Kabiny prysznicowe bez brodzika

0

Nowoczesność, ale nie tylko

Szkło i stal kojarzą się nam głównie z modernistycznymi wnętrzami, jednak największa zaleta używania przeszkleń jest ich świetna transparentność co powoduję że styl łazienki nie jest zaburzany przez kształt i charakterystykę kabiny. Zastosowanie odpowiedniej pokrywy na odpływ liniowy do której możemy wkleić kawałek płytki podłogowej powoduje, że staje się on praktycznie niewidoczny. W takiej sytuacji prysznic staje się całkowicie neutralny i możemy go stosować w każdym stylu wnętrza.

 

Prysznice bez brodzika to rozwiązanie praktyczne

Rezygnacja z niecki nie tylko nadaję łazience nowoczesnego wyglądu ale zwiększa również wygodę korzystania z prysznica. Brak wysokiego progu przy wejściu ułatwia nam wchodzenie i wychodzenie z kąpieli. Mniejsze ryzyko potknięcia się docenią szczególnie osoby starsze i dzieci. Kolejnym aspektem jest dowolność w kształtowaniu takiego prysznica, dzięki zastosowaniu odpływu liniowego nie ogranicza nasz już wielkość i wymiar brodzika, a ostateczny kształt kabiny dopasowujemy za pomocą tafli szkła. Wszystko to sprawia że podczas wykonania mamy niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne.

 

Nie ma róży bez kolców – wady pryszniców bez brodzika

Kabiny bez brodzika mają wiele plusów, ale nie są również pozbawione wad. Mniej problemów napotkamy wykonując taki prysznic podczas budowy niż remontu, rozwiązanie to najlepiej przewidzieć jeszcze na etapie projektu. Możemy wtedy ukryć rury kanalizacyjne i odpływ w warstwach stropu i wygodnie wykonać spadek na wylewce cementowej. Jeżeli decydujemy się na zastosowanie odpływu liniowego podczas remontu należy skontaktować się ze specjalistą który będzie wykonywał nasz prysznic, ponieważ może się okazać że elementy systemu odprowadzającego wodę nie zmieszczą się w grubości stropu.  Jednakże mnogość systemów dostępnych na rynku powoduje, że takie sytuacje należą do rzadkości.

 

Hydroizolacja łazienki to podstawa

Podczas prac przy montażu prysznica nie możemy zapominać, że odpływ położony jest zaraz poniżej poziomu podłogi, a nawet najlepsze płytki w połączeniu z doskonałą fugą nie chronią nas przed zalaniem. Do uszczelnienia łazienki używamy foli w płynie, jaki rodzaj hydroizolacji wybrać opisujemy w osobnym artykule.

 

Jakie rozwiązanie wybrać do stworzenia szczelnej kabiny prysznicowej bez brodzika?

W artykule prezentujemy dwa sprawdzone i chwalone przez wykonawców oraz  użytkowników rozwiązania. Systemy dostępne u nas w sklepie. 

 

 1. Rozwiązanie firmy Schlüter®-KERDI-LINEto solidny, markowy system odpływu liniowego do budowy bezbrodzikowych pryszniców z płytek ceramicznych, kamienia naturalnego lub posadzek przemysłowych. Firma ma w swojej ofercie wiele rodzajów odpływów oraz przykryć, w artykule przedstawiamy tylko przykładowe rozwiązanie o bardzo ciekawym designie.

 

Schlüter®-KERDI-LINE-H –  zestaw do liniowych bezbrodzikowych pryszniców z odpływem poziomym. Uniwersalny produkt nadaję się do montażu centralnego lub w obszarze ścian. Na umieszczonym wokoło korpusu kołnierzu znajduję się manszeta Schlüter®-KERDI. Dostępny w dwóch wariantach – z rurą DN40 lub DN50

 

W skład zestawu wchodzą:

 1. Uszczelnienie narożne
 2. Dwuczęściowy syfon
 3. Rynna z manszetą
 4. Wpust
 5. Rura odpływowa
 6. Podstawa rynny
 7. Przejście z DN40 na DN50

 

Schlüter®-KERDI-LINE-D  jest bezramkowym przykryciem do pasującym do rynny KERDI LINE, wierzchnia warstwa przekrycia jest wyposażona we włókninę służącą do zakotwienia płytek.

                                           

 

 1. HL Hutterer & Lechner - Płyta brodzikowa "PRIMUS-BOARD" ze spadkiem i wbudowanym wpustem liniowym, to rozwiązanie proste, bardzo funkcjonalne i niedrogie.

Płyta brodzikowa na bazie płyty EPS z wbudowanym wpustem liniowym i blokadą antyzapachową Primus oraz wykształtowanym spadkiem 3% do wpustu, ale bez pokrywy zewnętrznej wpustu. Powierzchnia płyty jest zaizolowana przeciwwilgociowo i posiada kołnierz izolacyjny do wywinięcia na ścianę. Dlatego brak jest konieczności wykonywania wylewki ze spadkiem do wpustu.

Pokrywa DESIGN ze stali szlachetnej do odpływów linowych HL.

 

 

 

 

 

 1. HL Hutterer & Lechner - Syfon brodzikowy DN40/50 to idealny przykład na to że wodę z pod prysznica bezbrodzikowego możemy odprowadzać na różne sposoby.      
                           

W skład zestawu wchodzi syfon z nastawnym mimośrodowo odpływem, wyjmowanym zasyfonowaniem, część montażowa dla brodzików o grubości od 3 - 23 mm, z kołnierzem pod terakote 145 x 145 mm do 9 mm grubości. Rama 121 x 121 mm z kratką ściekową ze stali szlachetnej 115 x 115 mm. Dekiel zabezpieczający na czas montażu. Osobno możemy dobrać inną kratkę ściekową. W rozwiązaniu tego rodzaju musimy jednak lepiej zadbać o wyregulowanie spadków ponieważ woda zlewa się do syfonu o mniejszej powierzchni niż odpływ liniowy.

 *zdjęcia udostępione przez Schlüter-Systems oraz HL Poland

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie hydroizolacji wnętrz? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z kategorii #wnętrza: 

 

Hydroizolacja łazienki

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych na fundament?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium