Dlaczego warto wybrać projekt z płaskim dachem?
Zastanawiasz się dlaczego coraz więcej nowych domów jednorodzinnych posiada dach płaski? Czy jest to tylko kwestia mody i designu? Zdecydowanie nie! Dach płaski to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne dlatego inwestorzy decydują się na nie tak często.
Przeczytaj ten artykuł żeby dowiedzieć się więcej o dachach płaskich. Poznasz jakie korzyści daje dach płaski i dlaczego warto się na niego zdecydować.
Dlaczego dach płaski?
Dachy płaskie to rozwiązanie, które jest coraz częściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym. I nic dziwnego, gdyż nie tylko świetnie wygląda, ale niesie też ze sobą szereg wymiernych korzyści ułatwień, które są nie do przecenienia. W szerokiej ofercie dostępnych na rynku projektów, te z dachami płaskimi z pewnością powinny zwrócić naszą szczególną uwagę.
Dach płaski daje nam nowoczesny wygląd domu, co pozwala wyróżnić się na tle klasycznych i wszechobecnych dachów skośnych. To także pewna termoizolacja, gdyż budynek z dachem płaskim jest znacznie łatwiejszy do skutecznego zaizolowania, zarówno termicznego jak i przeciwwodnego.
Nie sposób pominąć, że projekt z płaskim dachem przekłada się na większą powierzchnię użytkową pomieszczeń ze względu na brak niewygodnych skosów. W ślad za tym idzie łatwiejsze i mniej kosztowne wykończenie wnętrz, a to tylko niektóre zalety budynków z płaskich dachem.
Kiedy planujemy budowę domu, a jesteśmy na etapie wyboru projektu z pewnością projekty z płaskim dachem są tymi, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze przyszłego domu.
Przewaga dachu płaskiego nad dachem skośnym
Wybierając projekt budynku należy zastanowić się nad aspektem prawidłowego wykonania termoizolacji dachu i elewacji jako współdziałającego systemu. Dach płaski izoluje się łatwiej ponieważ mamy nieograniczony dostęp do wszystkich elementów dachu, które wymagają izolacji termicznej. Mówimy tu o stropie, attykach i elewacji, które można w sposób ciągły zaizolować bez mostków termicznych. Przy dachu skośnym najtrudniejszym elementem do zaizolowania jest niewątpliwie połączenie elewacji z izolacją termiczną dachu, obecność płatwi drewnianych skutecznie utrudnia prawidłowe wykonanie tego zakresu
Przy dachu skośnym ważne jest wentylowanie, ponieważ służy ono wyprowadzeniu wilgoci. Dach płaski nie wymaga wentylowania. Prawidłowo wykonana paroizolacja zapobiega przedostawaniu się wilgoci z wnętrza pomieszczeń do warstw dachu, więc możemy uzyskać szczelny dach bez konieczności wentylowania.
Woda z powierzchni dachu płaskiego odprowadzana jest za pomocą systemu opartego o wpusty dachowe w połączeniu z murkiem attykowym, który zamyka całość poszycia dachu. Warstwa hydroizolacyjna jest w tym przypadku wywinięta na murek attykowy powyżej poziomu zalegania śniegu. Dzięki temu rozwiązanie to jest odporne nawet na trudne warunki, oraz zabezpiecza przed naciskiem wywieranym przez śnieg. W systemie z rynnami, którego warto unikać na dachu płaskim, często dochodzi do rozszczelniania rynien np. Poprzez działanie zalegającego śniegu. Duża dostępność akcesoriów do dachów płaskich takich jak wpusty dachowe, listwy, przepusty kablowe, odwodnienia awaryjne dachu ułatwia skuteczne zaizolowanie. Z powyższych względów nie należy obawiać się budowy domu z dachem płaskim, gdyż lista zalet, które posiada to rozwiązanie jest bardzo długa.
Jaki układ dachowy wybrać?
Wybór systemów na dach płaski jest odpowiedzialnym zadaniem. Należy dobrać rozwiązanie które będzie odpowiadać oczekiwaniom inwestora, a zarazem spełni swoje zadanie - skutecznie zaizoluje budynek na długie lata.
Żeby dokonać prawidłowego wyboru niezbędna jest specjalistyczna wiedza dotycząca technologii dachów płaskich. Podczas wyboru konkretnego układu dachowego należy wziąć pod uwagę m. in.. takie aspekty jak:
- funkcja dachu
- rodzaj obiektu
- oczekiwania dot. trwałości i gwarancji
- oczekiwania estetyczne
- rodzaj podłoża
- pochylenie dachu
- oczekiwania ekonomiczne
Rozwiązanie do którego powinniśmy dążyć to takie, w którym utrzymamy skuteczność zastosowanego układu pod względem hydroizolacyjnym i termoizolacyjnym przy jednoczesnym prawidłowym jego odwodnieniu.
W tym celu należy sobie odpowiedzieć na pytanie z jakich materiałów najlepiej wykonać poszczególne warstwy na dachu oraz jakimi parametrami powinny się one wykazywać, a co najważniejsze jak poszczególne warstwy będą ze sobą współpracować.
Zastosowanie niewłaściwych materiałów wiąże się z koniecznością przeprowadzenia remontów w stosunkowo krótkim czasie. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego systemu przed przystąpieniem do prac budowlanych. Specjaliści pomogą dokonać takiego wyboru.