Odwodnienie dachu płaskiego z attyką
Dachy płaskie w układzie attykowym to popularne rozwiązanie, ponieważ przynosi szereg korzyści dla inwestora, architekta czy wykonawcy. Stosując odpowiednio produkty do takiego dachu można zachować pełną szczelność warstwy hydroizolacyjnej, a także osiągnąć wysoką efektywność energetyczną.
Czytając ten artykuł dowiesz się jak zaprojektować skuteczne odwodnienie dachu płaskiego z attyką. Poznasz również produkty, które współgrają z tą technologią.
Dlaczego warto zdecydować się na układ attykowy na dachu płaskim?
Układ z attyką, czyli murkiem lub specjalną listwą okalającą obręb dachu płaskiego, to rozwiązanie bardziej nowoczesne, a przy tym bezpieczniejsze i trwalsze, niż tradycyjny układ z rynnami. Decydując się na attykę na dachu, zyskują wszystkie strony zaangażowane w inwestycję. Inwestor będzie mógł cieszyć się nietuzinkową bryłą, wpisującą się w nowoczesne trendy architektoniczne, oraz szczelnym i sprawnie funkcjonującym dachem. Architekt będzie miał ułatwioną pracę, gdyż opierając się na sprawdzonych rozwiązaniach, jego projekt powstanie szybciej i łatwiej. Wreszcie dla wykonawcy układ z attyką to szybszy i pewniejszy montaż oraz spokojna głowa, że woda będzie skutecznie odprowadzona i obejdzie się bez kosztownych reklamacji.
Układ attykowy prezentuje szereg zalet funkcjonalnych. W zakresie termoizolacji, zamyka on warstwę docieplenia “wewnątrz” dachu i stanowi dla niej naturalne ograniczenie. Co bardzo istotne, docieplenie w takim układzie przebiega od dachu, poprzez attyki i ściany budynku, aż do fundamentów, jest więc w 100% ciągłe i bezpieczne od mostków termicznych. Ma to duże znaczenie dla późniejszych kosztów ogrzewania i eksploatacji nieruchomości.
Dachy płaskie w układzie attykowym są odwadniane za pomocą punktowych wpustów dachowych, a te, które w firmie SUEZ proponujemy naszym klientom, cechują się zintegrowanymi, systemowymi kołnierzami uszczelniającymi. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że w bardzo łatwy sposób można zachować pełną szczelność warstwy hydroizolacyjnej i mieć 100% pewności, że będzie ona spełniała swoją funkcję prawidłowo przez długi czas.
W przypadku dachów płaskich w układzie attykowym, wykonanie wszystkich niezbędnych zakresów, czyli termoizolacji, hydroizolacji oraz odwodnienia są łatwe do wykonania dzięki rozwiązaniom systemowym. To wielka korzyść zarówno dla inwestora jak i wykonawcy, gdyż znacznie obniża ryzyko potencjalnych błędów wykonawczych oraz daje gwarancję szczelności dachu na długie lata.
Bezpieczne i skuteczne odwodnienie attykowego dachu płaskiego
Odwodnienie dachów płaskich w układzie attykowym, które promujemy w firmie SUEZ jako najbardziej efektywne i skuteczne, opiera się o kliny styropianowe formujące spadki oraz punktowe wpusty dachowe marki TOPWET. Zastosowanie tych technologii, w połączeniu ze skuteczną termoizolacją oraz dokładnie wykonaną warstwą izolacji przeciwwodnej daje gwarancję bezpieczeństwa i trwałości. W jaki sposób zabrać się do całego procesu?
Pierwszym krokiem będzie ustalenie wymagań danego dachu. Wpusty dachowe muszą być dobrane odpowiednio do wielkości zlewni. Muszą one mieć odpowiednią przepustowość, aby poradzić sobie nie tylko z regularną wodą opadową, ale także deszczami ponadnormatywnymi. Od tego, jak duża będzie zlewnia, zależna będzie ilość wpustów koniecznych do zainstalowania oraz ich lokalizacja na powierzchni dachu. System odwodnienia powinien być przemyślany i zaprojektowany zanim zabierzemy się do jakichkolwiek prac wykonawczych. Jeśli na tym etapie popełnione zostaną błędy, ich skutkiem może być np. spiętrzanie się wody na dachu z powodu zbyt małych przekrojów wpustów. Naprawa takich błędów będzie kosztowniejsza, niż dołożenie starań na etapie projektowym.
Kiedy już zaprojektujemy układ spadków oraz przekroje i rozmieszczenie wpustów właściwe do wymagań dachu, należy zastanowić się, w jaki sposób odprowadzimy wodę do kanalizacji deszczowej. Za pomocą wpustów możemy odprowadzić ją pionowo w dół stosując wpusty pionowe, bądź wyprowadzić odwodnienie poza mury stosując wpusty poziomie (zwane też skośnymi), w połączeniu z koszami zlewowymi. To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, będzie zależało od indywidualnych warunków danej nieruchomości, które warto jest skonsultować ze specjalistą. Dzięki temu zyskamy pewność, że będzie ono prawidłowo spełniało swoją funkcję.
Nie zapominajmy, że jeśli wybierzemy omawiany system odwadniania, trzeba będzie zamontować także przelewy bezpieczeństwa. Jest to nic innego, jak odwodnienie awaryjne, które ma zabezpieczać dach przed anomaliami pogodowymi, takimi jak potocznie zwane “oberwanie chmury”. Przelewy awaryjne odprowadzą nadmiar wody, z którym nie poradzą sobie w takich warunkach wpusty, chroniąc konstrukcję przed powstaniem “basenu na dachu”.
Jesteś wykonawcą?
Zarabiaj na polecaniu
produktów swoim klientom
Wpływ odwodnienia dachu płaskiego na termoizolacyjność budynku
Odprowadzenie wody z dachu płaskiego wiąże się z koniecznością zamontowania rur spustowych. Rury spustowe w przypadku wpustów pionowych, będą biegły prostopadle do podłoża, zapewniając grawitacyjny spływ wody do kanalizacji. Jeśli jednak będziemy korzystali z wpustów poziomych, wówczas rury wpustowe będą wyprowadzone poza obręb murów. Możemy więc albo ukryć je w elewacji, albo zamontować na niej. Trzeba jednak wiedzieć, jaki wpływ jedno i drugie będzie miało na termoizolacyjność budynku.
Wiele osób stoi na stanowisku, że rury spustowe ukryte w elewacji są estetyczniejsze. Jest to kwestia gustu. Żeby jednak ukryć rurę w elewacji, musimy liczyć się z tym, że warstwa docieplenia musi mieć co najmniej 20 cm grubości. Wówczas możemy bezpiecznie ukryć w niej rurę i ograniczyć mostek termiczny w miejscu, w którym ona biegnie. Jeśli chcemy ukryć rury spustowe w elewacji, pamiętajmy, aby były one zamontowane jak najdalej od muru. Jeżeli rura będzie bezpośrednio przy warstwie muru, zaistnieje duże ryzyko wykraplania się wody na rurze. Konsekwencją tego będzie mostek termiczny, oraz zawilgocenia ścian w bezpośrednim sąsiedztwie rury spustowej.
W przypadku systemu odprowadzania wody opartego o wpusty poziome, polecamy wyprowadzenie rur spustowych na wierzch elewacji. Dlaczego? Daje to znacznie większe bezpieczeństwo, nie naraża termoizolacyjności budynku, jest łatwiejsze do wykonania, a ponadto - da się to zrobić estetycznie, stosując systemowe kosze zlewowe SUEZ!
Jakie materiały wybrać do odwodnienia dachu z attyką?
Żeby stworzyć sprawnie funkcjonujący system odwodnień na dachu płaskim, należy spojrzeć na ten zakres jak na inwestycję długoterminową. Dach ma funkcjonować sprawnie przez długie lata, aby zabezpieczać wszystko to, co pod nim. Dlatego proponujemy naszym klientom, aby decydowali się na materiały, które zostały sprawdzone i gwarantują pożądany rezultat.
W zakresie odwodnienia dachu płaskiego, w pierwszej kolejności sugerujemy wybranie styropianu zamiast betonu, w celu uformowania spadków na dachu płaskim. O konstruowaniu dachów płaskich z betonu dowiesz się więcej z artykułu pt. Jak wykonać betonowy dach płaski? Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, jeżeli będziesz chciał rozwiać swoje wątpliwości co do tej technologii.
Jeśli chodzi o wpusty dachowe, niezmiennie polecamy bardzo wysokiej jakości wpusty TOPWET, których zintegrowane kołnierze uszczelniające w łatwy sposób pozwolą Ci zachować 100% szczelność i ciągłość warstwy hydroizolacyjnej. Świetnie współgrają one ze spadkami wytworzonymi z klinów styropianowych, dzięki czemu praca wykonawcza jest przyjemna i szybka, a rezultaty w pełni satysfakcjonujące.
Jeżeli potrzebujesz kompleksowego rozwiązania kwestii materiałów do odwodnienia dachu płaskiego z attyką (i nie tylko), zapraszamy do skorzystania z naszej usługi, jaką jest konsultacja technologii i materiałów online, w trakcie której nasz specjalista podzieli się z Tobą fachową wiedzą i doświadczeniem, oraz przygotuje dla Ciebie sprawdzone rozwiązania.
Raz, skutecznie i na lata - odwodnij swój dach płaski z SUEZ!
Jeżeli zdecydowałeś się na dach płaski z układem attykowym - gratulacje! Tak jak Ty chcemy, żeby Twój dach był szczelny i działał sprawnie przez długi czas, dając Ci poczucie bezpieczeństwa i satysfakcji ze swojego domu. Jeżeli dopiero projektujesz swoją nieruchomość i już teraz chcesz świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie, zapraszamy do kontaktu. Możemy w kompleksowy sposób pomóc Ci zaopatrzyć Twoją inwestycję w niezbędne materiały, a Ciebie dokładnie poinstruować, w jaki sposób ich używać.