Z czego i jak zrobić hydroizolację fundamentów?

0

Znaczenie odpowiednio dobranej izolacji fundamentu

Izolacja fundamentu to z perspektywy budowania czy renowacji nieruchomości zakres strategiczny. Jeżeli nie wykona się go odpowiednio już na etapie projektowym, można narazić się na niepotrzebne koszty w przyszłości. Nowoczesne technologie izolowania fundamentów opierają się na założeniu, że system hydroizolacyjny jest ciągłą, skuteczną warstwą, która będzie chroniła budynek przed wpływem wody przez długie lata. 

Osiągnięcie trwałych rezultatów, które będą bezpieczne i w długiej perspektywie oszczędza twoje pieniądze, wymaga użycia trafnie dobranych do inwestycji materiałów. Klientom firmy SUEZ zawsze rekomendujemy zwrócenie uwagi na kwestię hydroizolacji fundamentów już przy pracach projektowych. Skonsultowanie projektu nieruchomości z ekspertem specjalizującym się w hydroizolacji, pozwala stworzyć przejrzysty plan pracy, trafnie określić ilość potrzebnych do jego realizacji materiałów i w efekcie osiągnąć satysfakcjonujący rezultat z gwarancją na lata.

Izolacja pozioma fundamentów

Izolacja pozioma fundamentów zabezpiecza budynek przed podciąganiem kapilarnym wody i przenikaniem jej do murów i w głąb obiektu. Podciąganie kapilarne to takie zjawisko, kiedy woda podciągana jest ku górze przez materiał wbrew grawitacji. Dzieje się tak, ponieważ w materiałach budowlanych występują mikroskopijne pory, które w połączeniu z różnicą temperatur sprawiają, że woda wędruje w górę naszych murów. Po czasie, może się to objawić na przykład wielkim wykwitem grzyba na ścianie za szafą, w słabo wentylowanym, wilgotnym pomieszczeniu. 

Izolację poziomą układa się między ławami, a ścianą fundamentową oraz między ścianą fundamentową, a ścianą parteru. Dodatkowo oprócz tego izolację poziomą należy wykonać również na całej powierzchni chudej wylewki w taki sposób aby połączyła się z izolacją pod ścianami. Najpopularniejszym materiałem do wykonywania hydroizolacji poziomej jest papa termozgrzewalna. 

Jeśli chodzi o papy termozgrzewalne na fundamenty, warto zwracać uwagę na ich właściwości, długość gwarancji oraz jakość. Nowoczesne papy przeznaczone specjalnie na fundamenty, takie jak Icopal P Base 35 czy Icopal Fundament 4.0, to sprawdzone rozwiązania, gwarantujące szczelność wykonanej powłoki i bezpieczeństwo na długie lata. W przypadku Icopal Fundament 4.0, wystarczy szybka rejestracja na stronie producenta, aby uzyskać 99 lat Imiennej Gwarancji Jakości Icopal S.A. To mówi samo za siebie. 

Izolacja pionowa fundamentów

Izolacja pionowa fundamentów odpowiada za ochronę budynku przed wilgocią oraz wodą wywierającą ciśnienie hydrostatyczne. Ściany fundamentowe osłania się hydroizolacją pionową od strony gruntu, aby nie wchłaniały wilgoci bądź wody. Stosuje się w tym celu różnego rodzaju masy bitumiczne, polimerowe, zaprawy wodoszczelne lub papy. Izolację pionową wykonuje się bezpośrednio na ścianie fundamentowej i osłania materiałem termoizolacyjnym oraz matami ochronno-drenażowymi w celu jej zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Zanim dobierzemy odpowiednią technologię i materiały, ważne jest aby określić, jakie warunki gruntowo-wodne występują na działce?. W zależności od rodzaju gruntu, ukształtowania terenu oraz głębokości lustra wody będzie zależało, jakich technologii i produktów należy użyć, aby zapewnić budynkowi skuteczną ochronę. 

Jeśli mamy do czynienia z prostymi warunkami gruntowo-wodnymi, a budynek jest niepodpiwniczony można użyć izolacji cienkopowłokowej. Jeśli jednak poziom wody gruntowej jest wysoki lub na działce występują grunty nieprzepuszczalne, mogące powodować spiętrzanie się wody opadowej, która będzie wywierała ciśnienie na mury, wówczas konieczne jest zastosowanie izolacji grubopowłokowej. Flagowym produktem tego typu, który nasi stali klienci z powodzeniem stosują od wielu lat,  jest Bitu Top 2K

Doświadczenie podpowiada nam, aby przy każdej okazji uczulać klientów na przestrzeganie reżimów technologicznych i stosowanie produktów tego typu zgodnie z zaleceniami producenta. To bardzo ważne, gdyż nawet produkty wysokiej jakości nieodpowiednio zastosowane, nie będą spełniały właściwie swojej funkcji. 

Bardzo istotną rzeczą jest, aby izolacje pionowa i pozioma były ze sobą szczelnie połączone. W związku z tym nie zalecamy stosowania folii z polichlorku winylu, czy polietylenu, gdyż nie jest możliwe ich 100% szczelne połączenie.

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie hydroizolacji fundamentów? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z kategorii #fundamenty: 

 

 

Czy izolacje fundamentów są na prawdę konieczne? 

Izolacje fundamentów i piwnic w starym domu

Pęcznienie gruntu i jego wpływ na izolację fundamentów

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych na fundament?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium