Modernizacja dachu płaskiego
Dachy płaskie, choć obecnie przeżywają swój renesans, stosowane są już od wielu lat. Starsze budynki, które powstawały gdy technologia nie była tak rozwinięta, stają się problematyczne dla mieszkańców. Przeciekający dach skutkuje koniecznością kosztownych prac remontowych. W związku z tym inwestorzy coraz częściej decydują się na profesjonalną modernizację dachu płaskiego. Renowacja dachu płaskiego jest wymagającym projektem, który wpływa na cały budynek.
W tym artykule podpowiadamy jak podejść do tego procesu by uzyskać trwałe rezultaty. Proponujemy kilka rozwiązań, w zależności od skali problemu.
Jak wytwarzano dachy, które dziś musimy modernizować?
Dachy płaskie, które dzisiaj wymagają modernizacji, zwykle były wykonywane w bardzo podobny sposób. Spadki na dachu wytwarzano za pomocą betonu wylewanego na płyty styropianowe, a woda odprowadzana była z całej połaci dachowej za pomocą rynien. Niestety rozwiązanie to obarczone jest kilkoma istotnymi wadami, o których trzeba wiedzieć.
Ze względu na to, że beton jest bardzo ciężki, wykonanie warstwy spadkowej o dużym kącie nachylenia jest technicznie bardzo trudne. Dlatego spadki betonowe na dachu płaskim zwykle mają bardzo mały kąt nachylenia, rzadko przekraczający 1-2%. Oznacza to, że na wierzchu pokrycia dachowego mogą pojawiać się zastoiny wody. Wylewka ze spadkiem jest znacznie trudniejsza do prawidłowego wykonania niż wylewka pozioma, dlatego często w starych dachach płaskich wkradały się niedociągnięcia wykonawcze, powodujące nieefektywne spływanie wody z dachu.
Co istotne, ze względu na to, że beton wiąże aż 28 dni, często zdarza się (i zapewne zdarzało się kiedyś), że wykonawcy nie czekają tak długo i przystępują do dalszych prac na wpół-związanym i wciąż mokrym betonie. Sprawia to, że po pierwsze woda zostaje uwięziona wewnątrz dachu, a po drugie bardzo przyspiesza degradację wierzchniej warstwy betonu, do której przygrzana jest papa. Trzeba więc dokładnie sprawdzić stan każdej warstwy dachu przed przystąpieniem do pracy.
Kolejną kwestią są rynny, które każdego roku muszą zmagać się z naporem zimowego śniegu. Co prawda współczesne zimy nie są tak mroźne i śnieżne jak niegdyś, ale starsze obiekty niewątpliwie mają wiele ton śniegu za sobą. Jego napór często powoduje odspojenia i nieszczelności na połączeniu rynny z warstwą hydroizolacyjną. Jest to obszar, na który przed modernizacją trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Znaczenie diagnostyki dla skutecznej modernizacji dachu
Remont dachu to przedsięwzięcie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować, żeby przeprowadzić go sprawnie, skutecznie i w racjonalnych kosztach. Jeżeli konieczna jest modernizacja, w większości przypadków oznacza to, że negatywne skutki przedostawania się wody do struktury budynku już dały o sobie znać. Pierwszym krokiem przed modernizacją powinna być dokładna diagnostyka oraz określenie, jakie prace są niezbędne do wykonania, aby przywrócić dach do pełnej sprawności.
Część rzeczy jesteśmy w stanie określić “na własną rękę”, dokonując oględzin wierzchniej warstwy dachu płaskiego. Jednakże pewne obszary warto zlecić do sprawdzenia specjaliście, gdyż wymagają one odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i narzędzi.
Bardzo istotne będzie określenie, w jakim stanie jest izolacja termiczna. Trzeba wiedzieć, że materiał termoizolacyjny spełnia swoją rolę zgodnie z gwarancjami producenta, jeśli jest suchy. Jednak w starych dachach często dochodzi do zalania izolacji cieplnej. To bardzo strategiczny zakres, jego renowacja może być kosztowna, a często zalana termoizolacja wymaga całkowitej wymiany. Dlatego warto zlecić ekspertyzę budowlaną i wykonać go od razu zgodnie ze sztuką.
Zdarza się także, że w dachu są nieszczelności, których nie widać gołym okiem. Dotyczy to sytuacji, kiedy wierzchnia warstwa jest na pierwszy rzut oka w dobrym stanie, ale woda i tak przedostaje się do wnętrza konstrukcji. Wówczas warto przeprowadzić sprawdzenie szczelności dachu płaskiego żeby precyzyjnie określić, którędy woda przedostaje się przez warstwę hydroizolacyjną.
Dobre praktyki modernizowania dachów płaskich papowych
Jak wspomnieliśmy, podstawową kwestią jest określenie stanu wierzchniej warstwy dachu, sprawdzenie czy termoizolacja nie jest zalana oraz zidentyfikowanie, którędy woda dostaje się do wnętrza konstrukcji, jeżeli taki problem występuje. Jakie są dobre praktyki, które warto stosować modernizując dach płaski?
W odniesieniu do warstwy wierzchniej, jest niezwykle istotne, aby zagwarantować jej nośność. Jeżeli tego nie zrobimy, z czasem dojdzie do odspajania nowo wytworzonej warstwy wierzchniej i kolejnych problemów. Wszelkie luźne fragmenty starej papy, złuszczonego betonu i tym podobnych frakcji muszą zostać skrupulatnie usunięte. Trzeba też pamiętać o dogrzaniu starych pap, jeżeli w jakichś miejscach są niedogrzane. Wówczas będziemy mieli pewność, że na tak przygotowanej nawierzchni można wytworzyć nową, szczelną hydroizolację.
Co jeżeli okaże się, że termoizolacja jest zalana? To naprawdę duże wyzwanie. Mokra hydroizolacja nie tylko będzie znacznie przyspiesza degradację całego dachu, ale przede wszystkim nie będzie pełniła swojej zasadniczej funkcji - utrzymywania ciepła w budynku. Niestety przy mokrej warstwie ocieplenia znaczne ucieczki ciepła są nieuniknione, co przełoży się na rachunki.
Są dwie opcje naprawy zawilgoconej termoizolacji. Jeżeli skala problemu nie jest bardzo duża, możliwe jest zastosowanie warstwy papy wentylacyjnej oraz kominków wentylacyjnych TOPWET, które z czasem pozwolą na wysuszenie termoizolacji. Jeśli jednak jest ona bardzo mocno zamoknięta i nie do naprawienia, trzeba będzie usunąć i wytworzyć od nowa całą warstwę ocieplenia. Jeżeli była ona wykonana z wełny mineralnej, trzeba bardzo dokładnie oszacować koszty jej utylizacji, gdyż mogą one być zaskakująco wysokie.
Z perspektywy firmy zajmującej się profesjonalnie dachami płaskimi, naszą misją jest informować każdego obecnego i przyszłego posiadacza takiego dachu, że nie tylko prawidłowe wykonanie, ale także regularny przegląd i serwis systemu odwodnienia i hydroizolacji pozwoli na naprawdę długie i bezawaryjne użytkowanie. Niestety nadal wielu klientów nie dopełnia tego obowiązku, przez co później muszą mierzyć się z kosztownymi remontami.
Jakie materiały wybrać do modernizacji dachu płaskiego?
Do remontowania dachów płaskich, zwłaszcza tych wykonanych w systemie papowym, przy wykonaniu nowej warstwy hydroizolacyjnej polecamy zastosowanie wpustów remontowych. Są one o tyle wygodne i praktyczne, że do ich użycia nie jest konieczne wyciągnie starych wpustów. Daje to nie tylko komfort i łatwość pracy, ale także również pewność, że zła pogoda nie zaskoczy nas przy wymontowanych wpustach i dojdzie do zalania dachu. Wpusty remontowe TOPWET po prostu wkłada się do środka już zamontowanych wpustów, przez co nie jest konieczna duża ingerencja w warstwy pokrycia dachowego.
Do modernizowania dachów płaskich stosuje się także systemy remontowe w postaci powłokowej. Sprawdzają się one przy naprawach drobniejszych nieszczelności na pokryciu, które wciąż jest w przyzwoitym stanie. Powłoki, butumiczne lub polimerowe, nakłada się warstwami w miejscu zidentyfikowanej nieszczelności lub w przypadku mikropęknięć można wykonać renowacje całej powierzchni. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest łatwość aplikacji oraz lekkość powłoki.
Przy remontowaniu niektórych dachów płaskich trzeba brać pod uwagę kwestie obciążenia, które są na niego nakładane w trakcie prac renowacyjnych. Szczególnie w przypadku dużych powierzchni, np. na halach czy magazynach, niektóre materiały do naprawy dachu mogą go mocno dociążyć. Metr kwadratowy papy wierzchniego krycia waży w granicach 5-6 kg, co w skali całej powierzchni dachu daje spore obciążenie.
Dbaj o swój dach płaski na bieżąco!
Modernizacja dachu płaskiego to złożony proces, który wymaga odpowiednich przygotowań, dużo staranności i uwagi. Na cały proces trzeba patrzeć holistycznie i przez pryzmat funkcjonowania całego budynku. Warto jest zainwestować w wiedzę i ekspertyzę, żeby przeprowadzić go sprawnie i zoptymalizować koszty całego przedsięwzięcia.
W firmie SUEZ mieliśmy do czynienia z renowacją nie jednego dachu płaskiego, stoi więc za nami duży bagaż doświadczenia, którym możemy się z Tobą podzielić. Dostarczymy Ci nie tylko odpowiednie materiały, ale także wszystkie informacje co do ich prawidłowego stosowania i prawidłowej konserwacji.
Pamiętaj, że każdy dach, nie tylko płaski, wymaga regularnych przeglądów i konserwacji. Bez tego, prędzej czy później dojdzie do usterek, które łatwo jest przeoczyć. Kiedy problem urośnie, koszty jego rozwiązania niestety również. Bądź mądry przed szkodą i co najmniej raz w roku przeprowadzaj okresowy przegląd dachu płaskiego.