JAKICH MATERAŁÓW IZOLACYJNYCH WARTO I OPŁACA SIĘ UŻYWAĆ?

0

Czy opłaca się oszczędzać na materiałach? 

Podejścia do wyboru materiałów izolacyjnych bywają różne. Są osoby, które twierdzą, że prowizorki są najtrwalsze i nie ma co przepłacać - ich prawo tak myśleć. My wiemy jednak, że ani nie są najtrwalsze, a często nie są nawet najtańsze. Klienci kupujący materiały izolacyjne często sugerują się samą ceną na etykiecie i porównując dwa substytucyjne produkty, wybierają tańszy. Niestety jest to podejście wskazujące na brak doświadczenia, za co niestety trzeba zapłacić swoje. Jak więc podejść do wybierania materiałów budowlanych? 

Odwieczne pytanie brzmi: czy materiały lepsze jakościowo są faktycznie droższe od materiałów powszechnie dostępnych na rynku np. w marketach budowlanych? Żeby prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie, należy dokładnie przyjrzeć się kilku zmiennym i odpowiedzieć sobie na ważne pytania. 

Po pierwsze trzeba określić rodzaj materiału oraz podstawowe funkcje, które ma on pełnić. Nie można obyć się bez karty technicznej, z której dowiemy się, jakie jest zużycie danego materiału w przeliczeniu na 1 m2. To jeden z kluczowych parametrów, który będzie miał wpływ na finalną cenę zakupionych materiałów. Zobrazujmy to na przykładzie: produkt X kosztuje 100 zł. Produkt Y kosztuje 150 zł, ale jego wydajność na m2 jest 2x większa, niż produktu X. Który z nich jest tańszy? 

Kolejna kwestia to nakłady pracy na wytworzenie 1 m2 np. izolacji fundamentu. Od czego on zależy? Między innymi od łatwości aplikacji danego materiału. Załóżmy, że dwa materiały mają porównywalną cenię, ale różnią się ze względu na łatwość i szybkość aplikacji. Jeśli więc zdecyduję się na materiał trudniejszy do pracy, ile będzie mnie to kosztowało roboczogodzin? 

Cena błędów, których nie popełnisz

Materiały do izolacji powinny być łatwe w aplikacji, ale to nie wszystko. Wszyscy wiemy, że na pogodę nie ma mocnych. W dodatku w ostatnich dekadach bardzo się ona zmienia. Mróz potrafi złapać znienacka w październiku, a deszcz i dodatnie temperatury w okresie noworocznym nikogo już nie dziwią. Czy na pogodę można się przygotować? Można. Wybierając takie materiały, które pozwalają na skuteczną pracę w szerokim spektrum temperatur. To bardzo ważne, gdyż bezpośrednio przekłada się na efekt, który uzyskamy.

Przy "tanich" materiałach, trudno spełnić wąskie warunki techniczne, podane przez producenta. Trudno też o prawidłową aplikację. Efektem tego jest później punktowe odspajanie się poszczególnych warstw, powstawanie nieszczelność i utrata właściwości fizycznych i chemicznych, które pozwalają danemu materiałowi skutecznie pełnić swoją funkcję.

 

Myśl o przyszłości

Materiały izolacyjne, które możemy kupić w marketach budowlanych to na pierwszy rzut oka najtańszy wybór. Jednak ich zużycie na 1 m2 jest większe, niż wyższej jakości materiałów, które cechują się większą wydajności.  Doświadczenie podpowiada, że różnica w komforcie i wydajności samej pracy może być ogromna ze względu na materiały, z których zdecydujemy się korzystać. 

Biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę, stawianie na tanie materiały ani się nie opłaca, ani nie jest tego warte. Oszczędność jest tylko iluzoryczna i odczujemy ją “tu i teraz”, płacąc przy kasie. Czy jednak ta różnica jest warta ryzyka, że złe warunki pogodowe zepsują właściwości naszego materiału, praca z nim będzie niewygodna i powolna, a efekt po kilku latach może okazać się wątpliwy? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy pod rozwagę czytelnikom. 

Warto podkreślić, że budowa barier przeciw wilgoci i przeciw wodzie, to działania jednorazowe. Nie ma możliwości łatwej wymiany, a konserwacja jest bardzo trudna i kosztowna. Jeśli chcesz uniknąć problemów w przyszłości pomyśl od razu nad użyciem dobrych materiałów. Gwarantujemy, że inwestycja w zdobycie odpowiedniej wiedzy i wybór najoptymalniejszych materiałów zwróci się z nawiązką. Wiemy, jak zaplanować budowę twojego domu - jeśli masz jakieś wątpliwości, zapraszamy do kontaktu! 

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie materiałów izolacyjnych? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z kategorii #materiały: 

 

Szybki profil SBS - czym jest? Właściwości i zalety 

Dobre izolacje - czyli jakie?

Dach płaski - kiedy wybór padnie na papę

Jak odpowiednio dobrać pokrycie dachu płaskiego?

Jakich materiałów użyć do izolacji domu?

Icodren 10, dlaczego warto?

Papa dachowa termozgrzewalna na dachy płaskie?

Dobór wpustów dachowych

Czym są "flagowe papy Icopal"? Dlaczego warto zwracać uwagę na parametry papy?

Papa termozgrzewalna - cena a jakość

Tynki renowacyjne dla zasolonych i zawilgoconych murów - system PCI

Wpusty dachowe - odwodnienie grawitacyjne - dlaczego warto?

Izolacja balkonów systemem PCI FAST - ładny i szczelny balkon bez jastrychu. Niemożliwe? A jednak!

Folia w płynie - dobra izolacja?

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych na fundament?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium