Ile kosztuje nowy dach?
Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, ile kosztuje nowy dach. Niestety z perspektywy firmy, która dachy wykonuje - jednoznaczna odpowiedź jest niemal niemożliwa. Każdy ma własne potrzeby i oczekiwania, a liczba zmiennych, które należy wziąć pod uwagę jest ogromna.
W artykule przybliżamy aspekt wyceny dachu płaskiego. Co należy wziąć pod uwagę? Z czego składa się pokrycie dachu i z jakich materiałów je wykonać? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym tekście.
Z czego składa się pokrycie dachu?
Żeby określić, jaki będzie koszt wykonania szczelnego i funkcjonalnego pokrycia dachu, należy najpierw zastanowić się, jakie materiały są do tego potrzebne. W firmie SUEZ specjalizujemy się w dachach płaskich i takim przykładem się posłużymy.
Dachy płaskie konstruuje się w warstwach, które powinny ze sobą synergicznie współpracować przez cały rok. To dlatego dobór odpowiednich materiałów do ich wykonania jest tak istotny. Ma również wpływ na długość gwarancji, gdyż niektóre produkty podlegają jej dłużej, kiedy są stosowane z dedykowanymi komponentami.
Punktem wyjścia dla pokrycia dachu płaskiego jest warstwa konstrukcyjna, czyli stropodach. We współczesnym budownictwie jednorodzinnym zwykle ma on postać żelbetowej płyty. Już na etapie projektu wiadomo, jakie rozwiązanie odwodnienia zostanie zastosowane. Zalecamy, żeby był to murek attykowy, który ma liczne przewagi nad rynnami. Tak więc pozostałe warstwy dachu będą układane wewnątrz murka attykowego, na który na końcu wywinięta zostanie hydroizolacja.
Paroizolacja
Pierwszą warstwą klasycznego układu dachowego jest paroizolacja. Pełni ona ważną funkcję, gdyż zabezpiecza termoizolację przed przedostawaniem się do niej wilgoci z wnętrza budynku. Niestety paroizolacja często pada ofiarą “szukania oszczędności” na budżecie dachu. Jest to błędne myślenie, gdyż zawilgocona termoizolacja z czasem traci swoje właściwości. Odbija się to na kosztach eksploatacji budynku.
Niektórzy używają w roli paroizolacji folii budowlanej. Jest to jednak materiał, który nie nadaje się do jej pełnienia z kilku względów. Po pierwsze, folii nie da się szczelnie połączyć na zakładach. Wilgoć będzie przedostawała się przez mniej lub bardziej dokładnie założoną folię. Po drugie, już na etapie jej rozkładania często zdarza się, że jest deptana. To powoduje powstawanie ledwo widocznych dziurek, którymi para wodna będzie migrowała w górę.
Dlatego zalecamy wykonanie paroizolacji bitumicznej, czyli położenie warstwy papy. Jest ona szczelna na wszystkich zakładach dzięki zgrzewaniu. Skutecznie chroni termoizolację, a ponadto pełni funkcję hydroizolacji awaryjnej w razie, gdyby przebita została wierzchnia warstwa pokrycia.
Warto podkreślić, że wykonanie paroizolacji bitumicznej z jednej warstwy papy to świetny sposób na zabezpieczenie budowy np. przed sezonem zimowym bądź spodziewanym długotrwałym załamaniem pogody. Będzie chroniła budynek przed wodą, a do pracy wrócisz kiedy aura będzie już sprzyjająca.
Termoizolacja
Termoizolację układamy na paroizolacji, wewnątrz murka attykowego. Do wykonania termoizolacji można użyć materiału o różnych właściwościach, w zależności od potrzeb. Do najpowszechniejszych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym i deweloperskim należą styropian (polistyren ekspandowny), styrodur (polistyren ekstrudowany) czy płyty PIR. W budownictwie drewnianym i przemysłowym często stosowana jest również wełna mineralna.
Styropian to popularny, od dawna stosowany materiał termoizolacyjny. W przypadku dachu płaskiego, układamy go na powierzchni dachu i murku attyki, gdzie płynnie przechodzi on w termoizolację na ścianach elewacyjnych. Wadą styropianu na tle innych materiałów są względnie słabe parametry przewodnictwa cieplnego. Sprawia to, że styropianu trzeba użyć dość dużo, co generuje sporo odpadu i straty na materiale. Styropian jest też nasiąkliwy, mało odporny na ściskanie i podatny na działanie promieni UV.
Bardziej zaawansowanym i wydajniejszym rozwiązaniem jest styrodur, czyli polistyren ekstrudowany. Występuje on w handlu również pod nazwą XPS. Ma lepsze parametry termiczne, więc zużywa się go względnie mniej. Ponadto jest nienasiąkliwy i znacznie bardziej odporny na ściskanie (300 kPa w porównaniu do 100 kPa styropianu). Nadaje się więc idealnie jako termoizolacja pod dachy płaskie użytkowe. Niestety podobnie jak styropian jest podatny na promienie UV.
Biorąc pod uwagę parametry izolacyjne, najbardziej wydajna jest płyta PIR. Dla porównania, tam gdzie potrzeba 25 cm styropianu, aby spełnić normy budowlane, wystarczy jedynie 12-14 cm PIRu. Co prawda materiał ten jest droższy od styropianu, jednak jego świetne właściwości i znacznie niższe zużycie to rekompensują.
Spadki
Spadki na dachu płaskim są niezbędne, aby odprowadzić z niego wodę. Głównymi odbiorcami wody w układzie attykowym ze spadkami są wpusty dachowe. Kiedyś wykonywało się spadki z betonu, jednak jest to stara, nieefektywna technologia. W firmie SUEZ spadki wykonujemy ze styropianu. Są one układane na warstwie termoizolacji, zwiększając jej grubość i poprawiając termoizolacyjność budynku. Dają pełną kontrolę w trakcie projektowania odwodnienia dachu, a ponadto znacznie łatwiej i szybciej montuje się w nich pozostałe elementy odwodnienia.
Hydroizolacja
Hydroizolacja to wierzchnia warstwa klasycznego układu pokrycia dachu płaskiego. Można ją wykonać z kilku rodzajów materiału. Do wyboru jest układ dwuwarstwowy z pap bitumicznych czy jednowarstwowe układy z membraną EPDM lub PVC.
Te materiały różnią się od siebie pod różnymi względami. Ceną, nakładem pracy, żywotnością bądź długością gwarancji producenta. Który z nich jest najlepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż zależy to w dużej mierze od indywidualnych potrzeb danego budynku i jego właściciela.
Zastanawiasz się, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w przypadku Twojego dachu? Skonsultuj się z naszymi ekspertami, którzy doradzą Ci w zakresie technologii i materiałów.
Co jest potrzebne do wyceny dachu?
Aby wycenić koszt dachu, potrzebny jest projekt, czyli rzut i przekrój przez warstwy. Na tej podstawie możemy dobrać odpowiednią technologię i określić podstawowe wartości:
- metraż
- ilość kominów
- ilość wpustów
- ilość przelewów bezpieczeństwa
- wysokość attyk
- ilość obróbek.
Wiesz już z poprzedniej części artykułu, że liczba dostępnych technologii i materiałów, którymi można je wykonać, jest duża. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest umówienie konsultacji technologicznej z ekspertem SUEZ. Jakie daje to korzyści?
Cena dachu w znacznej mierze zależy od tego, jakie rozwiązania zostaną przyjęte w projekcie. Nie zawsze są one optymalne i zwykle bywa tak, że da się zoptymalizować koszt kompleksowego wykonania funkcjonalnego, szczelnego dachu.
Oszczędności nie należy jednak szukać na jakości materiałów, a na niwelowaniu odpadów, odpowiednim planowaniu pracy i zmniejszaniu czasochłonności.
Jaki jest koszt wymiany dachu?
Koszt wymiany dachu jest znacznie wyższy, niż stworzenia nowego. To dlatego, że należy zapłacić za ściągnięcie oraz zutylizowanie starych materiałów.
W tym przypadku dużo zależy od tego, z czego została wykonana termoizolacja i czy jest ona zalana. Różnice cen mogą być znaczne, gdyż zupełnie inny będzie koszt zutylizowania suchego styropianu i mokrej wełny mineralnej.
Koszt wymiany dachu trzeba każdorazowo wyliczać indywidualnie. Nie da się choćby w przybliżeniu określić ogólnych przedziałów, które byłyby miarodajne.
Jak obliczyć pokrycie dachu?
Samodzielnie trudno jest dokładnie obliczyć pokrycie dachu. Trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie wymiary oraz wyliczyć ilość potrzebnych elementów i materiałów:
- kominów
- świetlików
- okien dachowych
- wpustów dachowych
- przelewów bezpieczeństwa
- materiałów paroizolacyjnych
- materiałów termoizolacyjnych
- materiałów hydroizolacyjnych\
- obróbek
- robocizny i transportu.
Wykonując obliczenia, należy przyjąć poprawki na zakłady, której potrzeba ok. 15-18% więcej, niż wynika to z powierzchni dachu.
Ile kosztuje m2 dachu na gotowo 2022?
Jak jednoznacznie wynika z powyższego, nie da się tego łatwo i szybko policzyć. Być może należy zadać inne pytanie: jaki to jest drogi, a jaki tani dach?
Drogi dach to taki, który trzeba będzie remontować. Nie ważne, czy nastąpi to za 3, 5 czy 10 lat. Biorąc pod uwagę, że dom budujemy z perspektywą kilku dziesięcioleci, dach również musi mieć taką żywotność. Jeżeli po kilku latach będziemy musieli zmagać się z konsekwencjami “oszczędności” na budowie dachu, wówczas jego skumulowana cena z pewnością będzie bardzo wysoka.
Z kolei tani dach to taki, który za 10-15-20 lat będzie nadal skutecznie spełniał swoje funkcje. Co zrobić, aby tak się stało? Skorzystaj ze sprawdzonych technologii i doświadczonych ekspertów. Doradzamy, jak zbudować swój dach raz, a dobrze. Jeśli tylko będziesz regularnie kontrolował jego stan i usuwał drobne usterki, dach od SUEZ Izolacje Budowlane będzie Ci służył przez dekady.