Icodren 10, dlaczego warto?

0

Dlaczego należy osłaniać izolacje fundamentów?

Każda prawidłowo wykonana izolacja, zarówno przeciwwilgociowa, jak i przeciwwodna wymaga osłony przed niekorzystnym wpływem ze strony gruntu. Jeśli brakuje osłony, to kamienie, grudy ziemi lub ostre kamienie występujące w gruncie, wywierają punktowy nacisk na izolacje. W wyniku tego osiadający grunt przy fundamencie rozrywa nieosłonięte izolacje. W powstałe ubytki izolacji wciska się woda gruntowa i opadowa doprowadzając do zawilgocenia ścian, zalania piwnic i destrukcji muru.


Icodren, 10 jako materiał osłaniający wykazuje wiele pozytywnych funkcji, które warunkują wieloletnią żywotność izolacji :

ogranicza punktowy nacisk  gruntu, przenosi go na większą powierzchnię,

oddziela powłoki izolacyjne od twardych, ostrych i przesuwających się części gruntu,

- stanowi warstwę poślizgową dla osiadającego gruntu,

- stanowi warstwę drenażową, która skutecznie odprowadza wodę napierającą na izolacje fundamentu,

- prowadzi do wolnego przepływu wody wewnątrz swojej struktury co doprowadza do neutralizacji niekorzystnego ciśnienia wody uszkadzającego izolacje,

- nie uszkadza powierzchni izolacji ponieważ jego struktura nie posiada żadnych wystających 
i twardych części - w przeciwieństwie do struktury folii kubełkowej.

 

Praktyczne aspekty montażu ICODREN 10

Icodren 10 dostarczany jest w rolkach o wymiarach 1 m x 45mb. Daje to możliwość montażu zarówno w pionie jak i poziomie.  Fundamenty o wysokości do 1 m zabezpieczamy rozkładając Icodren 10 poziomo. Na wyższych ścianach fundamentowych układamy go w pionie. Długość rolki warunkuje podzielność materiału i niewielkie straty związane z docinaniem ICODRENU na wymiar ściany. Jedna rolka w większości przypadków wystarcza na standardowy domek jednorodzinny przy montażu w poziomie.

Icodren 10 daje możliwości „szczelnego dla gruntu” montażu – części gruntu nie przedostają się wewnątrz struktury Icodrenu dzięki zakładkom z geowłókniny. Wewnętrzna struktura styka się ze sobą dając możliwość swobodnego przepływu wody. Icodren po montażu tworzy równą powierzchnię co sprawia, że powierzchnia maty osłaniającej, tak samo jak izolacja, jest ciągła.

 

Icodren 10, a folia kubełkowa

Icodren 10 jest materiałem droższym od folii kubełkowej. Wynika to z nieporównywalnie lepszej jakości tego materiału w stosunku do folii kubełkowej. Łatwość montażu, ciągłość osłony, przepuszczalność dla wody w obu kierunkach rekompensują z nawiązką inwestycję poniesioną na zakup materiału, który spełnia wszystkie stawiane mu wymagania.

Prawidłowo zbudowana membrana kubełkowa powinna być trójwarstwowa: folia PCV – wkładka kubełkowa – geowłóknina a warstwy powinny być trwale połączone ze sobą na etapie produkcji w fabryce.  Tak zbudowana folia a w zasadzie membrana kubełkowa jest materiałem o porównywalnej cenie z Icodren 10, więc jeśli dokonujemy porównania funkcji materiałów osłaniających to nie można zapominać o ich jakości. Zwykła folia kubełkowa to w zasadzie część systemu membrany kubełkowej, przez to posiada niższą cenę.

W związku z brakiem kompletności systemu napotykamy wiele problemów już na etapie montażu foli kubełkowej jak i po obsypaniu budynku. Wśród nich wyróżnić można:

1) Utrudnione połączenie kolejnych pasów folii kubełkowej- jedyna możliwość to stosowanie zakładek lub klejenie za pomocą taśmy co powoduje że części gruntu mogą dostawać się pod folię kubełkową.

2) Zagłębienia w folii kubełkowej powodują, że grunt wypełnia zagłębienia i pociąga folię w dół przy osiadaniu (brak funkcji poślizgowej). Często dochodzi do rozrywania struktury folii poniżej poziomu gruntu.

3) Wolna przestrzeń przy izolacji 
(otwarta struktura) powoduje, że przy dużych opadach atmosferycznych woda szybko dostaje się w okolice ław fundamentowych wytwarzając ciśnienie. Często dochodzi do rozerwania izolacji na połączeniu ławy i ściany fundamentowej, a w konsekwencji do zalania piwnicy. Przy wysokim poziomie wód gruntowych woda spiętrza się między izolacją a folią kubełkową.

4) Wystające elementy folii kubełkowej naciskają na izolację i dochodzi do wgniecenia, a w konsekwencji do przerwania ciągłości izolacji.

Przy stosowaniu materiałów do osłony izolacji trzeba odpowiedzieć na pytanie : co dany materiał wnosi w celu poprawy gospodarki wodnej przy fundamencie i jaki ma wpływ na jakość wykonanych izolacji. Nawet najbardziej starannie wykonane izolacje można nieświadomie uszkodzić przez zastosowanie nieprawidłowego materiału osłaniającego. Cały trud poświęcony izolacjom jak również koszty samych izolacji idą na marne, kiedy dochodzi do uszkodzeń izolacji podczas obsypywania fundamentu z powodu np. folii kubełkowej.

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie materiałów izolacyjnych? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z kategorii #materiały: 

 

Szybki profil SBS - czym jest? Właściwości i zalety 

Dobre izolacje - czyli jakie?

Dach płaski - kiedy wybór padnie na papę

Jak odpowiednio dobrać pokrycie dachu płaskiego?

Jakich materiałów użyć do izolacji domu?

Papa dachowa termozgrzewalna na dachy płaskie?

Dobór wpustów dachowych

Czym są "flagowe papy Icopal"? Dlaczego warto zwracać uwagę na parametry papy? 

Papa termozgrzewalna - cena a jakość

Tynki renowacyjne dla zasolonych i zawilgoconych murów - system PCI

Jakich materiałów użyć?

Wpusty dachowe - odwodnienie grawitacyjne - dlaczego warto?

Izolacja balkonów systemem PCI FAST - ładny i szczelny balkon bez jastrychu. Niemożliwe? A jednak!

Folia w płynie - dobra izolacja?

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych na fundament?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium