Czy taras nad pomieszczeniem ogrzewanym wymaga specjalnych izolacji?
Taras w postaci dachu płaskiego nad pomieszczeniem to dość często spotykane rozwiązanie. W wielu projektach znajduje się on nad garażem, a sporadycznie też nad innymi strefami budynku. Co jeśli pomieszczenie poniżej tarasu jest ogrzewane? Czy taki taras wymaga specjalnego zabezpieczenia?
Czytając ten artykuł dowiesz się, które warstwy izolacji są kluczowe w przypadku tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym.
Jak wykonać izolacje tarasu nad pomieszczeniem?
Izolacje na taras nad pomieszczeniem ogrzewanym mają szczególnie trudną funkcję do spełnienia z dwóch powodów. Po pierwsze wpływa na nie bezpośrednio szereg czynników zewnętrznych. Po drugie – taras pełni funkcję m.in. reprezentacyjną, ma być więc ozdobą domu.
Głównymi czynnikami zewnętrznymi wpływającymi na żywotność tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym są opady atmosferyczne oraz zmiany temperatury (w mniejszym stopniu wpływ mają tutaj obciążenia mechaniczne, biologiczne i chemiczne). Zarówno opady, jak i zmienna temperatura, powodują powstawanie naprężeń na tarasie. Duży skok temperatury w krótkim okresie czasu skutkuje na tyle dużymi naprężeniami termicznymi, które przy zastosowaniu nieodpowiednich materiałów będą powodować uszkodzenia.
Przy nieprawidłowych izolacjach, wilgoć przenika do głębszych warstw układu tarasowego. Z czasem skutki tego zauważalne są gołym okiem. Pęknięcia, czy rysy są pierwszymi symptomami degradacyjnego działania wody. Dlatego też złe rozwiązanie konstrukcyjno-materiałowe jest pierwotną przyczyną destrukcji tarasu. Prawidłowo wykonana izolacja uchroni taras przed takimi przykrymi niespodziankami i pozwoli cieszyć się nim przez długie lata.
Nad pomieszczeniem ogrzewanym muszą być zastosowane warstwy kolejno: paroizolacji, termoizolacji oraz hydroizolacji.