A może jednak dach płaski?
Planując budowę lub remont domu warto zastanowić się nad nowoczesnymi rozwiązaniami, dzięki którym nasz budynek będzie wyróżniał się z pośród innych nowatorską estetyką. Jednym z elementów budynku, który dzięki nowatorskim rozwiązaniom może zyskać nowy, nietypowy wygląd jest dach.
W tym artykule prezentujemy nowoczesne rozwiązanie, w postaci dachu płaskiego. Omawiamy korzyści jakie daje dach płaski względem skośnego oraz rozwiewamy najczęstsze wątpliwości inwestorów.
Dach skośny czy płaski? Co wybrać?
W kwestiach związanych z dachem zawsze mamy wiele wątpliwości i często kierujemy się utartymi stereotypami. W budownictwie mniejszej skali, przez długi czas wpajano ogólnie przyjętym ideałem domu był dom z dachem skośnym, jako najbardziej praktycznym. Warto jednak zadać sobie pytanie: czy jest to jednak nadal najlepsze rozwiązanie? W dużych inwestycjach model ten był i jest częściej przełamywany, gdzie właśnie z przyczyn czysto praktycznych i ekonomicznych dach skośny nie jest pożądany. Obecnie coraz więcej osób, budując dom np. jednorodzinny, decyduje się na dach płaski. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na oryginalny, nowoczesny charakter, jaki zyskuje budynek dzięki zastosowaniu takiego rodzaju rozwiązania.
Dobry projekt na początek
Profesjonalnie dobrane, zaprojektowane i wykonane pokrycie dachu płaskiego pozwala zachować jego trwałość i funkcjonalność na lata. Warto więc już na etapie planowania inwestycji zaznajomić się z nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwolą wystrzec się błędów i zaoszczędzić sporo nerwów i pieniędzy. Niezależnie, na które rozwiązanie się zdecydujemy, trzeba pamiętać, aby było ono w pełni kompleksowe. Dobre rozwiązanie to takie, które zapewnia pełną ochronę zarówno w kontekście termoizolacji, hydroizolacji, jak i prawidłowo działającego systemu odprowadzania wody z dachu.
Takie wymagania spełnia dach płaski!
Nie wszyscy wiedzą, że w konstrukcjach z dachem płaskim mamy swobodny dostęp do wszystkich elementów dachu, co pozwala skutecznie zaizolować każdą część, eliminując przy tym mostki termiczne. Dzięki temu zachowamy także ciągłość warstw izolacyjnych i szczelność. Konstrukcja dachu skośnego wygląda zupełnie inaczej. Ciasne przestrzenie, skosy, połączenia elewacji i izolacji termicznej utrudniają dobre wykonanie. Są to miejsca narażone na największe ryzyko popełnienia błędu. Wykonawcy często natrafiając na takie miejsca nie poświęcają im szczególnej uwagi. Problemy zaczynają się później. Prawidłowe wykonanie termoizolacji i elewacji, jako jednego, współdziałającego systemu jest zadaniem wymagającym dokładności.
Czego boimy się najbardziej w dachu płaskim?
Najbardziej powszechną obawą związaną z dachem płaskim jest problem wilgoci i odprowadzania wody. Obawy te są jednak nieuzasadnione. Prawidłowo wykonana warstwa paroizolacyjna dachu płaskiego skutecznie separuje wilgoć z wnętrza budynku do warstw izolacyjnych. Warstwa paroizolacyjna jest ważnym elementem całego układu. Wykonać można ją z kilku rodzajów materiałów – z folii dachowej lub w przypadku układu papowego z papy termozgrzewalnej lub samoprzylepnej. Dach płaski z założenia powinien być suchy, dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić wilgoci podczas montażu. W okresie eksploatacji nie wymaga się - jak w przypadku dachu skośnego - wentylowania w celu odprowadzenia wilgoci na zewnątrz.
Drugą ważną kwestią jest odprowadzenie wody z dachu. Indywidualnie dobrany spadek nie powinien być mniejszy niż 1% dla układów dwuwarstwowych z pap i 3% dla układów jednowarstwowych (wg polskiej normy), lub co najmniej 1% dla dachów z EPDM. Spadek w połączeniu z akcesoriami do dachów płaskich skutecznie eliminują problem. Na polskim rynku mamy szeroki wybór akcesoriów do dachów płaskich, co pozwala skutecznie zaizolować i odprowadzić wodę, tj.: wpusty dachowe, listwy dociskowe, przepusty kablowe czy odwodnienia awaryjne.
Stosując kompleksowe rozwiązanie dla dachów płaskich zyskujemy szczelne pokrycie naszego domu, które swoją trwałością zdecydowanie przewyższa konstrukcje skośne.