Płaski dach nad garażem - wady i zalety
Garaż z dachem płaskim to element, który coraz częściej pojawia się w projektach domów jednorodzinnych. To symbol nowoczesnego budownictwa wpisujący się w ideę minimalistycznego designu. Dach płaski nad garażem to dodatkowe metry kwadratowe, które można wykorzystać. Nie mniej jednak, decydując się na takie rozwiązanie, musimy zwrócić szczególną uwagę na jego wykonanie.
W tym artykule przyglądamy się zaletom i wadom garaży z dachem płaskim. Przedstawiamy jak skutecznie je izolować, by zminimalizować problemy, wynikające z takiej konstrukcji dachu.
Dlaczego zdecydować się na dach płaski nad garażem?
Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto rozważyć skonstruowanie dachu płaskiego nad garażem. Są one bardzo konkretne i warto każdemu z osobna przyjrzeć się bliżej.
Jeżeli wykonamy nad naszym garażem dach płaski użytkowy, możemy bez problemu wykorzystać tą powierzchnię jako taras, wykonany np. w układzie wentylowanym. Postawienie na nim stolika, parasola i leżaków to doskonały sposób na zagospodarowanie dodatkowych metrów kwadratowych. Nawierzchnię na takim tarasie możemy wykonać z płytek ceramicznych, kamiennych albo deski tarasowej. Dzięki systemowi wentylowanemu, łatwo wykonać to solidnie, nawet samodzielnie.
Nad płaskim dachem możemy ułożyć warstwę zieleni, czyli tzw. dach zielony. Może to być mało wymagająca i łatwa w utrzymaniu roślinność okrywowa, albo prawdziwy ogród na dachu z trawą i krzewami. Jest to nie tylko bardzo ekologiczne rozwiązanie, ale w przypadku działek zabudowanych w bardzo dużym procencie, dodatkową zaletą jest zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej, co ułatwia spełnienie wymogów prawnych.
Nad płaskim dachem garażu w łatwy sposób można zainstalować panele fotowoltaiczne. Nie tylko są one znacznie łatwiejsze do zamontowania, niż na dachu skośnym, ale ich późniejsza konserwacja również nie stwarza żadnych trudności. Dzięki systemowym przepustom kablowym w prosty sposób można rozwiązać kwestię przepuszczenia wszystkich kabli przez dach i mieć gwarancję szczelności układu izolacji przeciwwodnej.
Ogromną zaletą układu płaskiego nad garażem jest to, że wewnątrz nie ma żadnych bezużytecznych skosów, z którymi nie do końca wiadomo, co zrobić. Foremna przestrzeń jest łatwiejsza do zagospodarowania, a ponadto taka konstrukcja w zasadzie nie jest narażona na mostki termiczne, co bardzo często zdarza się przy konstrukcjach z dachem skośnym. Na połączeniu dachu skośnego ze ścianą budynku bardzo trudno jest poprawnie wykonać uciąglenie ocieplenia elewacji i izolacji termicznej dachu. W przypadku układu płaskiego ten problem znika.
Trudności z płaskim dachem nad garażem
Wykonanie dachu płaskiego nad garażem musi być przemyślane. Już na etapie projektu trzeba wiedzieć, jaka będzie funkcja tego dachu, gdyż od tego będzie zależał układ, który wybierzemy do jego wytworzenia. Istnieje kilka rodzajów układów warstw, które można zastosować do wytworzenia dachu płaskiego. Różnią się od siebie m.in. kolejnością i występowaniem poszczególnych warstw: paroizolacji, termoizolacji i hydroizolacji. Warto jest skonsultować przeznaczenie oraz pomysły na wykorzystanie dachu ze specjalistą, aby dobrać takie rozwiązanie, które najlepiej spełni swoją rolę.
Jedną z wad dachu płaskiego jest fakt, że jego nieszczelność da szybko o sobie znać. Woda będzie szybciej przedostawała się do wnętrza garażu z dachem płaskim, niż z dachem skośnym. Co prawda szybciej dostrzeżemy problem, ale będziemy musieli na niego od razu zareagować, aby zapobiec namoknięciu ścian i stropu we wnętrzu pomieszczenia.
Na co zwrócić szczególną uwagę, robiąc dach płaski nad garażem
Budując płaski dach nad garażem dobrze jest robić to starannie i z głową. Na pewno warto poświęcić trochę czasu i sprawdzić, jakie rozwiązania i technologie są dostępne na rynku i wybrać takie, które najbardziej będą odpowiadały naszym potrzebom. Zanim weźmiemy się do pracy, dokładnie zaplanujmy przeznaczenie dachu i wybierzmy materiały o odpowiednich parametrach.
Trzeba odpowiedzieć sobie również odpowiedzieć na pytanie, kto będzie wykonywał nasz dach nad garażem? Jeżeli będziemy robili to samodzielnie, potrzebna będzie odpowiednia wiedza, w jaki sposób krok po kroku wykonać układ warstw oraz rozwiązać odprowadzenie wody z dachu. Szczególnie w zakresie hydroizolacji, istotna jest uważność na szczegóły i duża dokładność. Co prawda nowoczesne materiały i technologie systemowe znacznie ułatwiają pracę względem tych, które stosowało się dawniej, jednak diabeł wciąż tkwi w szczegółach.
Skuteczne materiały do izolacji dachu nad garażem
Najskuteczniejsze materiały budowlane to te, które są wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Nie bez powodu producenci tworzą zaawansowane rozwiązania, które odpowiadają na potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Jeśli chodzi o warstwę paroizolacyjną, doskonałym materiałem jest papa termozgrzewalna z wkładką aluminiową ICOPAL Foalbit Al. To papa o świetnych właściwościach paroizolacyjnych, stosowana z powodzeniem na domach z płaskimi dachami. Na Twoim garażu również sprawdzi się ona bez zarzutu. Papy termozgrzewalne gwarantują ciągłość warstwy i szczelność połączeń.
Co do termoizolacji, różne materiały sprawdzą się w różnych warunkach. Dla dachów nieużytkowych wystarczające będzie ocieplenie ze styropianu. Jeśli jednak będziemy chcieli wykonać nawierzchnię w układzie wentylowanym albo inne instalacje użytkowe, styropian będzie za miękki. Wówczas doskonale sprawdzi się styrodur. Jego zaletą jest praktycznie zerowa nasiąkliwość, dzięki której nadaje się on do wytworzenia dachu odwróconego. Bezkonkurencyjna jest jednak płyta PIR, która dzięki swoim doskonałym właściwościom termoizolacyjnym może być cieńsza, przy zachowaniu tego samego poziomu oporu cieplnego co styrodur.
Spadki na dach płaski najlepiej jest w wykonać z klinów EPS. W firmie SUEZ promujemy to rozwiązanie, gdyż jest ono łatwiejsze, szybsze i bardziej użyteczne niż wytwarzanie klinów spadkowych z betonu. Spadki styropianowe nie tylko doskonale spełniają swoją rolę, ale też ułatwiają montaż wpustów i w naturalny sposób docieplają dach.
W zakresie hydroizolacji, materialem nieustannie zyskującym na popularności jest EPDM. Świetna jakość, bardzo wysoka trwałość oraz elastyczność sprawiają, że materiał ten z powodzeniem konkuruje z tradycyjnymi papami, a klienci doceniają jego skuteczność i poczucie bezpieczeństwa, które daje.
Na płaskich dachach najefektywniej jest montować odwodnienie oparte o wpusty dachowe. Rurę spustową można poprowadzić albo wewnątrz elewacji, albo na zewnątrz wykorzystując estetyczne kosze zlewowe SUEZ. Wyglądają one bardzo elegancko i pozwalają fajnie wyeksponować rury spustowe na elewacji.
Czy dach płaski nad garażem to dobry pomysł? Oczywiście, że tak!
Dachy płaskie zyskują na popularności i coraz większe grono klientów decyduje się na takie rozwiązanie nie tylko nad swoim domem, ale również nad garażem. W nowym budownictwie coraz częściej widzimy bryły budynków z garażem połączonym z domem, z którego wychodzi się na taras nad garażem. Świetnie to wygląda i daje nam dodatkową, tak cenną, przestrzeń.
Jeżeli masz jakieś wątpliwości w związku projektowaniem bądź wykonaniem dachu płaskiego, zapraszamy na konsultację technologii i materiałów on-line, w trakcie której nasz ekspert odpowie na Twoje indywidualne pytania dotyczące planowanej bądź realizowanej inwestycji i udzieli Ci wsparcia w zakresie doboru technologii i odpowiednich materiałów.