Izolacje fundamentów i piwnic w starym domu
Stare nieruchomości często były wykonywane metodami, które nie dawały odpowiedniej ochrony przed wilgocią i wodą. Właściciele takich budynków skarżą się m.in. na zacieki, pęknięcia czy kolonie grzybów i pleśni. W wielu przypadkach konieczne może okazać się odtworzenie jakiegoś zakresu, albo całej hydroizolacji.
W tym artykule przedstawiamy najczęstsze objawy nieskutecznej hydroizolacji oraz metody diagnozowania przyczyn nieszczelności. Podpowiadamy też jak podejść do kwestii ponownego wykonania izolacji w starym budynku.
Diagnozowanie problemu i potencjalne skutki wilgoci wewnątrz budynku
Przy ponownym wykonaniu izolacji fundamentu w starym budynku, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest zdiagnozowanie problemu. Należy określić, która z izolacji nie spełnia swojej funkcji i jaka jest skala zniszczeń. Zawilgocenie w budynku może pojawić się z różnych powodów. Niekoniecznie wszystkie zastosowane izolacje fundamentów muszą być nieszczelne, aby woda a wraz z nią szkodliwe substancje, zaczęły przedostawać się w głąb budynku. Aby mieć gwarancję, że problem został odpowiednio zdiagnozowany, najpewniej jest zwrócić się o pomoc do specjalistów, oraz zaplanować cały proces renowacyjny.
Pamiętajmy, aby nie bagatelizować problemu wody w fundamentach i piwnicach starych nieruchomości. Skutków wnikania wody i szkodliwych substancji można wymienić wiele, są to m.in.:
- kolonie grzybów, pleśni na ścianach i sufitach
- korozje, pęknięcia i niszczenie ścian
- zacieki, wykwity solne, przebarwienia
- wybrzuszenia, odspojenia, pęknięcia elewacji
- pogorszenie termoizolacyjności
- pogorszenie mikroklimatu pomieszczeń
- łuszczenie się powłok malarskich i odpadanie tynków
Dobór odpowiednich technologii do renowacji izolacji fundamentu
Po dokładnej analizie stanu istniejącego w starym budynku i określeniu przyczyn zawilgocenia, kolejnym krokiem będzie dobór odpowiedniej metody naprawy oraz wybór środków, jakich należy użyć. Warto podkreślić, że każda nieruchomość i działka na której ona stoi, ma swoją specyfikę. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, aby zastosować najoptymalniejsze rozwiązania. W celu doboru odpowiedniej metody pozbycia się problemu wilgoci w starym budynku, trzeba wziąć też pod uwagę jego przeznaczenie, właściwości zastosowanych pierwotnie materiałów, ogólny stan obiektu, warunki gruntowo-wodne.
Żeby zlikwidować wilgoć pojawiającą się w piwnicy budynku, musimy przede wszystkim uzyskać ciągłość izolacji poziomej i pionowej. Razem stworzą one skuteczną barierę przed wnikaniem wody.
Istotna jest również ochrona fundamentów przed przemarzaniem, ma bardzo duży wpływ na trwałość całości konstrukcji. Izolacja termiczna powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości, których głównym parametrem poza izolacyjnością termiczną jest nie pochłanianie wilgoci.
Sposoby i etapy naprawy izolacji fundamentów i piwnic
Metod wykonania odtworzenia izolacji czy osuszania budynku jest bardzo wiele i często stosuje się kilka z nich, aby osiągnąć zamierzony rezultat. Możemy wymienić takie metody jak:
- izolacje wtórne pionowe
- izolacje wtórne poziome - mechaniczne i chemiczne
- tynki renowacyjne
Wybór tej, która sprawdzi się najlepiej w twoim przypadku, będzie możliwy po dokładnym określeniu stanu i potrzeb twojego budynku. Ważne jest, aby do kwestii izolacji fundamentów podchodzić w sposób całościowy, i postrzegać je jako jeden współpracujący ze sobą system. Tylko wtedy osiągniemy długotrwałe rezultaty, które oszczędzą nasze pieniądze i będą skuteczne.
Trzeba zwrócić uwagę też na fakt, że izolacja fundamentów w starym domu nie jest jednoznaczna z całkowitym osuszeniem ścian we wszystkich pomieszczeniach budynku. Jeśli na ścianach pojawiły się pleśń i wykwity warto dodatkowo wykonać osuszanie murów.