Wpusty dachowe, czyli odwodnienie grawitacyjne - dlaczego warto?
Dach płaski wymaga odpowiedniego systemu odprowadzania wody. Odwodnienie grawitacyjne, oparte o wpusty dachowe, do których woda odprowadzana jest dzięki odpowiednio ukształtowanym spadkom, to tradycyjny i sprawdzony system odwodnienia dachu płaskiego.
Czytając ten artykuł dowiesz się jak działa odwodnienie grawitacyjne oraz jaką rolę w tym procesie spełniają wpusty dachowe.
Odwodnienie grawitacyjne jako system odwodnienia dachu płaskiego
Odwodnienie grawitacyjne wykorzystuje prawa fizyki, a mianowicie siłę ciężkości wody. Jest ona odprowadzana wpustami do głównego przewodu kanalizacyjnego. W przypadku tego typu odwodnienia, trzeba zwrócić uwagę na spadek dna rury, którą odprowadzana jest woda, gdyż ma on wpływ na wydajność odpływu. Rury w odwodnieniu grawitacyjnym są przez cały czas tylko częściowo wypełnione wodą (w przeciwieństwie do odwodnienia podciśnieniowego, które prawidłową wydajność uzyskują tylko podczas całkowitego wypełnienia wodą).
System grawitacyjny dzięki swojej prostocie jest bardzo ekonomiczny w fazie projektowania, montażu jak i eksploatacji oraz ewentualnych napraw. Dlaczego? Wszystko dzięki temu, że wpusty dachowe są kompatybilne ze standardowymi średnicami występującymi w systemach kanalizacyjnych rur odpływowych łączonych kielichowo za pomocą uszczelki. Pozwala to na prosty montaż i uzyskanie trwałego efektu oraz szczelności układu.
Wpusty dachowe w odwodnieniu grawitacyjnym
Głównym odbiorcą wody z dachu mogą być wpusty dachowe lub rzygacze, w zależności od doboru systemu odprowadzenia wody. Najlepszym i najbezpieczniejszym systemem są wpusty pionowe (proste), czyli z odprowadzeniem wody bezpośrednio pionowo w dół do rury spustowej. W tym przypadku unikamy łączenia rur przechodzących w poziomie po naszym dachu. W przypadku konieczności zastosowania wpustów poziomych (skośnych), jeśli na dachu występują odcinki poziome, należy zachować 1-2% spadek, gdzie woda płynie spodem rury.
Jeśli mowa o rzygaczach, to są one montowane w attykach dachu i podpinane bezpośrednio do systemu rynien, rur spustowych lub koszy zlewowych.
Przy montażu odwodnienia z dachu nie możemy zapomnieć o przelewach awaryjnych, które również montowane są w attykach, ale już powyżej podstawowego poziomu odpływu. Przelew awaryjny jak sama nazwa wskazuje, służy do awaryjnego odprowadzenia wody w przypadku niedrożności wpustów dachowych lub rzygaczy.
Jesteś wykonawcą?
Zobacz jakie korzyści czekają na Ciebie
w Platformie eCommerce B2B SUEZ!
Na co zwracać uwagę wybierając wpusty dachowe?
Klientom firmy SUEZ doradzamy, aby myśleli przyszłościowo o swojej inwestycji. Odwodnienie i hydroizolację najlepiej jest zrobić od razu porządnie, aby zyskać komfort eksploatacji oraz długookresową oszczędność. Dlatego polecamy wpusty dachowe i akcesoria marki TOPWET. Korzystamy z nich sami i wiemy, że są warte swoich pieniędzy.
Decydując się na wpusty TOPWET, należy dobrać materiał zintegrowanego kołnierza zgodny z materiałem powłoki hydroizolacyjne, aby uzyskać 100% ciągłości i szczelności. Wpusty TOPWET mogą być również wyposażone w opaskę grzewczą, która pomaga udrożnić odwodnienie zimą, kiedy przy ujemnych temperaturach mogłoby ono zamarzać.
Nagłówek
Akapit
Akapit
Akapit