Jak kłaść papę termozgrzewalną?
Klasyczne układy bitumiczne na dachach płaskich niezmiennie cieszą się dużą popularnością inwestorów. Chociaż mocno konkuruje z nimi membrana EPDM czy PVC, to wciąż jest to skuteczny i trwały sposób hydroizolacji i odwodnienia dachu płaskiego.
Papa termozgrzewalna często występuje w dwuwarstwowym układzie pap bitumicznych, który rekomendujemy w firmie SUEZ Izolacje Budowlane. Jak poprawnie ją kłaść? Na co zwracać uwagę i w jakie narzędzia się zaopatrzyć? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak raz, a dobrze, położyć papę termozgrzewalną.
Jak wygląda prawidłowy dwuwarstwowy układ pap bitumicznych?
Papa termozgrzewalna zwykle układana jest na dachu płaskim w układzie dwuwarstwowym. Jak prawidłowo wykonać taki układ, aby wszystkie warstwy hydroizolacji synchronicznie ze sobą współpracowały? W SUEZ Izolacje Budowlane proponujemy takie rozwiązanie, które wytrzymuje skrajne warunki pogodowe przez cały rok. Będzie ono skutecznie działać przez dziesięciolecia.
Zacznijmy od podstawy, czyli warstwy konstrukcyjnej. Zawsze zalecamy, aby zastosować papę paroizolacyjną. To prawda, że nieco zwiększy to ogólny budżet na dach, ale zabezpieczy warstwę termoizolacyjną przed kondensacją pary wodnej z wnętrza. Zamoknięta termoizolacja z czasem traci swoje parametry, co odbija się na wyższych rachunkach za ogrzewanie budynku. W perspektywie 10 lat, mogą to być znaczące sumy.
Na paroizolacji układamy docieplenie, czyli warstwę termoizolacyjną. Można ją wykonać ze styropianu, styroduru, lub płyty PIR. Każdy z tych materiałów ma nieco inne zastosowanie i sprawdzi się w innych warunkach. Jednak najbardziej zaawansowanym z nich jest PIR, który posiada najlepszy współczynnik przewodzenia ciepła w stosunku do grubości płyty. PIR-u potrzeba niemal dwa razy mniej, co styropianu!
Zalecamy wykonanie spadków dopiero na dociepleniu, a nie bezpośrednio na warstwie konstrukcyjnej. Dlaczego? Gdyby spadki były np. na wylewce stropowej, wówczas każdą płytę docieplenia trzeba by docinać pod kątem na krawędziach. Zamiast tego, łatwiej jest najpierw ułożyć płyty docieplenia na poziomej powierzchni, a na nich wykonać spadki z klinów styropianowych.
Dlaczego kliny styropianowe są świetną metodą wykonania spadków na dachu płaskim? Po pierwsze, zwiększają one grubość docieplenia, co dodatkowo poprawia termoizolacyjność budynku. Po drugie, dają bardzo dużą swobodę w projektowaniu rozpływu wody na powierzchni dachu. Po trzecie, stanowią doskonałe podłoże pod podkładową papę samoprzylepną.
Dlatego jako pierwszą warstwę właściwego pokrycia dachu, zalecamy ułożyć właśnie papę samoprzylepną. Zapewnia ona łatwy i szybki montaż, co oszczędzi Twój czas. Taka papa będzie doskonale trzymała się na styropianie.
Jako wierzchnią warstwę ułóż papę termozgrzewalną. W trakcie zgrzewania, bitumy z papy podkładowej oraz papy wierzchniej połączą się, co zapewni szczelność i długowieczność układu. Układ dwuwarstwowy bardzo dobrze zachowuje się w skrajnych warunkach atmosferycznych, gdyż materiał ma możliwość pracy. Dzięki temu nie dochodzi do jego zrywania i powstawania nieszczelności.
Jak prawidłowo kłaść papę termozgrzewalną?
Na nowych dachach papę termozgrzewalną kładziemy zwykle na warstwę papy podkładowej. Jednak nie zawsze tak jest, i czasem trzeba odpowiednio przygotować podłoże. W pierwszej kolejności dokładnie oczyścić je z wszystkich luźnych frakcji, które mogą na nim występować: pyłu, brudu, starych materiałów, itp.
W przypadku bardziej wymagających podłoży chłonnych, takich jak beton, trzeba je uprzednio zagruntować. Znacząco determinuje to poprawny montaż papy. Należy do tego użyć bitumicznego preparatu gruntującego.
Warto wiedzieć, że różni producenci pap mają dedykowane do swoich produktów grunty. My z powodzeniem stosujemy grunt BituBase, który świetnie sprawdza się pod większość rodzajów papy.
Papa termozgrzewalna jest przechowywana i transportowana w rolkach, złożonych na paletach. W zwiniętej rolce gromadzą się naprężenia, które po rozwinięciu będą się rozładowywały. Aby przygotować papę termozgrzewalną do poprawnego montażu, należy ją rozwinąć na miejscu pracy i pozostawić na chwilę. Następnie powinieneś zwinąć ją ponownie, i sukcesywnie rozwijać w trakcie zgrzewania. Dzięki temu zabiegowi naprężenia rozładują się, a papa nie będzie się później odkształcała.
Papę przytwierdzamy do podłoża zgrzewając ją, więc niezbędny jest do tego palnik dekarski oraz butla z gazem. Płomień prowadź przy spodniej części papy. Znajduje się na niej folia, która stopi się. Palnikiem rozgrzej bitum, który przyklei papę do podłoża.
Kładąc papę termozgrzewalną, wykonaj zakład, czyli “załóż” na długości i szerokości nakładaną warstwę na poprzednią. Nie mocuj papy termozgrzewalnej “na styk”, gdyż w wyniku pracy materiału pod wpływem temperatury dojdzie do rozszczelnień i przecieków. Zakłady powinny wynosić około 12-15 cm na długości i ok. 8-10 na szerokości papy.
Producenci pap udostępniają szczegółowego instrukcje montazu swoich produktów. W przypadku pap termozgrzewalnych, w instrukcji znajdziesz dokładne informacje o doborze papy i jej układu do spadku dachu.
Jesteś wykonawcą?
Zobacz jakie korzyści czekają na Ciebie
w Platformie eCommerce B2B SUEZ!
Czy można kłaść papę termozgrzewalną na starą papę?
Tak, można kłaść papę termozgrzewalną na starą papę. Robi się tak w przypadku renowacji starych pokryć dachowych. Jednak w tym przypadku, szczególne znaczenie mają wcześniejsze oględziny, inspekcja stanu dachu oraz naprawa poszczególnych elementów.
Zwróć uwagę, czy występują specyficzne pęcherze. Trzeba je poprzycinać i wyczyścić. Powierzchnia starego dachu musi być nośna. To znaczy, że nie mogą się na niej znajdować żadne luźne elementy. Wszystkie należy usunąć, a powstałe ubytki uzupełnić szpachlą bitumiczną.
Kiedy w ten sposób przygotujesz podłoże, zagruntuj starą papę gruntem bitumicznym. Jest to w takim wypadku niezbędne, aby skutecznie zgrzać papę termozgrzewalnej.
Warto wspomnieć, że w przypadku renowacji starego dachu, zwykle mamy do czynienia z zamoknięciem poszczególnych jego warstw. Jeśli przez dłuższy czas istniała nieszczelność, jest prawdopodobne, że zamoknięciu uległa termoizolacja. W takim przypadku skorzystaj z pomocy naszego eksperta, który oceni, jakie środki zaradcze można podjąć.
Przy renowacji pokryć dachowych stosujemy papy wentylacyjne, które pozwalają wilgoci zmagazynowanej w układzie dachu migrować na zewnątrz. Papy wentylacyjne od spodu nie są pokryte bitumem na całej swojej części, dzięki czemu tworzą się “kanały” wentylacyjne. Taka papa nie jest zgrzana całą swoją powierzchnią do podłoża, dzięki czemu dach będzie z czasem oddawał wilgoć na zewnątrz. Przy zastosowaniu papy wentylacyjnej trzeba będzie wykonać również kominki wentylacyjne.
Stoisz przed wyzwaniem renowacji dachu i zastanawiasz się, czy sam sobie poradzisz? Zapraszamy do kontaktu. To trudne wyzwanie, w którym pomogą Ci nasi eksperci i handlowcy.