Czy izolacje fundamentów są naprawdę konieczne?
Nie wszyscy budujący zdają sobie sprawę z faktu, że zabezpieczenie domu przed wilgocią i wodą jest jedną z ważniejszych kwestii. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że izolacji nie widać i przez to często jest bagatelizowana. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że mimo iż jest ona niewidoczna, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania budynku. Obciążenia wilgocią i wody gruntowe to dwie ogromne siły, które oddziałują na budynek. Tylko wykonanie trwałej i szczelnej hydroizolacji daje nam pewność solidnego zabezpieczenia przed negatywnymi skutkami oddziaływania wody.
Przeczytaj artykuł żeby dowiedzieć się jak woda i wilgoć wpływają na mury budynku. Z materiału dowiesz się również jak zabezpieczyć nieruchomość przed niszczycielskim działaniem wody
Woda a fundamenty - jak woda wpływa na fundament?
Nasz budynek będzie wystawiony na działanie wody przez cały okres swojego życia. Dlatego aby służył nam bez niespodzianek i nieprzewidzianych kosztów, powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie go na lata ekspozycji na wpływ wody. Źródeł jej wnikania w strukturę budynku jest wiele. Woda wchodząc w konstrukcję domu niszczy materiał budowlany i obniża jego właściwości. Negatywnie przekłada się to na koszty eksploatacji oraz znacznie skraca żywotność obiektu.
Odpowiedzią nowoczesnej sztuki budowlanej są zaawansowane rozwiązania technologiczne i produktowe, które tworzą skuteczne systemy izolacji fundamentów.
Kiedy wybieramy konkretne produkty czy technologie wykonania izolacji, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim warunki gruntowo wodne. Warto wykonać opinię geotechniczną, dzięki której jesteśmy w stanie zestawić rozwiązania zawarte w projekcie budowlanym z rozwiązaniami odpowiadającymi realnej sytuacji, a przede wszystkim projektować uwzględniając warunki gruntowo-wodne. Określenie rodzaju obciążenia wodą jakiemu poddawane są fundamenty jest bardzo istotne ponieważ ma bezpośredni wpływ na dobór odpowiedniego rodzaju hydroizolacji.
Oprócz warunków gruntowo-wodnych, istotną kwestią jest to, czy budynek jest podpiwniczony czy nie. Jeżeli zdecydujemy się na piwnicę, wówczas budynek będzie głębiej osadzony w gruncie, co przełoży się na zwiększenie ciśnienia wody gruntowej na fundament.
Rodzaje hydroizolacji - izolacje cienko- i -grubopowłokowe
W sytuacji wód gruntowych, które nie wywierają ciśnienia, stosuje się hydroizolacje typu lekkiego nazywane izolacjami cienkopowłokowymi lub przeciwwilgociowymi. Do wykonania tego rodzaju izolacji stosuje się głównie produkty bitumiczne nakładane pędzlem lub metodą natryskową. Po wyschnięciu materiały te tworzą na pionowej ścianie fundamentowej wodoszczelną powłokę.
W przypadku wód wywierających ciśnienie (wody spiętrzające się) skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie izolacji typu ciężkiego a więc produkty bitumiczne, grubowarstwowe, które nakłada się pacą. Oprócz wymienionych produktów, do wykonania izolacji pionowej, stosuje się również papy, masy polimerowo-asfaltowe, membrany bitumiczne oraz roztwory asfaltowe.
Pionowe i poziome izolacje fundamentu
Wszystkie wymienione wyżej rodzaje hydroizolacji są izolacjami pionowymi – ponieważ dotyczą zabezpieczenia pionowych ścian fundamentów.
Aby izolacja była naprawdę skuteczna i kompletna, nie można zapomnieć o izolacji poziomej. Wykonuje się ją zazwyczaj przy użyciu papy lub szlamu uszczelniającego na ławach fundamentowych lub płycie fundamentowej. Zabezpiecza ona przed kapilarnym podciąganiem wody w górę murów.
Połączenie izolacji fundamentów - na co zwracać uwagę?
Warunkiem skuteczności izolacji jest jej ciągłość. Izolacje fundamentów muszą być szczelne w 100%, w przeciwnym razie woda zawsze znajdzie nawet bardzo małą nieszczelność i przeniknie do wnętrza budynku. Dlatego tak istotne jest, aby izolacje poziome i pionowe budynku tworzyły szczelny i ciągły układ. W praktyce oznacza to, że muszą one być trwale ze sobą połączone. Tylko takie rozwiązanie da nam pełną skuteczność wykonywanych prac i trwałe zabezpieczenie budynku. Pamiętajmy, że inwestycja w solidną izolację fundamentów to ogromna oszczędność na przestrzeni lat.