Budowa dachu płaskiego krok po kroku
Dachy płaskie to z jednej strony standard w budownictwie wielorodzinnym czy starych domach typu kostka, a z drugiej synonim nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego. Nadają one bryle niepowtarzalnego charakteru, a także pozwalają na zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni, której nie daje dach skośny. Dachy płaskie są jednak szczególnie narażone na warunki atmosferyczne, dlatego niezbędne jest wykonanie skutecznej izolacji przed utratą ciepła (termoizolacja), przed wilgocią (paroizolacja) oraz przed wodą (hydroizolacja).
Jak wygląda konstrukcja dachu płaskiego? Jaką technologię zastosować by dobrze zaizolować budynek? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
W jaki sposób podejść do budowania płaskich konstrukcji dachowych?
Dach płaski jest elementem funkcjonującym w kontekście całej bryły budynku i właśnie w taki sposób należy na niego patrzeć. Jego zadaniem będzie chronienie przed wiatrem, wodą, śniegiem i gradem wszystkiego, co się pod nim znajdzie, więc zależy od niego bardzo wiele. Wie o tym z pewnością każdy, kto doświadczył walki z wilgocią w murach albo zalanych piwnicach.
Dlatego też wszystkim klientom firmy SUEZ polecamy, aby już na samym początku podchodzili do swojej inwestycji z wizją efektu końcowego. Określenie swoich oczekiwań w takich obszarach jak przewidywana trwałość dachu, długość gwarancji oraz jego funkcje w bliższej czy dalszej przyszłości - jest kluczowe dla wszystkich uczestników procesu budowlanego.
Jaki powinien być dobry dach płaski? Szczelny, bezpieczny i działający przez przynajmniej 20 lat. To właśnie przez taki horyzont czasowy trzeba rozpatrywać koszty, które należy ponieść na wytworzenie pokrycia dachowego spełniającego te warunki. Niestety wielu inwestorów podchodzi do tematu od zupełnie niewłaściwej strony: określają oni wydatki na dach przez pryzmat budżetu, który akurat posiadają w danym momencie. Taka krótkowzroczność w kontekście całego okresu użytkowania obiektu prowadzi jednak do znacznych strat finansowych, które są wynikiem kosztownych remontów.
To oczekiwania inwestora oraz pożądane funkcje dachu powinny wyznaczać budżet, który jest niezbędny do wytworzenia konstrukcji spełniającej określone warunki. Tylko w taki sposób można zapewnić sobie gwarancję, że przy należytym użytkowaniu i konserwacji, przez kolejne dziesięciolecia nie trzeba będzie dokładać bardzo dużych pieniędzy do remontu.
Czasami dla inwestora bardzo ważny jest czas i stara się za wszelką cenę rozwiązać problem tymi zasobami, które w danym momencie posiada. Pośpiech jest zwykle fatalnym doradcą. Pozorne oszczędności, które zwykle odbywają się kosztem jakości materiałów bądź zrezygnowaniem z części zakresów, dają o sobie znać już po 5-10 latach. Bywa, że problemy długo bywają niezauważone, jak na przykład w przypadku moknięcia termoizolacji. Tracimy wówczas zarówno na kosztach remontu, jak i każdego miesiąca grzejąc obiekt, którego izolacja termiczna nie jest sprawna.
Dlatego też do budowy dachu płaskiego polecamy podchodzić z głową już na etapie projektowym i rozpatrywać jej koszt w pierwszej kolejności z perspektywy trwałości, funkcjonalności oraz okresów gwarancji, które możemy uzyskać. Nic nam nie przyjdzie z tymczasowej “oszczędności” nawet kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy, jeżeli będziemy musieli ponieść znacznie wyższe nakłady na naprawę konsekwencji tej “oszczędności”.
Dach płaski a kwestia gwarancji wykonawczej i materiałowej - na co zwrócić uwagę
Jak wspomnieliśmy, przewidywana trwałość dachu oraz pożądane okresy gwarancji są niezwykle istotne już na etapie projektowania, doboru technologii i odpowiednich materiałów. W praktyce wielu inwestorów próbując optymalizować koszty inwestycji, szuka oszczędności zwłaszcza na kosztach materiałowych. Należy zmierzyć się z tym mitem, gdyż “oszczędność” wyrażona w złotówkach w żaden sposób nie rekompensuje strat, wynikających ze spadku jakości i skuteczności materiałów. Dlaczego tak się dzieje?
Dachy płaskie wykonuje się warstwami. Te warstwy mają docelowo tworzyć jedną, synergicznie współpracującą całość, która będzie działała w każdych warunkach. Osobom nie mającym styczności z dachem na co dzień, czasem jest to trudno sobie uświadomić, ale zakres warunków atmosferycznych, jakiemu musi sprostać dach płaski jest ogromny!
Latem w pełnym słońcu panuje tam temperatura przekraczająca 50 stopni Celsjusza, a zimą potrafi ona spaść nawet do - 20 stopni. Promienie UV w miesiącach letnich również odbijają swoje piętno na materiale. Jesienią bywa, że przez kilka tygodni cały czas pada, a na przełomie zimy i wiosny zalegający śnieg piętrzy się i topnieje nawet co tydzień. Nie wspominając już o tym, że w Polsce przez ogromną część roku mamy do czynienia z tzw. “przejściem przez zero”, czyli wahaniami temperatury od dodatniej do ujemnej w cyklach dzień-noc. Daje nam to kontekst, w jakim przez okrągły rok pracować musi każa z warstw dachu płaskiego.
Odpowiedni dobór materiałów systemowych nie jest z perspektywy współczesnego budownictwa fanaberią, ale odpowiedzią rozwijających się technologii budowlanych na bardzo zmienne warunki pogodowe, które mają tendencje do skrajności.
Systemowe materiały hydroizolacyjne oraz akcesoria dachowe wysokiej jakości zostały zaprojektowane przez producentów w taki sposób, aby współpracowały ze sobą przez długi czas. Dlatego wybieranie najtańszych komponentów z ofert różnych producentów jest bardzo kiepskim pomysłem. Oszczędność finansowa może wydawać się duża tylko przy zsumowaniu każdej “uciułanej” złotówki, jednak porównując poszczególne materiały z górnej i dolnej półki z uwzględnieniem ich wydajności, różnice te nie są ogromne. Jednakże trwałość oraz deklarowany przez producenta okres gwarancji różnią się już od siebie drastycznie. Co więc jest ważniejsze z perspektywy 20 lat? Kilka czy kilkanaście tysięcy w portfelu dzisiaj, czy spokój i gwarancja przez kolejne dwie dekady?
Każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie już na etapie planowania. W razie, gdyby ta zagwostka nastręczała zbyt wielu trudności, eksperci SUEZ z chęcią pomogą swoją wiedzą.
Jesteś wykonawcą?
Zarabiaj na polecaniu
produktów swoim klientom
Konstrukcja dachu płaskiego krok po kroku
Dachy płaskie konstruuje się w określonej kolejności. Punktem wyjścia jest dla nas stropodach, który w domach jednorodzinnych ma postać żelbetowej płyty.
Paroizolacja
Zawsze doradzamy naszym klientom wykonanie jako pierwszej warstwy paroizolacyjnej bitumicznej. Bardzo często w praktyce budowlanej zamiast paroizolacji układa się warstwę folii, która “teoretycznie” powinna pełnić tą samą rolę. Dlaczego “teoretycznie”? Dlatego, że paroizolacja z folii jest tak dobra, jakby w ogóle jej nie było. Po pierwsze, jest ona nieszczelna na wszystkich zakładach. Po drugie, już w trakcie rozkładania bardzo wrażliwej przecież folii na wylewce betonowej, często zdarza się, że ktoś po niej chodzi. Nawet jeśli niewidoczne gołym okiem, powstają w tej folii dziury, przez co w żaden sposób nie spełnia ona roli hydroizolacji.
Jak więc robić to zgodnie ze sztuką? Żelbetową powierzchnię powinno się zagruntować, a na niej ułożyć warstwę papy, czyli paroizolacji bitumicznej. Czemu ona służy i jakie są jej główne zalety? Przede wszystkim, skutecznie chroni ona termoizolację przed przenikaniem wilgoci z wnętrza obiektu do warstwy dachu. Tym różni się od folii, że jest szczelna na wszystkich zakładach dzięki zgrzewaniu, a nawet chodząc po niej, bardzo trudno uszkodzić ją mechanicznie.
Dodatkową zaletą paroizolacji bitumicznej jest to, że może ona służyć jako tymczasowa hydroizolacja, aby zabezpieczyć roboty np. przed zimą. Kiedy pogoda nie nadaje się do prac dekarskich, można wówczas działać wewnątrz, a do dachu wrócić na spokojnie w sezonie mając świadomość, że jest on zabezpieczony przed wpływem wody. Warto też wiedzieć, że paroizolacja docelowo pełni także funkcję hydroizolacji awaryjnej, w razie gdyby przebiciu uległa właściwa, wierzchnia warstwa izolacji przeciwwodnej.
Docieplenie główne
Docieplenie główne ma za zadanie utrzymać efektywność energetyczną obiektu i zapobiec stratom ciepła. Żeby warstwa termoizolacyjna spełniała ten warunek, musi być sucha. Dlatego w klasycznym układzie dachu od spodu zabezpieczamy ją paroizolacją, a od wierzchu właściwą warstwą hydroizolacyjną (w układach odwróconych nie stosuje się paroizolacji)..
Jako docieplenie główne stosuje się polistyren ekspandowany (EPS), czyli styropian, polistyren ekstrudowany (XPS), znany jako styrodur, albo płytę PIR. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości i trzeba jest stosować zgodnie z przewidywanymi funkcjami dachu. Jeśli chodzi o styropian, to w świetle obecnych przepisów potrzebujemy go aż 25 cm, jednak dla porównania PIRu zużyjemy zaledwie 14 cm, uzyskując ten sam efekt.
Styrodur znajdzie zastosowanie, jeżeli będziemy potrzebowali zwiększyć nośność warstwy styropianowej, np. na potrzeby funkcji użytkowych dachu. Używa się go także na dachu odwróconym, gdyż jest to materiał ze swojej natury praktycznie nienasiąkliwy. Na układzie dachu odwróconego możemy później ułożyć na przykład dach zielony.
Warstwa spadkowa
Warstwę spadkową dachu wykonujemy z prefabrykowanych klinów styropianowych. Mają one szereg zalet. Zwiększają one grubość docieplenia głównego, poprawiając termoizolacyjność budynku. Dzięki możliwości niemal dowolnego kształtowania rozkładu klinów oraz ich nachylenia, mamy wpływ na finalny efekt na powierzchni dachu. Dzięki temu, że są bardzo lekkie, nie ma problemu aby dociążyć strukturę np. żwirem i wytworzyć na niej ścieżki komunikacyjne albo ułożyć zieleń. Kliny styropianowe są idealną nawierzchnią dla właściwej warstwy hydroizolacyjnej. Ponadto, znacznie ułatwiają one pracę z systemowymi wpustami dachowymi TOPWET, dzięki czemu postępuje ona szybciej a efekty są znacznie bardzo satysfakcjonujące. Wpusty i rury odpływowe łatwiej umieścić w warstwie styropianu niż zatapiać w betonie lub wykuwać miejsce już po związaniu wylewki.
Układ pap bitumicznych
Jest to układ dwuwarstwowy, na który składa się papa podkładowa samoprzylepna oraz papa termozgrzewalna wierzchniego krycia. Papę samoprzylepną układa się bardzo łatwo, co bezpośrednio przekłada się na tempo robót, a wykonawcy nie potrzebują żadnego dodatkowego sprzętu. Ponadto ma ona tą ogromną przewagę nad papą montowaną mechanicznie, że nie dochodzi do przebicia przez kołki montażowe wszystkich warstw znajdujących się pod spodem. W trakcie zgrzewania papy wierzchniego krycia do papy podkładowej dochodzi do połączenia bitumów obydwu warstw, dzięki czemu będą one trwałe i szczelne.
Układ pap bitumicznych wywijany jest na attykę okalającą koronę budynku, co zapewnia odporność na działanie naciskającego śniegu, który stwarza problemy przy układzie z rynnami. Do odprowadzenia wody stosuje się wpusty dachowe, które za sprawą swoich zintegrowanych kołnierzy dają idealną szczelność całego układu.
Jak to robimy w SUEZ Izolacje Budowlane?
W SUEZ Izolacje Budowlane praktykujemy specjalne patrzenie na budowę dachu płaskiego. Wiemy, że termo- i hydrodroizolacje spinają budynek w jedną całość, dlatego patrzymy na całą inwestycję, a nie tylko na jeden obszar czy poszczególne zakresy.
Od lat dostarczamy najwyższej jakości materiały, a wiemy że działają, gdyż sami z nich korzystamy! Nasze ekipy wykonawcze na co dzień pracują z materiałami, które polecamy naszym klientom, dlatego jesteśmy pewni ich jakości.
Nasze doświadczenie w projektowaniu, doradztwie oraz uczciwe i partnerskie podejście do każdego klienta sprawiają, że jesteśmy partnerem rozumiejącym potrzeby klienta na każdym etapie budowy. Sami przechodziliśmy ten proces wielokrotnie i ten bagaż doświadczenia pozwala nam osiągać z naszymi klientami świetne rezultaty.
Dołącz do naszej drużyny i buduj tak, aby kolejne pokolenia korzystały z owoców Twojej pracy. Świadome i nowoczesne budownictwo to nasz wspólny cel!