Prace budowlane w zimie – jak zrobić harmonogram prac budowlanych, gdy spada temperatura?
Jak zaplanować prace budowlane w zimie? Na co zwrócić uwagę, kiedy temperatura na zewnątrz spada? Chłodne warunki atmosferyczne mogą wpłynąć na jakość, efektywność oraz bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest, aby przygotować harmonogram prac budowlanych, biorąc pod uwagę zmieniające się okoliczności zewnętrzne.
Z artykułu dowiesz się, dlaczego wszelkie działania budowlane w okresie zimowym warto zaplanować wcześniej. Przeczytaj i przekonaj się, jakie korzyści może przynieść szczegółowy plan prac w zimie.
Sezon budowlany kojarzy nam się zazwyczaj z cieplejszymi miesiącami roku. Niemniej jednak istnieją prace budowlane, które można realizować nawet podczas spadków temperatur. Kluczem do ich efektywnego przeprowadzenia jest odpowiednie przygotowanie i dostosowanie do warunków zimowych. Sprawdź, jakie prace można bezpiecznie wykonywać w okresie zimowym. Stwórz własny harmonogram i nie daj się zaskoczyć!
Prace budowlane w zimie – czym warto się zająć?
Zima, pomimo niskich temperatur i niesprzyjającej aury to dobry czas na wykonywanie niektórych prac budowlanych. Szczególnie warto przeprowadzić w tym czasie wykończenia wewnątrz budynków. Zewnętrzne działania, takie jak np. hydroizolacje można prowadzić wyłącznie z zastosowaniem materiałów odpornych na niskie temperatury i podwyższoną wilgotność powietrza. Jakie działania można zatem zaplanować na okres zimowy?
- hydroizolacja łazienki – zarówno ścian, jak i podłóg;
- kładzenie posadzek żywicznych w pomieszczeniach takich jak garaże, piwnice, pralnie;
- izolacja piwnic od wewnątrz;
- izolacja balkonów i tarasów w temperaturze do +5 stopni Celsjusza.
Harmonogram prac budowlanych w zimie – izolacja łazienki
Prace budowlane w zimie obejmują m.in. hydroizolację łazienki. Chroni ona zarówno ściany, jak i podłogi przed skutkami wilgoci, m.in. przed pojawieniem się pleśni. To pomieszczenie jest najbardziej narażone na kontakt z wodą, która może migrować w poszczególne elementy architektoniczne i przyczyniać się do ich niszczenia. Aby temu zapobiec, konieczne jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej. Jest ona niezbędna w strefach mokrych, a więc tam, gdzie znajduje się źródło wody oraz pozostałych miejscach, które określa się mianem strefy wilgotnej.
- izolację przeciwwodną należy wykonać na całej podłodze, w strefie prysznica, a także przy umywalce – w odległości do 50 cm oraz przy wannie – 200 cm;
- izolację powinno wykonać się na całej powierzchni łazienki, na około 10-15 cm od posadzki.
Bardzo ważne jest, aby uszczelnić wszelkie miejsca łączeń w narożnikach ścian, wanny, prysznica czy umywalki. Konieczne jest również zabezpieczenie przejść instalacji przez ściany i stropy. Prawidłowe wykonanie hydroizolacji wymaga właściwego przygotowania ścian i podłóg. Muszą być przede wszystkim czyste – pozbawione pyłu, kurzu oraz plam, zwłaszcza tłustych. Powierzchnia nie może mieć śladów wilgoci w postaci pleśni – należy się jej wcześniej pozbyć, stosując chemię budowlaną. Jeżeli na ścianach widoczne są ubytki, trzeba je najpierw zagruntować. Dopiero tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do wykonania skutecznej hydroizolacji, która zabezpieczy łazienkę przed wpływem wilgoci. Warto też pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu.
Prace budowlane w zimie – posadzki żywiczne
Żywice to niezwykle trwałe i estetyczne rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć podłogę przed wilgocią, czy substancjami chemicznymi. Są odporne na ścieranie, a w dodatku łatwe w aplikacji. Mają również właściwości paroprzepuszczalne, dlatego polecane są do pomieszczeń takich jak garaże, piwnice, kotłownie, czy pralnie. Powierzchnia przed nałożeniem warstwy epoksydowej lub poliuretanowej powinna zostać dokładnie przygotowana – wyczyszczona i wyrównana. Wszelkie nierówności należy zeszlifować, a także usunąć kurz i pył.
Konieczne jest również pogłębienie, a następnie wypełnienie szczeliny dylatacyjnej. Nie można zapomnieć także o wyznaczeniu cokołu obwodowego przy pomocy taśmy malarskiej. Aplikacja żywicy odbywa się w kilku warstwach, powinna być zakończona silikonowym wypełnieniem w miejscu styku ścian z podłogą. W ofercie Suez znajdziesz m.in. żywice poliuretanowe oraz żywice epoksydowe.
Hydroizolacja piwnicy od wewnątrz – jak wykonać?
Jak zrobić harmonogram prac budowlanych w zimie? Uwzględnij działania, które nie wymagają przebywania na zewnątrz. Warto rozważyć przeprowadzenie hydroizolacji w piwnicy. Izolacja przeciwwilgociowa powinna być wykonana na ścianach znajdujących się poniżej poziomu gruntu – są one narażone na uszkodzenia wywołane działaniem wody. Powinna znaleźć się nie tylko na ścianach, ale też podłodze najniższej kondygnacji budynku. Pierwszym krokiem jest zerwanie glazury oraz tynków. Można to zrobić przy użyciu wiertarki udarowej. Powierzchnia powinna być czysta oraz równa – jeżeli tak nie jest, należy najpierw uzupełnić wszystkie ubytki. Jeśli jest taka konieczność, można wykorzystać osuszacz do ścian. Trzeba zadbać także o zabezpieczenie wszelkich szczelin i przecieków. Do wykonania izolacji podpłytkowej sprawdzi się masa bitumiczna np. BOTAMENT BM 92, która charakteryzuje się wysoką elastycznością i odpornością na procesy starzenia, a także mineralna zaprawa uszczelniająca Barraseal. Wybór produktu zależy od specyfiki obiektu i indywidualnych preferencji. W przypadku bardzo nasiąkniętych powierzchni, stosowana jest izolacja iniekcyjna z zastosowaniem żywic polimerowych. Produkty w większości można nakładać przy pomocy pędzla lub wałka oraz metodą natryskową, co znacznie przyspiesza pracę.