Hydroizolacja dachów płaskich
Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego jest kluczową kwestią każdej inwestycji. Dach codziennie wystawiany jest na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym opady oraz topnienie zalegającego śniegu. Nieszczelności w izolacji mogą prowadzić do uszkodzeń budynku, a także do rozwijania się pleśni i grzybów.
Czytając ten artykuł dowiesz się jak wykonać skuteczną hydroizolację dachu płaskiego oraz na co zwrócić uwagę, by z upływem lat nie ponosić konsekwencji źle wykonanego odwodnienia.
Co chcemy osiągnąć, izolując dachy płaskie przed wodą?
Efektem naszych działań w zakresie izolacji dachu płaskiego przed wodą powinna być szczelna i trwała powłoka izolacyjna dostosowana do potrzeb i funkcji dachu. To bardzo ważne aby mieć to w świadomości już na samym początku budowy, czyli na etapie projektowym.
Przeznaczenie i funkcje dachu powinny zawsze określać budżet, który powinien zostać wydany na budowę dachu, a nie na odwrót. Określanie tego, ile się wyda na dach przez pryzmat budżetu, który akurat się posiada, jest podejściem błędnym z wielu względów i przed nim przestrzegamy.
Dach wedle filozofii SUEZ ma działać przynajmniej przez 20 lat bez kosztownych remontów. Wpływ zakresu hydroizolacyjnego na to, jak długo i w jakim stanie przetrwa inwestycja, jest kluczowy. Działanie wody jest niszczycielskie nie tylko w przypadku dachów, ale również ścian oraz fundamentów budynku. Dlatego też określenie przez inwestora potrzeb, dobranie najodpowiedniejszych technologii oraz uzgodnienie tego z architektem są niezwykle istotne, aby osiągnąć dobry rezultat.
Dachy płaskie mogą pełnić różne funkcje: być nieużytkowe, zagospodarowane jako taras czy powierzchnia pod panele fotowoltaiczne. W zależności od tego, co zamierzamy tam robić i jak często użytkować dach, różne rozwiązania i materiały będą odpowiednie. Na szczęście w SUEZie mamy dostęp do wysokiej jakości akcesoriów do systemowego odwodnienia oraz materiałów do wykonywania trwałych hydroizolacji w praktycznie każdych warunkach.
Znaczenie doboru materiałów w kontekście długości gwarancji
Dobór odpowiednich technologii i materiałów do jej wykonania wpływa na wiele aspektów budowy, takich jak budżet, łatwość wykonania prac, żywotność dachu czy długość gwarancji materiałowej. Żeby lepiej zrozumieć, dlaczego odpowiednie dobranie poszczególnych elementów hydroizolacji dachu płaskiego jest tak ważne, trzeba wiedzieć jak on funkcjonuje.
Dach płaski ulega różnym warunkom atmosferycznym przez okrągły rok. Pada na niego intensywne promieniowanie UV, działają bardzo wysokie temperatury, bywa obciążany silnymi, nawalnymi opadami, zalegającym śniegiem oraz wystawiony na działanie mrozu. To bardzo trudne warunki, a mając na uwadze, że konstrukcja dachu płaskiego składa się z kilku współpracujących warstw, kwestia robi się skomplikowana. Jeżeli dachu nie cechuje wysoka odporność, wówczas z czasem zacznie przeciekać.
Dobranie odpowiednich materiałów, które zostały zaprojektowane przez producenta do działania w danym układzie, jest kluczowe dla żywotności dachu. Jednak jest to także istotny aspekt długości gwarancji. Producenci wiedzą, jak ich produkty zachowają się współpracując z innymi produktami, które wytwarzają, dlatego najlepsze rezultaty osiąga się dobierając materiały sprawdzone, o potwierdzonej skuteczności, na które przysługują długie okresy gwarancyjne.
W firmie SUEZ specjalizujemy się w wykonywaniu nowoczesnych dachów płaskich i towarzyszymy naszym klientom już na etapie doradztwa materiałowego, poprzez dostarczanie materiałów na budowę oraz nadzór i odbiór wykonania dachu, dlatego wiemy jak to zrobić krok po kroku. Każda inwestycja ma swoje potrzeby i uwarunkowania, dlatego jeśli chodzi o hydroizolacje dachów, jesteśmy w stanie poradzić sobie z każym wyzwaniem.
Wykonywanie skutecznej hydroizolacji dachu płaskiego krok po kroku
Żeby wykonać skuteczną hydroizolację, cała zlewnia dachu powinna być odpowiednio zaprojektowana. Rozwiązanie z murkiem attykowym sprawdza się najlepiej, gdyż znacznie lepiej znosi nacisk śniegu niż np. układ z rynnami, jest mniej podatne na błędy wykonawcze oraz zapewnia ciągłość termoizolacji. W porównaniu do np. papy przygrzanej do obróbki blacharskiej, murek attykowy jest trwalszy, gdyż połączenie blacha-papa z czasem rozszczelnia się pod wpływem słońca. Wywinięcie papy na murek a pod obróbkę blacharską rozwiązuje ten problem.
Powierzchnię dachu odwadniamy za pomocą klinów styropianowych, którymi formujemy spadki kierujące wodę do odpływu. Tam odbiera ją wpust dachowy, który rurami spustowymi odprowadzi wodę opadową do odwodnienia głównego.
Spadki styropianowe są świetną nawierzchnią pod papę, toteż idealnie nadają się do ułożenia na nich układu pap bitumicznych. Jest to układ dwuwarstwowy, składający się z samoprzylepnej papy podkładowej, oraz papy termozgrzewalnej wierzchniego krycia. Warstwę hydroizolacyjną wykonaną w tym układzie wywija się na murek attykowy okalający budynek oraz zakańcza obróbką blacharską, co gwarantuje ciągłość i szczelność.
Papa samoprzylepna jest łatwa w układaniu i nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi, a jej przewagą nad papą montowaną mechanicznie jest fakt, że kołki montażowe nie dziurawią nam wszystkich warstw dachu pod spodem. Z kolei papa wierzchniego krycia jest termozgrzewalna, a w trakcie procesu zgrzewania bitumy obydwu warstw łączą się ze sobą. Układ taki jest całkowicie szczelny oraz odporny nawet na bardzo trudne warunki, w ktrych przyjdzie my pracować
Wykonanie odwodnienia za pomocą wpustów dachowych w żaden sposób nie pogarsza szczelności układy, gdyż wpusty TOPWET, których używamy i które polecamy, posiadają specjalne, zintegrowane kołnierze (z różnych materiałów, które można dostosować do materiału pokrycia dachu). Dzięki tym kołnierzom utrzymanie ciągłości powłoki jest bezproblemowe.
Działający dach płaski - osiągnij sukces z SUEZ Izolacje Budowlane
Nowoczesne technologie i wysokiej jakości systemowe rozwiązania sprawiają, że możemy osiągać świetne efekty w budownictwie i cieszyć się nimi przez bardzo długi czas. Znaczenie hydroizolacji dla każdej inwestycji, czy to domu jednorodzinnego czy dużej hali produkcyjnej, jest ogromne. Dlatego warto tak zabrać się do rzeczy, aby nie trzeba było po kilku latach mierzyć się z konsekwencjami błędów, którymi najczęściej są kosztowne remonty.
W SUEZ Izolacje Budowlane to budynku podchodzimy holistycznie, czyli patrzymy na niego jak na całość. Działamy w taki sposób, aby dostarczać wartość wszystkim uczestnikom procesu budowlanego. Dzięki temu, że od lat jesteśmy obecni we wszystkich obszarach wykonywania dachów, od doradztwa materiałowego, poprzez zaopatrywanie budów po wykonywanie i odbieranie robót, możemy przeprowadzić naszych klientów przez ten proces krok po kroku.
Budowanie z SUEZ Izolacje Budowlane to inwestycja w bezpieczną i spokojną przyszłość.