ZMIANY W PRZEPISACH ENERGETYCZNYCH PO 1 STYCZNIA 2017

0

Przepisy energetyczne dotyczące budynków. Geneza powstania i założenia ogólne.

W Polsce proces wprowadzania w życie dyrektywy podzielono na kolejne etapy. Stopniowo w kolejnych latach zaostrzane są wymogi dotyczące przenikalności termicznej ścian, okien, drzwi, bram, dachów oraz stropodachów, czy podłóg na gruncie. Pierwsza istotna zmiana miała miejsce w styczniu 2014 r., druga teraz, a ostatnia ma być wprowadzona w styczniu 2021 r.. Wszystkie te zmiany mają na celu tworzenie budynków, które w jak największym stopniu, wykorzystują do eksploatacji źródła energii odnawialnej. Przede wszystkim chodzi tutaj o wykorzystywanie na etapie budowy materiałów termoizolacyjnych o dobrych parametrach charakteryzowanych przez współczynnik ƛ (lambda). Współczynnik ten im niższy, tym materiał posiada lepsze właściwości termiczne. Odpowiedni dobór rodzaju materiałów do budowy domu spełniającego kryteria energetyczne, powinien nastąpić już na etapie projektowym. Projekty najlepiej skonsultować później z doradcami technicznymi, którzy zaproponują najlepsze rozwiązania materiałowe dostosowane do każdego indywidualnego przypadku. Doradca zna już takie istotne informacje, jak warunki gruntowe, lokalizację budynku (w tym usytuowanie budynku względem stron świata), strefy wiatrowe, itd.. Wszystko, to ma duży wpływ na odpowiedni dobór materiałów termoizolacyjnych, a w dalszej kolejności stolarki okiennej i drzwiowej. Trzeba tutaj pamiętać o tym, że wpływ na odpowiednią termoizolacyjność budynku nie mają tylko ściany zewnętrzne i dach, ale także miejsca, gdzie muru nie ma, czyli okna i drzwi. Drugi ważny czynnik, to wskaźnik EP, który określa roczne zapotrzebowanie budynku na energię nieodnawialną konwencjonalną (drewno, węgiel, gaz, olej) oraz niekonwencjonalną (panele słoneczne, fotowoltaika, itd.).

 

Co nowego w przepisach obowiązujących od 1 stycznia 2017 ?

Pora na konkrety, czyli co czeka inwestora uzyskującego pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2017 r.. Podstawowe zmiany, to obniżenie współczynnika EP dla domów jednorodzinnych bez klimatyzacji (najczęściej budowanych w Polsce). Obecnie jego maksymalna wartość może wynieść    95 kWh/(m2*rok)(poprzednia wartość wynosiła 120 kWh/(m2*rok)). Druga istotna zmiana, to zaostrzenie kryteriów dotyczących minimalnej przenikalności termicznej, ścian, podłóg, stropów i stolarki.

 

Zmiany te przedstawia poniższa tabela:

(źródło: Dz. U. 2013, poz. 926)

Parametry związane z oknami i drzwiami pomijamy, ponieważ aktualnie dostępna na rynku stolarka w większości przypadków spełnia najnowsze wymagania termiczne. Większej uwagi, jak wynika z tabeli, wymagać będzie na pewno projektowanie i wykonywanie ścian, podłóg oraz dachów i stropów. W wielu przypadkach przegrody budowlane będą musiały być grubsze i ocieplone lepszymi materiałami niż standardowe, stosowane dotychczas. Nie koniecznie musi, to oznaczać, że styropian na ściany wraz z kolejnymi obostrzeniami wprowadzanymi w kolejnych latach, musi być coraz grubszy. Zresztą nie miałoby to sensu, gdyby za kilkadziesiąt lat okazało się, że grubość ocieplenia styropianem, aby spełnić wymogi energetyczne, oscylowałaby w granicach np. 30 cm. Są, co prawda konsole, na których wysuwa się chociażby okna do montażu w strefie ocieplenia, ale bez względu na to szpalet (gliza) byłby na tyle duży, że przysłaniałby część światła wpadającego przez okna do wnętrza pomieszczeń, nie mówiąc już o szpetnym wyglądzie całego budynku.

Są na rynku materiały nowsze, o lepszych parametrach izolacyjnych i mniejszej grubości, jak np. płyty styrodurowe (XPS), czy płyty PIR (z dodatkową powłoką aluminiową). Materiały te w większości przypadków posiadają dokumentację i certyfikaty określające ich współczynnik ƛ na podstawie przeprowadzanych badań. Tutaj należałoby zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę, czy tego typu badania wykonano w godnym zaufania instytucie, albo czy podana przenikalność termiczna nie jest wartością tylko i wyłącznie deklarowaną przez producenta. Warto również wspomnieć o bardzo nowoczesnym materiale, jakim jest aerożel. Materiał ten posiada kilkukrotnie niższe parametry przenikalności termicznej, niż w/w materiały. Niestety taka technologia ze względu na bardzo wysoką cenę jest zazwyczaj poza zasięgiem osób budujących swój wymarzony dom jednorodzinny.

 

Jak aktualne zmiany wpłyną na koszty budowy domu?

Skoro już jesteśmy przy cenach, to spróbujmy popatrzeć na dodatkowe koszty pod kątem przyszłych wieloletnich oszczędności. Wymogi narzucane przez kolejne rozporządzenia unijne, czy krajowe ustawy, co prawda zwiększają koszty budowy, ale w dłuższym okresie czasu generują oszczędności, które z nawiązką te wydatki kompensują. Dochodzi do tego satysfakcja z własnej dbałości o środowisko naturalne, bo mniejsze zużycie energii ze źródeł nieodnawialnych, to przy budynku spełniającym nowe kryteria - niezaprzeczalny fakt. Efekt jest taki, że dbamy nie tylko o własne portfele, ale także o otaczającą nas przyrodę i godne warunki życiowe dla przyszłych pokoleń. Nie bójmy się więc zmian i dostosowujmy nasze nowo budowane domy, tak aby były energooszczędne, a żeby dobrać do tego odpowiednie technologie i materiały budowlane zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Chętnie pomożemy, zarówno na etapie projektu nowego, budowy, czy termomodernizacji istniejącego już budynku, bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby starszy budynek także generował oszczędności energii.

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych na fundament?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium