie.

Jaką więc informację możemy znaleźć w karcie technicznej jednego z producentów takiej folii? Produkt określany jest jako „gotowy do użycia, bezrozpuszczalnikowy produkt do uszczelniania powierzchni pod okładzinami ceramicznymi w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach”. Słowo “pomieszczeniach” jest tutaj kluczowe, gdyż z natury wyklucza użytek zewnętrzny. Nie zmienia to faktu, że całkiem sporo osób ignoruje ten zapis, i stosuje folie w płynie do izolacji np. balkonów czy tarasów. Rozwiązanie to stało się niemal powszechnym, ale ze względu na to co kryje się w pudełku pod nazwą „folia w płynie”, nie jest ono trwałe.

Folia w płynie na zewnątrz?

Teoretycznie można nazwać dany produkt „folią w płynie na zewnątrz”, ale musi on spełniać szereg wymagań, aby pełnił funkcję trwałej i skutecznej ochrony izolacyjnej na zewnątrz. Niestety większość materiałów dostępnych na rynku i nazwanych jako “folia w płynie” takich właściwości nie ma. Z tego względu stosowanie ich niezgodnie z przeznaczeniem nie jest dobrym pomysłem i może z czasem sporo nas kosztować.

Wyobraźmy sobie warunki, w jakich znajduje się omawiana przez nas izolacja.  Izolacja stosowana na zewnątrz budynku jest narażona na skrajne czynniki atmosferyczne – wysoką i niską temperaturę, deszcz, śnieg, duże różnice temperatur w ciągu doby. W każdych warunkach materiał izolacyjny położony na tarasie musi pozostać elastyczny i wodoszczelny. Niestety to, co zwykle kryje się pod nazwą “folia w płynie”, nie ma odpowiednich parametrów, aby na dłuższą metę spełniać te warunki. Z czasem materiał ten traci swoje właściwości i szczelność.

Jeśli nie folia w płynie, to jaka izolacja balkonu czy tarasu? 

Wybór materiałów jest bardzo duży. A ich dobór zależy od tego co chce się zastosować jako okładzinę końcową – płytki, żywicę, kamienie czy deski. 

Jeżeli planujesz deski tarasowe, to istotnym parametrem na który musisz zwrócić uwagę jest odporność na promieniowanie UV. Jeżeli wykończeniem tarasu będą płytki czy kamienie, a izolacja nie jest pozostawiona na dłużej niż 2-3 tygodnie, to właściwość ta nie będzie potrzebna. Ważne jest też, czy powierzchnia balkonu bądź tarasu będzie wykonywana w układzie klejonym czy wentylowanym. 

Zachęcamy do umówienia konsultacji z ekspertami SUEZ Izolacje Budowlane, którzy pomogą zaplanować skuteczny system hydroizolacji na balkon bądź taras i dobrać odpowiednie materiały. 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie materiałów izolacyjnych? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z kategorii #materiały: 

 

Szybki profil SBS - czym jest? Właściwości i zalety 

Dobre izolacje - czyli jakie?

Dach płaski - kiedy wybór padnie na papę

Jak odpowiednio dobrać pokrycie dachu płaskiego?

Jakich materiałów użyć do izolacji domu?

Icodren 10, dlaczego warto?

Papa dachowa termozgrzewalna na dachy płaskie?

Dobór wpustów dachowych

Czym są "flagowe papy Icopal"? Dlaczego warto zwracać uwagę na parametry papy?

Papa termozgrzewalna - cena a jakość

Tynki renowacyjne dla zasolonych i zawilgoconych murów - system PCI

Wpusty dachowe - odwodnienie grawitacyjne - dlaczego warto?

Jakich materiałów użyć?

Izolacja balkonów systemem PCI. Ładny i szczelny balkon bez jastrychu. Niemożliwe? A jednak!  

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych na fundament?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium