Wpusty dachowe, czyli odwodnienie grawitacyjne - dlaczego warto?

0

Odwodnienie grawitacyjne jako system odwodnienia dachu płaskiego

Dach płaski wymaga odpowiedniego systemu odprowadzania wody. Odwodnienie grawitacyjne, oparte o wpusty dachowe, do których woda odprowadzana jest dzięki odpowiednio ukształtowanym spadkom.

Odwodnienie grawitacyjne wykorzystuje prawa fizyki, a mianowicie siłę ciężkości wody. Jest ona odprowadzana wpustami do głównego przewodu kanalizacyjnego. W przypadku tego typu odwodnienia, trzeba zwrócić uwagę na spadek dna rury, którą odprowadzana jest woda, gdyż ma on wpływ na wydajność odpływu. Rury w odwodnieniu grawitacyjnym są przez cały czas tylko częściowo wypełnione wodą (w przeciwieństwie do odwodnienia podciśnieniowego, które prawidłową wydajność uzyskują tylko podczas całkowitego wypełnienia wodą).

System grawitacyjny dzięki swojej prostocie jest bardzo ekonomiczny w fazie projektowania, montażu jak i eksploatacji oraz ewentualnych napraw. Dlaczego? Wszystko dzięki temu, że wpusty są kompatybilne ze standardowymi średnicami występującymi w systemach kanalizacyjnych rur odpływowych łączonych kielichowo za pomocą uszczelki. Pozwala to na prosty montaż i uzyskanie trwałego efektu oraz szczelności układu. 

Wpusty dachowe w odwodnieniu grawitacyjnym

Głównym odbiorcą wody z dachu mogą być wpusty dachowe lub rzygacze, w zależności od doboru systemu odprowadzenia wody. Najlepszym i najbezpieczniejszym systemem są wpusty pionowe (proste), czyli z odprowadzeniem wody bezpośrednio pionowo w dół do rury spustowej. W tym przypadku unikamy łączenia rur przechodzących w poziomie po naszym dachu. W przypadku konieczności zastosowania  wpustów poziomych (skośnych), jeśli na dachu występują odcinki poziome, należy zachować 1-2% spadek, gdzie woda płynie spodem rury. 

Jeśli mowa o rzygaczach, to są one montowane w attykach dachu i podpinane bezpośrednio do systemu rynien, rur spustowych lub koszy zlewowych.

Przy montażu odwodnienia z dachu nie możemy zapomnieć o przelewach awaryjnych, które również montowane są w attykach, ale już powyżej podstawowego poziomu odpływu. Przelew awaryjny jak sama nazwa wskazuje, służy do awaryjnego odprowadzenia wody w przypadku niedrożności wpustów dachowych lub rzygaczy.

Na co zwracać uwagę wybierając wpusty dachowe? 

Klientom firmy SUEZ doradzamy, aby myśleli przyszłościowo o swojej inwestycji. Odwodnienie i hydroizolację najlepiej jest zrobić od razu porządnie, aby zyskać komfort eksploatacji oraz długookresową oszczędność. Dlatego polecamy wpusty dachowe i akcesoria marki TOPWET. Korzystamy z nich sami i wiemy, że są warte swoich pieniędzy. 

Decydując się na wpusty TOPWET, należy dobrać materiał zintegrowanego kołnierza zgodny z materiałem powłoki hydroizolacyjnej, aby uzyskać 100% ciągłości i szczelności. Wpusty TOPWET mogą być również wyposażone w opaskę grzewczą, która pomaga udrożnić odwodnienie zimą, kiedy przy ujemnych temperaturach mogłoby ono zamarzać. 

Dzięki szerokiej ofercie kompatybilnych materiałów, z wpustami TOPWET pracuje się łatwo, a osiąganie świetnych rezultatów staje się łatwiejsze. Jeżeli nie jesteś pewien, jakie wpusty powinieneś zastosować, albo masz trudność z dobraniem odpowiednich materiałów dodatkowych, skontaktuj się z nami! Nasi eksperci podzielą się z tobą swoją wiedzą o oferowanych przez nas wpustach dachowych i materiałach hydroizolacyjnych. 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie materiałów izolacyjnych? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z kategorii #materiały: 

 

Szybki profil SBS - czym jest? Właściwości i zalety 

Dobre izolacje - czyli jakie?

Dach płaski - kiedy wybór padnie na papę

Jak odpowiednio dobrać pokrycie dachu płaskiego?

Jakich materiałów użyć do izolacji domu?

Icodren 10, dlaczego warto?

Papa dachowa termozgrzewalna na dachy płaskie?

Dobór wpustów dachowych

Czym są "flagowe papy Icopal"? Dlaczego warto zwracać uwagę na parametry papy?

Papa termozgrzewalna - cena a jakość

Tynki renowacyjne dla zasolonych i zawilgoconych murów - system PCI

Jakich materiałów użyć?

Izolacja balkonów systemem PCI FAST - ładny i szczelny balkon bez jastrychu. Niemożliwe? A jednak!

Folia w płynie - dobra izolacja?

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych na fundament?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium