Taras wentylowany - czym jest i dlaczego warto?

0

Na czym polega system wentylowany? 

System wentylowany to nowoczesne rozwiązanie odwodnienia, hydroizolacji i pokrycia tarasów i balkonów. Ma ono wiele przewag nad tradycyjnym układem z płytką klejoną, obok których nie sposób przejść obojętnie. 

System wentylowany może być stosowany na płytach konstrukcyjnych, które nie są idealnie poziome. W pewnym stopniu zastosowanie tego układu wybacza błędy wykonawcze, popełnione na etapie wykonania płyty stropowej.

Wykonanie tarasu wentylowanego polega na skutecznym odprowadzeniu wody z połaci tarasu, wytworzeniu hydroizolacji, a następnie ułożeniu płyt tarasowych na specjalnych podstawkach.

Na płycie konstrukcyjnej wykonuje się warstwę paroizolacyjną, a następnie układa się spadki styropianowe, które odprowadzają wodę do wpustu tarasowego, a ten z kolei do dalszej części odwodnienia. Na spadkach styropianowych układane jest docieplenie, a następnie warstwa hydroizolacyjna, która będzie chroniła termoizolację i konstrukcję przed działaniem wody.  

Kiedy zadbamy już o wykonanie szczelnej i trwałej hydroizolacji, na niej możemy ułożyć płyty tarasowe na specjalnych podstawkach modułowych do systemu wentylowanego. Podstawki te są dostępne w wariancie o stałej wysokości oraz w wariancie regulowanym. Pomiędzy warstwę hydroizolacyjną, a podstawki wkładana jest specjalna podkładka, która chroni warstwę izolacyjną przed uszkodzeniami. 

Podstawki, na których układana jest właściwa warstwa tarasowa, są bardzo intuicyjne w użyciu. Pozwalają samodzielnie wykonać trwałą nawierzchnię tarasu, bez użycia drogich narzędzi, jak to ma miejsce w przypadku systemu z płytką klejoną. Ponadto system wentylowany wybacza znacznie więcej, i pozwala łatwo niwelować niedoskonałości podłoża za pomocą dedykowanych nakładek wyrównujących

Taras wentylowany to doskonała alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań z płytkami klejonymi na wylewkach spadkowych. System ten dzięki elastyczności powłok hydroizolacyjnych, znacznie przewyższa swoją jakością i trwałością tradycyjne systemy tarasowe, jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne, i posiada szereg innych zalet


Dobór materiałów na taras wentylowany – na co zwrócić uwagę

Taras wentylowany można układać na podłożach betonowych, które nie wymagają znacznego poziomowania.  Nie można zapomnieć o wykonaniu trwałej i skutecznej hydroizolacji, dlatego konieczne jest przygotowanie podłoża oraz jego odpowiednie zabezpieczenie przed montażem właściwej nawierzch ni tarasu. 

Mówiąc o trwałym i estetycznym tarasie wentylowanym, zdecydowanie warto postawić na materiały dobrej jakości. Mowa tu przede wszystkim o skutecznej hydroizolacji, prefabrykowanych kształtkach spadkowych, wpustach tarasowych czy profilach okapowych. 

Oferujemy sprawdzone materiały do wykonania systemu tarasu wentylowanego - od profesjonalnych materiałów hydroizolacyjnych  po komplety produktowe pod płyty (podkładki, podstawki i nakładki),  które umożliwiają wykonanie trwałego i stabilnego układu.

Zastosowanie podkładek dystansowych, pozwala zniwelować nierówności podłoża. Dodatkowo podkładki są zintegrowane z podstawką, dzięki czemu całość podpiera płyty na całej powierzchni podstawki.

Kolejnym elementem jest prawidłowe wykończenie tarasu wentylowanego. Dzięki zamontowaniu profili okapowych, skutecznie odprowadzimy wodę spod posadzki. Warto też zastosować dodatkowe rozwiązania zapewniające awaryjne odprowadzenie wody w razie zapchania się podstawowych otworów przelewowych. 

Układ wentylowany z deską tarasową?

Układ wentylowany ma szerokie zastosowanie. Wielu klientów decyduje się na warstwę wykończeniową z płyt tarasowych.. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala nie tylko na wymianę pojedynczych płyt, ale także poprowadzenie pomiędzy podłożem a nawierzchnią tarasu instalacji elektycznej. 

Zasadniczo nie ma przeszkód, aby układ wentylowany wykonać z deski tarasowej bądź kompozytowej deski tarasowej. Obydwa te materiały zyskują coraz bardziej na popularności i wielu klientów ceni je za wygląd. Jeżeli masz wątpliwości, jakie rozwiązanie będzie dla ciebie lepsze: czy z płytą kamienną, ceramiczną lub gresową czy też z deską tarasową bądź deską kompozytową - skorzystaj z naszej pomocy i zaplanuj budowę swojego tarasu! 

Korzyści z tarasu wentylowanego:

  • skuteczna i trwała hydroizolacja
  • prosty i szybki montaż płytek
  • gwarancja dobrej wentylacji
  • estetyczny wygląd tarasu
  • odporność hydroizolacji na wysokie i niskie temperatury
  • możliwość sprawnego zniwelowania nierówności podłoża i uskoków płyt dzięki podkładkom tarasowym
  • łatwe odprowadzanie wody opadowej dzięki wpustom TOPWET
  • w razie konieczności - opcja szybkiego zdemontowania płyt
  • możliwość poprowadzenia instalacji elektrycznej w przestrzeni między płytami a podłożem 

Współpracując z nami otrzymasz:


Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie hydroizolacji tarasów i balkonów? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z kategorii #tarasy i balkony: 

 

Wady i zalety płytek na tarasie

Czy taras nad pomieszczeniem ogrzewanym wymaga specjalnych izolacji? 

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych na fundament?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium