Dlaczego warto izolować dom przed wilgocią?
Prawidłowa izolacja szczególnie narażonych na działanie wody elementów budynku to temat często lekceważony przez wykonawców i inwestorów. Tym czasem jest to niezwykle ważny aspekt, który warto dopilnować już na etapie projektu. Niedociągnięcia w tym obszarze wiążą się ze sporymi konsekwencjami w przyszłości.
Chcesz uniknąć poważnych problemów związanych z domem? Czytaj dalej by dowiedzieć się w jakim celu izolujemy budynki przed wodą i jakie są konsekwencje nieskutecznie zaizolowanych nieruchomości.
Po co izolować dom przed wodą i wilgocią?
Woda i wilgoć mogą przedostawać się do wnętrza budynku zwłaszcza przez kilka strategicznych dla budynku miejsc: dach, fundamenty albo tarasy czy balkony. Warto wiedzieć, jakie są zalety skutecznego zaizolowania domu. W długiej perspektywie oszczędza nam to uciążliwych problemów z remontem, a co za tym idzie, niemałych wydatków. Zwłaszcza przy wysokich cenach materiałów budowlanych, solidne zabezpieczenie inwestycji przed destrukcyjnym działaniem wody jest kluczowe z finansowego punktu widzenia.
Woda może dostawać się do materiału budowlanego przede wszystkim z opadów atmosferycznych oraz z gruntu, który przylega do muru. Wnikając w konstrukcję domu niszczy materiał budowlany, rozpuszczając go i powodując pogorszenie jego właściwości zarówno termicznych, jak i konstrukcyjnych. Wszystkie te procesy są przyspieszane przez związki chemiczne, które znajdują się w atmosferze. O ich nagromadzeniu nikogo nie trzeba przekonywać, gdyż w każdym większym mieście widzimy je wręcz gołym okiem.
Konsekwencje pojawienia się wilgoci w budynku mogą pojawiać się z czasem. Zawilgocony dom będzie znacznie droższy w ogrzewaniu. Pomimo osuszania, we wnętrzu będzie odczuwalna wilgoć, a w słabo wentylowanych miejscach pojawią się wykwity pleśni i grzybów. Co najgorsze, zdarza się, że początki wykwitów można przeoczyć, gdyż mają miejsce za meblami czy pod listwami przypodłogowymi. Sprawia to, że przez dłuższy czas jesteśmy wystawieni na chorobotwórcze działanie tych organizmów.
Źle wykonane fundamenty oraz nieprawidłowe zagęszczenie podłoża wewnątrz fundamentów mogą spowodować zapadanie się posadzki. Obniżenie poziomu posadzki, które może pojawić się nawet 2 lata po jej wykonaniu, rozrywa warstwy izolacji. Uszkodzenie izolacji powoduje wnikanie wilgoci więc z czasem tynki na ścianach będą ulegały złuszczeniu, poprzez działanie krystalizujących w ścianie soli budowlanych w efekcie czego tynki pękają i odpadają. Koszty remontów związane z tak daleko posuniętymi konsekwencjami ingerencji wody czy wilgoci mogą być tak wysokie, że w skrajnych przypadkach przewyższą cenę pierwotnej izolacji dobrej jakości.
Czy hydroizolacja budynku jest naprawdę potrzebna?
Kiedy decydujemy się na budowę domu - czy to podpiwniczonego czy też nie, jedną z najważniejszych kwestii jest zabezpieczenie go przed wilgocią. Szkodliwe związki zawarte w wodzie przenikają bezpośrednio z gruntu, niszcząc najpierw izolację fundamentów, a następnie wnikają w ściany budynku. Prawidłowo wykonana izolacja to element budowy często bagatelizowany zarówno przez inwestorów jak i samych wykonawców.
Dodatkowo dochodzą do tego błędy w sztuce budowlanej jak np. rozcieńczanie środków bitumicznych benzyną w celu łatwiejszego nanoszenia pędzlem. Trzeba mieć świadomość, że przestrzeganie reżimów technologicznych, które producenci materiałów izolacyjnych podają w kartach technicznych produktów, jest niezbędne do osiągnięcia deklarowanych rezultatów. Niestety, ale oszczędzanie zarówno na materiale jak i na czasie nie jest w przypadku hydroizolacji wskazane. Źle wykonana izolacja przeciwwodna prędzej czy później da o sobie znać i wówczas wygeneruje ogromne koszty.
Warto zatem zadbać o to aby jak najstaranniej zaizolować fundament, który w przeliczeniu procentowym stanowi tylko około 3% wartości budynku. Nie są to więc duże koszty w zestawieniu z całą inwestycją. Mają jednak naprawdę ogromny wpływ przede wszystkim na trwałość konstrukcji budynku oraz środowisko życia jego mieszkańców.
Profesjonalnie zaizolowany fundament to…
- gwarancja obniżenia do minimum ryzyka zawilgocenia muru
- zwiększenie termoizolacyjności całego budynku
- zmniejszenie ryzyka pojawienia się groźnych dla zdrowia grzybów i pleśni
- uniknięcie kosztownych napraw okładziny podłogowej
Nie ryzykuj – zabezpiecz swój fundament profesjonalnie!
Wiele środków oferowanych na rynku posiada potwierdzenia techniczne oraz spełnia polskie normy, ale nie zabezpiecza skutecznie i trwale przed wilgocią. Na etapie budowy, zaizolowanie fundamentów jest zdecydowanie tańsze niż cała gama zabiegów poprawiających izolacyjność lub odtwarzanie izolacji, w momencie kiedy już pojawi się problem.
Jeśli chcesz oszczędzić sobie zmartwień, niepotrzebnych wydatków i niespodzianek w przyszłości, podejdź mądrze do swojej inwestycji. Wydaj pieniądze niezbędne do uzyskania skutecznej hydroizolacji, a my powiemy ci, jak zrobić to rozsądnie. Na każdą inwestycję należy patrzeć indywidualnie, a właściwy i adekwatny dobór technologii i materiałów może pomóc zoptymalizować cenę i uzyskać świetne efekty. Zapraszamy do kontaktu z ekspertami firmy SUEZ Izolacje budowlane. Zabezpiecz swój fundament profesjonalnie - z nami!