Jak zbudować dach płaski drewniany?
Naturalne budownictwo w oparciu o drewno wciąż zyskuje na popularności. Tego typu budynki spotykamy już nie tylko w rejonach górskich, a na terenie całej Polski. Wraz z tym trendem, coraz częściej pojawiają się również inwestycje z dachem płaskim na konstrukcji drewnianej. To wciąż nisza, dlatego decydując się na stworzenie takiego dachu należy zadbać o odpowiednią termo i hydroizolację powierzchni.
Niezależnie od warunków pogodowych konstrukcja drewnianego dachu płaskiego musi zapewniać szczelne odwodnienie. W tym artykule podpowiadamy jak wytworzyć hydroizolację na konstrukcji drewnianej.
Czym się różni dach płaski drewniany od dachu żelbetowego?
Ogromna większość budynków mieszkalnych oddawanych do użytku w Polsce jest wykonywane z pustaków, bloczków albo cegieł. Jeżeli na takim budynku mamy dach płaski, to jego podstawę stanowi stropodach żelbetowy. Żelbet jest nośny i stanowi dobrą podstawę dla wszystkich typów dachów płaskich.
Ze stropodachem drewnianym spotykamy się zwłaszcza w budownictwie opierającym konstrukcję budynku o drewno. Obecnie na rynku pojawia się coraz większe zainteresowanie konstrukcjami drewnianymi, gdyż wielu producentów proponuje konstrukcje z prefabrykatów, które nieco przypominają meble z IKEI. Takie budynki powstają szybko i są konkurencyjne cenowo do budownictwa tradycyjnego, są więc atrakcyjne dla inwestorów. Konstrukcje drewniane są popularne na terenach górskich, gdzie zwieńcza się je dachami skośnymi. Jednak budownictwo naturalne oparte o drewno rozwija się prężnie na terenie całej Polski, przez co część inwestorów chce na nich mieć dachy płaskie.
Stropodach w konstrukcji drewnianej najczęściej będzie miał formę krokwi wspartych na ścianach budynku, przykrytych deskowaniem. Taka konstrukcja ze swojej natury jest w stanie przenosić mniejsze obciążenia, niż jej betonowy odpowiednik, dlatego już na etapie projektu trzeba dokładnie przemyśleć, czy i jakie instalacje mogą znaleźć się na dachu.
Izolowanie termiczne drewnianych konstrukcji dachowych
Zastosowanie dachu płaskiego pozwala łatwo uniknąć mostków termicznych, co jest kluczowe w prawidłowym działaniu termoizolacji. Izolując drewnianą konstrukcję dachu termicznie trzeba pamiętać o tym, aby zabezpieczyć termoizolację od spodu warstwą paroizolacji. Jest to bardzo ważne w kontekście skuteczności ocieplenia w długim okresie czasu.
W stropodachach drewnianych możemy spotkać się z różnymi podejściami do izolowania termicznego. Można zaizolować dach międzykrokwiowo za pomocą wełny mineralnej. Wówczas paroizolacja będzie musiała powstać pomiędzy wełną a sufitem, aby zabezpieczać ją przed przenikaniem pary wodnej z wnętrza budynku. Warto wiedzieć, że już na etapie projektowania powinno się wykonać analizę cieplno-wilgotnościową przegrody, aby zyskać pewność co do poprawności ułożenia i funkcjonowania warstw.
Można jednak do wytworzenia izolacji termicznej wykorzystać styropian, styrodur lub płyty PIR. Zwłaszcza te ostatnie zasługują na uwagę, gdyż jest to materiał o doskonałych wręcz parametrach termoizolacyjnych. Zamiast 25 cm styropianu możemy zastosować zaledwie 14 cm PIRu i osiągnąć ten sam efekt izolacyjny, oszczędzając przy tym znacznie na objętości materiału i przestrzeni na dachu.
Ważne, żeby izolacja termiczna na dachu była ciągła, czyli przechodziła płynnie w termoizolację na murku attykowym i dalej w izolację ścian zewnętrznych. Dzięki temu unikamy mostków termicznych, które nie tylko wychładzają budynek, ale powodują wykraplanie się wilgoci, która zostaje potem w ścianach.
Jak wytworzyć hydroizolację na konstrukcji drewnianej?
Dach drewniany musi być w 100% odporny na warunki atmosferyczne, dlatego wytworzenie szczelnego odwodnienia i pokrycia dachowego jest niezbędne. Wytworzenie odwodnienia na konstrukcji drewnianej można z powodzeniem wykonać stosując styropianowe kliny rozpływowe. Są one lekkie i dają możliwość niemal dowolnego kształtowania ostatecznej powierzchni dachu. Z ich pomocą, woda zostanie skierowana wprost do wpustów dachowych, które rurą spustową odprowadzą ją do głównego odpływu.
Na klinach spadkowych, można bez problemu wykonać układ pap bitumicznych, dla którego stanowią one świetne podłoże. Najpierw należy ułożyć pierwszą warstwę papy podkładowej samoprzylepnej. Dlaczego akurat takiej? Gdyż pracuje się z nią szybko, nie wymaga dodatkowego sprzętu i narzędzi, a poza tym ma dużą przewagę nad papą montowaną mechanicznie. Nie potrzebne są kołki montażowe, które nie tylko stanowią dodatkowy koszt, ale przede wszystkim dziurawią wszystkie warstwy dachu znajdujące się pod hydroizolacją.
Na wierzchu papy podkładowej należy wytworzyć kolejną warstwę z papy wierzchniej termozgrzewalnej. Dzięki zgrzewaniu te dwie warstwy łączą się w szczelną całość i będą w stanie przez długie lata funkcjonować nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.
Jednakże wybór materiału do wykonania izolacji przeciwwodnej na dachu płaskim drewnianym nie ogranicza się wyłącznie do pap. Coraz popularniejszym materiałem jest EPDM, z której tworzy się izolację jednowarstwową. Również PVC jako materiał izolacyjny ma swoich zwolenników.
Wyboru materiału, z jakiego chcemy wykonać pokrycie dachu, warto dokonać już na etapie projektowania. Pozwoli to na przemyślany dobór materiałów, które będą niezbędne do wykonania całej konstrukcji.
Zbuduj swój dach płaski z firmą SUEZ Izolacje Budowlane
Dachy płaskie na konstrukcjach drewnianych to wciąż nisza na rynku, jednak wraz ze wzrostem popularności konstrukcji opartych na drewnie, również i one będą coraz częstszym widokiem. Decydując się na stworzenie takiego dachu warto postawić na doświadczenie oraz kompleksowe podejście do tematu.
W firmie SUEZ doradzamy naszym klientom oraz partnerom nowoczesne, sprawdzone materiały, które sami na bieżąco weryfikujemy w naszej pracy wykonawczej. Dzięki doświadczeniu projektowemu, jesteśmy w stanie zweryfikować rozwiązania dobrane przez architekta jeszcze przed rozpoczęciem budowy oraz doradzić, jakie usprawnienia można wprowadzić.
W swojej pracy stawiamy na jakość, trwałość oraz długie okresy gwarancji materiałowych. Wierzymy głęboko, że można budować tak, aby czerpać korzyści ze swojej inwestycji przez długie lata, nie będąc zmuszonym do kosztownych remontów.