Jak działa hydroizolacja fundamentów?

0

Jak i dlaczego hydroizolacja fundamentów działa?

Głównym zadaniem hydroizolacji fundamentów jest trwałe zabezpieczenie ich powierzchni przed obciążeniami wilgocią i wodą. Dotyczy to zarówno izolacji pierwotnej jak i wykonywanych w starszych budynkach izolacji wtórnych. Solidnie zabezpieczone fundamenty, chronią mur przed zawilgoceniem, a dzięki temu przed rozwojem wykwitów solnych i pleśni.

Nowoczesne metody wytwarzania skutecznych hydroizolacji fundamentów opierają się na wysokiej jakości materiałach, które odpowiednio dobrane do potrzeb danej inwestycji, tworzą ciągłą, szczelną powłokę. Hydroizolacja fundamentów to działanie jednorazowe, a po ich zasypaniu nie ma prostej metody naprawienia ewentualnych błędów. Dlatego na dłuższą metę, najtaniej jest od razu wykonać solidną powłokę. 

Warstwa hydroizolacyjna spełnia swoją rolę tylko wtedy, kiedy jest szczelna. Warunkiem szczelności jest duża uważność na szczegóły przy pracach wykonawczych, przestrzeganie reżimów technologicznych materiałów oraz dokładne połączenie ze sobą izolacji poziomej fundamentu z izolacją pionową. 

Do zakresu izolacji fundamentów należy podchodzić holistycznie, to znaczy postrzegać go w kontekście całego budynku. System odprowadzania wody z dachu, warunki wodno-gruntowe na działce, czy głębokość lustra wody gruntowej będą miały duże znaczenie dla wyboru technologii hydroizolacji fundamentu. 

Zaprojektowanie i wytworzenie hydroizolacji, która zagwarantuje nieruchomości bezpieczeństwo przez długie lata wymaga doświadczenia. Eksperci firmy SUEZ świadczą usługi wszystkim klientom, którzy są zainteresowani zabezpieczeniem przeciwwodnym swoich fundamentów na najwyższym poziomie.

Co zyskujesz wykonując prawidłowe hydroizolacje?

  • oszczędność czasu i środków
  • trwałość budynku i mocną konstrukcję na lata
  • suchą piwnicę, którą możesz w dowolny sposób zaadaptować
  • ściany bez zacieków, pleśni, grzybów, zawilgoceń
  • zdrowe środowisko życia wewnątrz domu

Potencjalne skutki nieskutecznej hydroizolacji fundamentów

W przypadku braku zastosowania hydroizolacji, bądź wykonania jej ze słabej jakości materiałów, woda przenikać będzie przez wykonaną izolację, a następnie przez ściany budynku. Wszystkie te procesy są dodatkowo przyspieszane przez związki chemiczne pochodzące z gruntu i atmosfery. Na efekty takich działań nie trzeba długo czekać.

Nieodpowiednia hydroizolacja fundamentów powoduje wiele negatywnych skutków dla samej konstrukcji budynku jak i dla środowiska życia jego mieszkańców. Na ścianach pojawią się grzyb i pleśń. Powłoki malarskie ulegną złuszczeniu, a tynki mogą popękać i odpaść. Ważny jest tutaj fakt, że wiele materiałów oferowanych na rynku posiada potwierdzenia techniczne, ale nie zabezpiecza skutecznie i trwale przed wilgocią. 

Czy warto oszczędzać na izolowaniu fundamentów? 

Patrząc z perspektywy wartości całej inwestycji, zakres hydroizolacyjny na fundamentach, nie stanowi bardzo dużej części.  Odpowiednie izolacje fundamentów, to tylko około 3% wartości budynku, a ich jakość ma ogromny wpływ na jego trwałość i środowisko życia wszystkich domowników. Warto podkreślić, że w przypadku źle wykonanej izolacji, skutki mogą dać o sobie znać dopiero po kilku latach. Koszty, które pociągnie za sobą potencjalne odtwarzanie izolacji fundamentów będą wyższe, niż jej pierwotne wykonanie. 

Zdecydowanie tańsze jest solidne zaizolowanie fundamentów na etapie budowy, niż cała gama zabiegów poprawiających izolacyjność lub odtwarzanie izolacji w momencie, kiedy już pojawi się problem. ‘Tanio’ na etapie budowy, wcale nie będzie oznaczało ‘tanio’ w okresie użytkowania i ewentualnych napraw. 

Skorzystaj z fachowej pomocy!

Przed podjęciem działań związanych z izolacją fundamentów, warto skontaktować się z ekspertem, który pomoże w doborze materiału i technologii, krok po kroku wyjaśniając, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby fundamenty były zaizolowane skutecznie i trwale na lata.

W firmie SUEZ Izolacje Budowlane zajmujemy się hydroizolacjami już od ponad 13 lat, każdego dnia rozwijając naszą wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Jeżeli chcesz skorzystać z fachowej konsultacji i zdobyć konkretną wiedzę na temat materiałów hydroizolacyjnych i sposobu ich zastosowania - skontaktuj się z nami! 

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie hydroizolacji fundamentów? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z zakresu hydroizolacji fundamentów: 

 

Dlaczego warto izolować? 

Dlaczego warto izolować dom przed wilgocią? 

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych na fundament?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium