Dachy zielone - nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne

0

Dlaczego dach zielony? 

Przyglądając się ilości dostępnych na rynku układów dachów płaskich, warto zwrócić szczególną uwagę na jeden z rodzajów - dach zielony. Za tego rodzaju rozwiązaniem przemawia kilka argumentów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że dach zielony zwiększa powierzchnię biologicznie czynną, co jest szczególnie istotne w kontekście coraz większej powierzchni zabudowy w stosunku do wielkości działek, na których się buduje. Jeżli mamy bardzo małą działkę, ale chcemy wykorzystać jej potencjał do maksimum i spełnić wymogi prawne odnośnie odsetka powierzchni biologicznie czynnej w ogólnej powierzchni inwestycji, dach zielony będzie przy tym nieocenioną pomocą.

Kolejny argument to estetyka – dach zielony jest elementem przyciągającym wzrok - chociażby z wyższych pięter budynku. Dodatkowo to atrakcyjna ECO alternatywa, aby zdecydowanie wyróżniać się na tle innych budynków. 

Nie zapominajmy, że dach zielony może się też przyczynić do wsparcia naszych najważniejszych latających przyjaciół - pszczół miododajnych. Przy współczesnych tendencjach do “betonozy” i przy sukcesywnie zmniejszającej się powierzchni zielonej w obrębie aglomeracji, każdy metr kwadratowy zieleni jest na wagę złota. 

 

 

Konkretne korzyści, które daje dach zielony 

Dachy zielone są bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Odgrywają one bardzo dużą rolę, jeśli chodzi o retencję wody. Odbierają i zatrzymują ok. 50% wód opadowych, co sprawia, że nie spływa ona od razu do kanalizacji i na dłużej zostaje w naszym ekosystemie. Wiemy, że z roku na rok susze i nagłe deszcze stanowią coraz większy problem. Dach zielony pozwala lepiej zagospodarowywać wodę opadową, co stanowi ogromną wartość.

Warto wiedzieć, że dachy zielone odpowiadają też za absorpcję nawet 20% szkodliwych gazów i pyłów pochodzących z powietrza. Ponadto, zwiększają zawartość tlenu i regulują wilgotność powietrza, przez co nasz dom staje się jeszcze bardziej przyjazny środowisku. To szczególnie ważne w kontekście walki ze smogiem, który w Polsce już dawno wymknął się spod kontroli. Aby skutecznie z nim walczyć, zmiany muszą zachodzić w wielu obszarach, także w architekturze. 

Co istotne, dach zielony jest bardzo trwały. Warstwa roślinna zastosowana na tego typu dachu, chroni warstwę izolacyjną przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV. Pomaga on także uzyskać większą stabilność temperatur oddziałujących na poszczególne warstwy pokrycia dachowego, co dodatkowo wydłuża ich żywotność. 

Dach zielony posiada wiele plusów i konkretnych korzyści. Przede wszystkim jest to rozwiązanie niezwykle trwałe, które pozwala zdecydowanie wydłużyć żywotność całej konstrukcji. Dodatkowo dzięki zastosowaniu dachu zielonego nasz budynek będzie bardzo dobrze zaizolowany pod względem termicznym oraz akustycznym. 

 

Jaka roślinność na dach płaski?

Na dachach zielonych stosuje się dwa rodzaje roślinności – ekstensywną lub intensywną. Roślinność intensywna to taka, z którą spotykamy się w każdym ogrodzie -  należą do niej trawy, krzewy i drzewa. Tego rodzaju rośliny wymagają podłoża o odpowieniej grubości powyżej 35 cm. Roślinność intensywna jest dość wymagająca - należy ją często nawadniać i pielęgnować. Dodatkowo grubość podłoża i ciężar tego rodzaju roślinności powodują, że konstrukcja dachu musi być na tyle solidna, aby "udźwignąć" całą strukturę. Waga dachu zielonego z roślinnością intensywną to ok.230 kg/m2. 

Zdecydowanie mniej wymagającą w pielęgnacji i utrzymaniu jest roślinność ekstensywna. Zaliczamy do niej zioła, mchy, porosty i rozchodniki. Warstwa wegetatywna dla takiej roślinności mieści się między 5 a 15cm. Roślinność ekstensywna jest zdecydowanie sucholubna i bardzo odporna na zewnętrzne warunki atmosferyczne, dzięki czemu jest łatwiejsza w utrzymaniu. Ponadto jest lekka – 55kg/m2. Na rynku dostępne są gotowe maty z roślinnością ekstensywną. Zastosowanie takiego rozwiązania zdecydowanie bardziej oszczędza czas i środki niż w przypadku roślinności intensywnej.

 

 

Stwórz swój dach zielony z SUEZ Izolacje Budowlane

Dach zielony to świetne rozwiązanie dla ciebie, twojego budynku i lokalnego mikroklimatu. Im więcej dachów zielonych w twojej okolicy, tym większa szansa, że powietrze będzie lepszej jakości, a upały mniej dokuczliwe. Czy stworzenie takiego dachu na twoim dachu płaskim jest trudne? 

Nie, jeśli zrobisz go z firmą SUEZ!  Bez względu na to, jaki rodzaj dachu zielonego wybierzesz, warto skorzystać z fachowej pomocy ekspertów i zrobić dach zielony raz a dobrze. Ze względu na różną specyfikę montażu tego typu pokrycia dachu płaskiego, potrzebne są wiedza i doświadczenie, które w SUEZie zdobywamy od lat. Dobór odpowiedniej technologii, sprawdzone materiały oraz solidne wykonanie to podstawa wymarzonego dachu zielonego, który na co dzień będzie prawidłowo wypełniał swoje funkcje ciesząc oko właścicieli... i nie tylko.

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie hydroizolacji dachów płaskich? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z kategorii #dachy płaskie: 

 

A może jednak dach płaski?

Dlaczego warto wybrać projekt płaskim dachem? 

Kiedy warto zastosować dach zielony? Który wybrać? 

Domy z płaskim dachem: projekty, pokrycie, koszty i przewagi

Spadki styropianowe do kształtowania spadków na dachu płaskim

Płaski dach nad garażem - wady i zalety

Odwodnienie dachu płaskiego z attyką

Modernizacja dachu płaskiego

Jak wykonać betonowy dach płaski

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium