Pęcznienie gruntu i jego wpływ na izolacje fundamentów

0

Na czym polega zjawisko pęcznienia gruntu?

Polega na zwiększeniu objętości wody o 9% podczas zamarzania gruntu. Można zatem w uproszczeniu założyć liniowe zwiększenie objętości lodu ku górze, również na poziomie 9%.Przy założeniu porowatości gruntu na poziomie 33% i grubości zamarzającej warstwy 1 m, to przy całkowitym nasyceniu wodą gruntu podniesienie jego górnej powierzchni może wynosić co najwyżej 3 cm. Niewielkie przesunięcie się gruntu, patrząc z perspektywy hydroizolacji budynku, jest w istocie znaczne. Dlaczego tak jest, przedstawimy w dalszej części artykułu.


Kontynuując wątek pęcznienia gruntu trzeba wiedzieć, że w rzeczywistości niektóre grunty zawierające drobne frakcje pęcznieją bardziej i może to być nieraz nawet kilkanaście cm. Dzieje się tak zwłaszcza przy wysokim poziomie wody gruntowej. Tłumaczyć to należy zjawiskiem fizycznym ruchu wody włoskowatej od środowiska cieplejszego, czyli z głębi gruntu, do zimniejszego, znajdującego się przy powierzchni. Dodatkowo dochodzi do formowania się w warstwie przemarzającej soczewek lodowych, pochodzących od tej wody.

Jak ruch gruntu wpływa na izolacje fundamentów?

Ruch gruntu przy zewnętrznej części fundamentu może być zatem znaczny i bardzo groźny dla wykonanych izolacji fundamentowych. Przemieszczający się grunt pociąga za sobą części izolacji przymarznięte do niego. Może to powodować zrywanie izolacji, co w konsekwencji prowadzi do wnikania wody opadowej w strukturę fundamentu i zawilgocenie ścian budynku. Jak temu przeciwdziałać?

Otóż najlepszym, bo sprawdzonym w warunkach budowlanych, rozwiązaniem jest montaż warstwy termoizolacyjnej wraz z warstwą drenażową. Dlaczego rozwiązanie to jest tak skuteczne? Gładka powierzchnia termoizolacji w postaci płyt XPS czyli polistyrenu ekstrudownego powoduje swobodne przemieszczanie się warstwy drenażowej, również wykonanej z gładkiego materiału w postaci np. Icodren 10 lub geowłókniny Typar SF 27. Grunt przymarza wtedy do warstwy drenażowej, a nie do hydroizolacji czy do płyt polistyrenu. Umożliwienie tego ruchu jest kluczowe, ponieważ całkowicie chroni wykonane izolacje.

Wiemy już, co się dzieje, kiedy nie zabezpieczamy izolacji fundamentów. Co natomiast może się wydarzyć, kiedy zabezpieczamy hydroizolacje, ale przy pomocy nieodpowiednich materiałów?

Jakich materiałów nie używać przy hydroizolacji fundamentów?

Zastosowanie popularnych materiałów, jak np. folia kubełkowa może doprowadzić do zerwania płyt XPS, a co za tym idzie uszkodzenia izolacji. Warto wiedzieć, że dzieje się tak dlatego, gdyż wystające elementy folii kubełkowej podczas osiadania gruntu, jak również podczas jego pęcznienia, wbijają się w powierzchnię płyt XPS. Jeżeli między warstwą znajdującą się pod fundamentem, skłonną do tworzenia soczewek i zwierciadłem wody gruntowej, znajduje się porowata warstwa gruntu nie podciągająca wody włoskowatej, jak np. grubego piasku lub żwiru, to oczywiście powstrzyma ona tworzenie się soczewek lodowych pod fundamentem.

Nie należy ignorować zjawiska pęcznienia gruntu, ponieważ przy zbyt płytko posadowionym fundamencie, budynek lub jego części ulegają wypieraniu do góry. Jak znaczne siły powstają w przemarzającym gruncie, można zorientować się na podstawie autentycznych przypadków. W budynkach w trakcie budowy, może dojść do  podniesienia całego stropu żelbetowego wraz ze słupami i częścią murów. Szczególnie grunt gliniasty ulegający przemarznięciu, wypchnąć może postawione na nim stemple, a uniesiona do góry konstrukcja może oddzielić strop od ścian zewnętrznych budynku.

Warto zatem stosować sprawdzone materiały izolacyjne, a fundamenty zasypywać porowatymi materiałami, jak np. zasypki piaskowe, w celu uniknięcia negatywnego wpływu naturalnie występującego zjawiska pęcznienia gruntu. Zyskujemy  przede wszystkim komfort budowy oraz pewność, że nasza inwestycja będzie wybudowana w 100% jakości i sprawności technicznej.

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie hydroizolacji fundamentów? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z kategorii #fundamenty: 

 

Czy izolacje fundamentów są na prawdę konieczne? 

Z czego i jak zrobić hydroizolację fundamentów? 

Izolacje fundamentów i piwnic w starym domu

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych na fundament?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium