Co to jest membrana dachowa?
Słowo “membrana” w budownictwie nastręcza czasem problemów. Często używa się go zamiennie z “folią”, co powoduje nieporozumienia. Membrana dachowa jest istotnym elementem każdego dachu, zarówno skośnego jak i płaskiego. Jej brak, bez względu na to, czy wynika z braku wiedzy czy budżetu, przysporzy ci dodatkowych kłopotów i kosztów w przyszłości.
Tłumaczymy, czym jest i do czego służy membrana dachowa. Sięgnij do artykułu, skorzystaj z eksperckiej wiedzy i buduj skutecznie, na długie lata.
Co to jest membrana dachowa? To musisz wiedzieć
Potocznie membraną nazywa się wszystko, co tworzy barierę i oddziela dwa światy, np. mokry i suchy. W rzeczywistości membrana to izolacyjny materiał budowlany, wytwarzany z różnych materiałów, m.in. PVC, EPDM czy bitumów (papa również jest membraną, choć nie każda membrana jest papą).
Rola membrany nieco różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z dachem płaskim czy skośnym. Stosuje się ją w obu przypadkach, choć w różny sposób. Więcej piszemy na ten temat w dalszej części artykułu.
Bez względu na to, jaki dach chcesz mieć na swoim budynku, membrana jest ci niezbędna. Odpowiada ona za to, żeby docieplenie, czyli warstwa termoizolacyjna, była sucha i odpowiednio pełniła swoją funkcję. Pamiętaj, że zamknięta, czy choćby zawilgocona wełna bądź styropian, to wyższe rachunki z uwagi na pogorszenie ich parametrów izolacyjnych, postępujące niszczenie całej konstrukcji i przyprawiające o ból głowy koszty remontu.
Membrana dachowa – zastosowanie
Zacznijmy od dachów skośnych. W ich przypadku, membrana znajduje się bezpośrednio pod poszyciem (np. blachą trapezową czy dachówką), a nad warstwą termoizolacyjną. Pomiędzy membraną a dociepleniem jest pustka powietrzna.
Po co stosujemy membranę na dachu skośnym? Aby broniła docieplenia przed wilgocią, skraplającą się pod poszyciem. Jest to nieuchronne, zwłaszcza w polskich warunkach atmosferycznych, w których w ciągu roku obserwujemy wiele przejść temperatury przez poziom 0 stopni.
W ciągu doby różnice temperatur sprawiają, że woda zbiera się pod poszyciem i ścieka. Zadaniem membrany jest przyjąć spadającą wodę i odprowadzić ją do okapu. Ponadto, membrana na dachu skośnym ma również za zadanie odprowadzenie jakiejkolwiek pary wodnej, która przedostała się do termoizolacji z wnętrza budynku. Jeśli zainwestowałeś w paroizolację - świetna decyzja, ten problem cię nie dotknie! Jeśli nie, pamiętaj aby wybrać dobrej jakości membranę.
Teraz dachy płaskie. Różnią się one od skośnych między innymi tym, że nie są wentylowane. To znaczy, że nie występuje w nich pustka powietrzna, a cały układ dachowy stanowi spójną całość. Każda poszczególna warstwa powinna być tak zaprojektowana i wykonana, aby dach synergicznie pracował nawet w skrajnych warunkach atmosferycznych.
W przypadku dachów płaskich, membraną nazywane jest pokrycie, czyli warstwa wierzchnia. Jest ona zwykle jednowarstwowa, choć nie jest to regułą (używa się także membran trójwarstwowych). Do najpopularniejszych zaliczają się membrany EPDM czy PVC. Na rynku dostępne są także membrany FPO czy TPO, będące bardziej zaawansowaną technologicznie alternatywą dla PVC.
Membrana na dachu płaskim układana jest na termoizolacji. W tym przypadku nie pełni ona funkcji wyprowadzania pary wodnej. Prawidłowo wykonany, robiony przy odpowiedniej pogodzie dach płaski jest suchy i szczelny. Zadaniem membrany jest przede wszystkim chronienie docieplenia przed wszelką wodą i wilgocią z zewnątrz.
Dlaczego wybór wysokiej jakości membrany jest dla ciebie ważny? Zwróć uwagę, na jak trudne warunki wystawione jest pokrycie dachu w ciągu roku. Ostre słońce, wiatr, deszcz, śnieg i skrajne temperatury od -20 do nawet +50 stopni Celsjusza wystawiają materiał na nie lada próbę. Chcesz, aby twój dach był sprawny przez kolejne 10-20 lat? Wybierz membranę, która sprosta tym oczekiwaniom.
Pokrycie dachu to zakres, na którym nie warto oszczędzać. W końcu mieszkasz pod nim ty i twoja rodzina wraz z dorobkiem życia! W tym przypadku tanio i szybko na etapie wykonania, zwykle oznacza przecieki i usterki już po kilku latach. A remont jest zwykle droższy, niż wytworzenie nowego pokrycia.
Membrana dachowa - właściwości
Różne rodzaje membran mają różne właściwości. Co za tym idzie, będą się różnie sprawowały w danych warunkach i zachowają swoją trwałość i właściwości przez określony czas.
Najtańszą wersją membrany dachowej jest ta wykonana z PVC. Chociaż oszczędza nieco pieniędzy i czasu na etapie wykonania (montuje się ją względnie szybko), jest najmniej trwała. Nie licz też w jej przypadku na długą gwarancję.
Membrany FPO i TPO są bardziej zaawansowane technologicznie, niż PVC. Cechuje je dłuższa żywotność, a ponadto są bardziej ekologiczne (nie zawiera zmiękczaczy, metali ciężkich, chloru). Nie potrzeba do nich stosować przekładki z welonu szklanego.
Wspomnieliśmy wcześniej, że w dachach płaskich mamy czasem do czynienia z membranami trójwarstwowymi. Dobrym przykładem jest właśnie membrana FPO firmy Bauder. Jej wierzchnia warstwa jest biała i odbija światło, przez co jest odporna na UV, a dach jest chłodniejszy. Środkowa warstwa jest zbrojona, co zwiększa wytrzymałość, a warstwa dolna jest zwykle czarna lub ciemna. Takiej membrany używa się np. do zabudowywania dachu fotowoltaiką
Jednak królową wśród membran jest bezwzględnie EPDM. Wykonana na bazie kauczuku syntetycznego, jest wyjątkowo wytrzymała i odporna na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu zdobywa coraz większą popularność na całym świecie, także w Polsce. Dzięki procesowi samowulkanizacji, zachodzącemu pomiędzy warstwami zakładów podczas ich dociskania, łączenia membrany są wyjątkowo trwałe. Membrana EPDM ma świetne właściwości jeśli chodzi o szczelność, a dodatkowo jest odporna na korzenie. Jej zalety można by dalej mnożyć, ale najlepiej opowie ci o nich nasz doradca, który jest pod telefonem do twojej dyspozycji.
Wybierz odpowiednią membranę do swojej inwestycji z SUEZ Izolacje Budowlane
Membrana dachowa, podobnie jak inne materiały do wykonania dachu płaskiego czy skośnego, nie ma być tania, droga, odpowiedniej marki czy koloru. Ma być dokładnie taka, jak wymaga tego twoja inwestycja. Każdy przypadek jest indywidualny i to, co zadziałało u sąsiada, niekoniecznie w 100% sprawdzi się u ciebie.
Jak wspomnieliśmy, każda warstwa dachu płaskiego ma synergicznie pracować ze swoją “sąsiadką”. Tylko wtedy uzyskasz efekt, którego się spodziewasz i za który płacisz. Dobór odpowiednich materiałów jest w procesie planowania kluczowy. Często okazuje się, że kosztorys można zoptymalizować, przesunąć wydatki z zakresów mniej do bardziej wymagających.
W SUEZie izolacjami dachów zajmujemy się od niemal półtorej dekady. Zebraliśmy w tym czasie pokaźny bagaż wiedzy i doświadczenia, którymi chcemy się z tobą podzielić. Uważamy, że każdy powinien budować solidnie, z myślą o przyszłych pokoleniach.
Planujesz inwestycję? Masz już projekt, ale nie jesteś go pewien? Zwróć się do nas! Odpowiemy na każde pytanie, doradzimy najlepsze materiały na rynku, zapewnimy ci kompleksową obsługę i transport. Na terenie całej Polski, od Pomorza po Tatry! Zapraszamy do współpracy.