Membrana dachowa na starą papę
Membrana dachowa, a zwłaszcza EPDM, to świetny materiał na pokrycie dachu płaskiego. Czy można ją układać na starej papie bitumicznej? Prawidłowa odpowiedź brzmi: to zależy.
Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy warto układać membranę dachową na starą papę i na co zwracać szczególną uwagę.
Czy można położyć membranę na papę?
Dachy płaskie, zwłaszcza te starsze, zwykle były pokrywane papą bitumiczną. Jeśli dach ma już swoje lata, konieczna może okazać się jego modernizacja. Właściciele starszych dachów często zastanawiają się, czy trzeba usunąć stare pokrycie, zanim położy się nowe? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy zrozumieć jakie cechy powinno mieć podłoże pod membranę.
Podstawową kwestią jest nośność. Podłoże, na które położysz nowe pokrycie, musi dobrze trzymać się konstrukcji. Aby zapewnić nośność, należy usunąć wszelkie luźne frakcje oraz dogrzać te miejsca, w których stara papa jest luźna.
Oceń, czy twój stary dach jest w wystarczająco dobrym stanie, aby warto było kłaść na niego nowy materiał. Pamiętaj również, że jeśli znajdziesz nieszczelności, niemal na pewno zawilgocona jest termoizolacja. W niektórych przypadkach da się ją wysuszyć, ale jeśli okaże się zalana, konieczne będzie usunięcie i wymiana starych warstw dachu.
Warto wiedzieć, że np. membrana EPDM Firestone ma kilka możliwości montażu: klejenie całopowierzchniowe, montaż mechaniczny lub balastowanie. Ważne, aby dobrać właściwy do stanu pokrycia i konstrukcji dachu.
Membrana dachowa na starą papę krok po kroku
Poniżej przedstawiamy krok po kroku wszystkie czynności, które powinieneś wykonać jeśli rozważasz ułożenie nowej membrany dachowej EPDM na starą papę. Zapoznaj się z nimi i zdecyduj, czy czujesz się na siłach, aby wykonać je samodzielnie. Jeśli nie, zwróć się do nas!
Krok 1 - szczegółowa diagnostyka dachu
Diagnostyka jest kluczowa i to od jej efektów zależy, czy będziesz mógł położyć nową membranę dachową na starą papę. Wpłynie też na wybór sposobu montażu. Oceń, w jakim stanie jest wierzchnia warstwa dachu. Jak wspomnieliśmy powyżej, kluczowe jest stwierdzenie, czy mogło dojść do zalania termoizolacji. Jeśli tak – koniecznie wezwij fachowców. Jeśli stara papa wygląda solidnie i nie przeciekła, możesz przejść do kolejnego kroku.
Krok 2 - skrupulatne oczyszczenie dachu z luźnych frakcji
Podłoże dla nowego pokrycia musi być nośne. Stan i rodzaj podłoża wpłynie na odpowiedni sposób montażu, aby np. siła ssania wiatru nie zerwała pokrycia. Oczyść dokładnie powierzchnię dachu z wszystkich luźnych elementów. Jeśli zauważysz, że stara papa nie trzyma się dobrze w niektórych miejscach, dogrzej ją.
Krok 3 – przygotowanie podłoża
Pamiętaj, że przed ułożeniem membrany może być konieczne zagruntowanie podłoża. Użyj w tym celu gruntu zalecanego przez producenta membrany. Gruntowanie nie jest konieczne przy balastowaniu, klejeniu ani montażu mechanicznym.
Krok 4 - instalacja membrany
Układanie membrany EPDM wymaga doświadczenia i kompetencji. O ile poprzednie kroki możesz wykonać samodzielnie, nie zalecamy samodzielnego montowania EPDM, jeśli się na tym nie znasz. Szczególnie wykonanie obróbek detali — narożników, wpustów, przejść dachowych — wymaga wiedzy. Warto wybrać wykonawcę, który jest odpowiednio przeszkolony i pracował już wcześniej z tym rodzajem materiału. Wówczas będziesz miał pewność, że pokrycie będzie wykonane solidnie i będzie służyło przez długi czas.
Jesteś wykonawcą?
Zarabiaj na polecaniu
produktów swoim klientom
Membrana na starą papę – to warto wiedzieć
Planując modernizację dachu, warto przemyśleć nie tylko pokrycie, ale także system odprowadzania wody. W dachach starego typu zwykle stosowano system rynnowy. Niestety ma on swoje wady.
Jedną z nich jest duża podatność na niszczycielskie działanie śniegu. Każdej zimy jego ciężar napiera na rynny, co z czasem prowadzi do rozszczelnień na połączeniu z warstwą hydroizolacyjną. Co prawda zimy nie są już tak śnieżne jak niegdyś, ale stare konstrukcje mają za sobą już wiele ton białego puchu. Dokonując inspekcji, zwróć szczególną uwagę na miejsca, gdzie rynna łączy się z konstrukcją. Dodatkowo papa i blacha to materiały skrajnie różne i ich rozszerzalność termiczna jest inna. Biorąc pod uwagę nasz klimat i amplitudy temperatur, często w wyniku ich pracy dochodzi do rozszczelnień.
W tym miejscu warto również powiedzieć nieco więcej o zawilgoconej termoizolacji. Pamiętaj, że jeśli zignorujesz ten problem, jej efektywność będzie drastycznie niższa od tej deklarowanej przez producenta. Ułożenie nowej membrany na zawilgocone docieplenie sprawi, że wilgoć zostanie uwięziona w konstrukcji i nie będzie miała jak z niej odparować. Jakie będą tego konsekwencje? Przyspieszona degradacja sąsiadujących warstw dachu i wyższe rachunki za ogrzewanie.
Warto, abyś wiedział, że zawilgoconą izolację da się naprawić. Nie obejdzie się jednak bez konsultacji ze specjalistą. W firmie SUEZ stosujemy specjalne papy wentylacyjne oraz kominki wentylacyjne Topwet, które pozwolą wysuszyć termoizolację z czasem. Wówczas jednak będziesz musiał odłożyć na bok pomysł układania nowej membrany na starą papę.
Niestety mocno zamoknięte docieplenie to poważny problem i wówczas konieczny będzie kompleksowy remont dachu. Jeśli będzie to konieczne, przywiąż szczególną wagę do oszacowania potencjalnych kosztów. Szczególnie utylizacja zamokniętej wełny mineralnej może okazać się wyjątkowo droga.
Membrana dachowa na papę – podsumowanie
Podsumowując, ułożenie nowej membrany dachowej na starej papie może okazać się dobrym i ekonomicznie uzasadnionym pomysłem, o ile ta jest w wystarczająco dobrym stanie. Z pewnością doprowadzenie jej do pożądanej kondycji będzie tańsze, niż całkowite usunięcie warstwy i wykonywanie jej od nowa. Jednak kluczowy w tym przypadku jest stan docieplenia.
Masz dach płaski kryty papą i chcesz go zmodernizować? W firmie SUEZ specjalizujemy się w tego typu przypadkach! Skontaktuj się z naszymi ekspertami i zaplanuj renowację swojego dachu.