Jak ocieplić balkon?
Balkon odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o termoizolacyjność budynku. Niestety dawniej nie przywiązywano do tego wielkiej wagi, za co dzisiejsi lokatorzy starszych budynków płacą droższymi rachunkami. Dzieje się tak, ponieważ balkon będący jednolitym przedłużeniem płyty stropowej stanowi mostek termiczny.
Stosując nowoczesne rozwiązania systemowe da się budować tak, aby tego uniknąć. Co jednak zrobić w przypadku, kiedy balkon już jest stworzony i wychładza budynek? Zaizolować! Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego i jak ocieplić balkon.
Czy trzeba ocieplać balkon?
Wielu użytkowników domów budowanych kilkadziesiąt lat temu w pewnym momencie zwraca uwagę, że podłogi w okolicach drzwi balkonowych są znacznie chłodniejsze, niż w pozostałych częściach domu. Występuje to za każdym razem, kiedy płyta balkonowa jest przedłużeniem płyty stropowej, bez ocieplenia ani izolacji.
W efekcie liniowego mostka termicznego, którym jest betonowa płyta, budynek wychładza się w znacznie większym stopniu, niż można by przypuszczać. Efekt można porównać do braku ocieplenia na całej zewnętrznej ścianie budynku.
Balkony wykonuje się na dwa sposoby. Pierwszym jest klasyczna wylewana płyta, którą trzeba koniecznie zaizolować termicznie i przeciwwodnie z każdej strony. Drugim tak zwana isokorba, czyli łącznik pomiędzy prefabrykowaną, zewnętrzną płytą balkonową a płytą stropową. Wykorzystuje się go, aby przerwać ciągłość betonu i odizolować płytę zewnętrzną od wewnętrznej. Powoduje to znacznie ograniczenie strat ciepła.
Jakie ocieplenie na balkonie?
W firmie SUEZ proponujemy, aby balkon izolować raz, a solidnie. Jak to zrobić? Załóżmy, że mamy do czynienia ze standardową płytą balkonową, wylaną razem z płytą stropową. Od dołu i od czoła płyty najlepiej jest zastosować styropian. Standardowa grubość to ok. 5 cm.
Od wierzchu zalecamy ułożenie styropianowych klinów spadkowych, które zapewnią odprowadzenie wody. Na nich powinno się ułożyć wartstwę polistyrenu ekstrudowanego, czyli styroduru. Jest on oznaczany symbolem XPS i zwykle ma specyficzny kolor: niebieski lub różowy, co odróżnia go od styropianu. Poza tym, ma znacznie większą odporność na zgniatanie. To ważne w kontekście wykonania nawierzchni w układzie wentylowanym o czym piszemy dalej.
Aby zaizolować balkon przeciw wodzie, na wierzchniej warstwie docieplenia wykonaj układ bitumiczny dwuwarstwowy z samoprzylepnej papy podkładowej i termozgrzewalnej papy wierzchniego krycia.
Wokół krawędzi balkonu należy wykonać obróbkę blacharską. Najlepsze efekty osiągniesz stosując gotowe profile, np. firmy Renoplast.
Na tak skonstruowany układ ocieplenia i hydroizolacji balkonu możesz ułożyć deskę tarasową lub płytki kamienne, najlepiej w układzie wentylowanym. Na czym polega? Czytaj dalej i dowiedz się.
Co można położyć na papę na balkonie?
Na papę na balkonie bez problemu możesz położyć deskę tarasową naturalną lub kompozytową albo płytki. Istotne, abyś wykonał nawierzchnię w układzie wentylowanym, a więc za pomocą specjalnych podstawek.
Układ wentylowany jest alternatywą dla tradycyjnego układu z płytką klejoną, który kiepsko sprawdza się w polskich warunkach atmosferycznych. Ze względu na dużą ilość tzw. “przejść przez zero” w ciągu roku (czyli wahań temperatury w ciągu dnia, kiedy przekracza próg 0 stopni Celsjusza), płytki klejone mają tendencje do odpadania. Zdarza się to w większości przypadków, kwestią jest tylko czas, po którym konieczne będzie wykonanie renowacji.
Balkon w układzie wentylowanym jest zupełnie odporny na warunki pogodowe, a przy tym łatwiejszy w wykonaniu. Nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani znacznej praktyki, w odróżnieniu od układania płytki klejonej. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Taras Wentylowany - czym jest?
Ile kosztuje ocieplenie balkonu?
Jeśli chodzi o koszty, ciężko jest jednoznacznie je ocenić. Zależą one w dużej mierze od powierzchni balkonu, oraz od tego czy mamy do czynienia z nowym balkonem czy z renowacją starego.
Jeśli chodzi o materiały, sama termoizolacja nie jest droga, gdyż nie potrzeba jej wiele. Nieco większy koszt może stanowić wykonanie balustrad i obróbek blacharskich. Jeśli chodzi o balustrady, proponujemy stosowanie mocowanych od czoła. Te mocowane od góry wymagają doszczelnienia, co powoduje, że izolacja nie jest ciągła.
Ważną zmienną w obliczaniu ceny ocieplenia balkonu jest nawierzchnia. Jeżeli zdecydujesz się na deskę tarasową lub płytką w układzie wentylowanym, masz pewność, że po kilku latach nie będzie czekał cię kosztowny remont. Niestety układ klejony nie daje takiej gwarancji.
Warto powiedzieć kilka słów o żywicy, na którą decydują się niektórzy inwestorzy ze względów estetycznych. Cechuje ją trudny reżim wykonani. Technologicznie ciężko wykonać nawierzchnię żywiczną, gdyż trzeba pilnować wielu parametrów i nie każdy wykonawca potrafi to zrobić.
W naszych warunkach klimatycznych żywica (która, nie ma własnej wytrzymałości) sprawdza się tylko przy dobrze wykonanej wylewce. Jeśli wylewka jest źle wykonana i pęknie, żywica prędzej czy później też pęknie.
Wykonaj ocieplenie balkonu z SUEZ Izolacje Budowlane
Chcesz ocieplić swój balkon, aby uniknąć strat ciepła i wyższych rachunków? Skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie. Skorzystaj z materiałów dostępnych od ręki i fachowej wiedzy technicznej, aby wykonać skuteczną termo- i hydroizolację swojego balkonu.