Dobre izolacje - czyli jakie?
Woda zawsze znajdzie drogę. Kto nie zna tego powiedzenia? Niestety jest to prawda - dlatego hydroizolacja jest tak ważnym aspektem podczas inwestycji budowlanej. Izolacji podlegają fundamenty, balkony, dachy czy łazienki. To newralgiczne punkty, w których niedociągnięcia skutkują kosztownymi remontami w przyszłości.
W SUEZ zachęcamy inwestorów by nie bagatelizować tematu izolacji. W tym artykule szczegółowo przedstawiamy dlaczego hydroizolacje są tak ważne oraz czym jest dobra izolacja.
Jak wybrać dobre izolacje przeciwwodne?
Hydroizolacje to kwestia często pomijana i bagatelizowana przez inwestorów, dlatego że są niewidoczne ‘na pierwszy rzut oka’. Ich funkcjonowanie i zalety płynące z prawidłowego wykonania też są praktycznie niezauważalne - dopóki hydroizolacja nie przestanie działać. Dopiero wówczas przekonujemy się, jak ważne dla naszej nieruchomości, jak i portfela, są dobre hydroizolacje.
Jak więc wybrać materiały, które będą skuteczne, trwałe i z gwarancją? Przede wszystkim, kupuj je dopiero po odpowiednim zaplanowaniu całego układu warstw! Poszczególne warstwy układu hydroizolacyjnego tworzą ciągłą, szczelną całość, która skutecznie trzyma wilgoć i wodę poza twoim budynkiem. Ten układ, raz zaprojektowany i wykonany, będzie musiał pełnić swoją funkcję przez kolejne kilkadziesiąt lat. Dlatego ważne jest, aby właśnie z takim nastawieniem do niego podejść - jak byś dokonywał inwestycji na resztę życia.
Nie podchodź do tematu izolacji wybiórczo. To nie działa w ten sposób, że jeden zakres można wykonać solidnie, a inny po macoszemu. Układ na przestrzeni lat będzie tylko tak skuteczny, jak jego najsłabsze miejsce. Kiedy pojawi się już nieszczelność, woda z pewnością znajdzie ją i przeniknie do struktury budynku, niszcząc materiał i powodując szereg kosztownych w naprawie szkód.
Popatrz na hydroizolacje jako na system, który dobrze zaplanowany i odpowiednio wykonany będzie zabezpieczał Twój dom przez lata.
Materiały i technologie do hydroizolacji
Wiele produktów oferowanych na rynku, spełnia normy budowlane, ale nie zabezpiecza budynku przed wilgocią i wodą w dostatecznym stopniu. Materiały hydroziolacyjne różnią się między sobą pod różnymi względami. Paradoksalnie, cena konkretnego materiału, potrafi być zwodnicza. Materiały tanie, często wykazują się kiepską wydajnością oraz są znacznie bardziej wrażliwe np. Na temperatury czy warunki atmosferyczne. Sprawia to, że pracuje się z nimi trudniej, a uzyskanie trwałego i skutecznego rezultatu staje się bardzo czasochłonne. Wybierając konkretny produkt do hydroizolacji, warto więc zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby świadomie wybrać odpowiednie materiały.
Po pierwsze, należy przeliczyć koszt jednostkowy materiału w stosunku do kosztu wykonania 1 m² powłoki. W przeciwnym razie, trudno będzie określić, ile właściwie potrzeba danego materiału do wykonania twojego konkretnego metrażu. Odpowiednie zaplanowanie ilości potrzebnych materiałów potrafi widocznie zmniejszyć finalny koszt wykonywanego zakresu.
Po drugie, ważna jest łatwość aplikacji. Niejednokrotnie, materiał droższy i jakościowo lepszy, po przeliczeniu zużycia na 1 m², kosztuje niewiele więcej, niż tańszy produkt o dużo niższej wydajności, jednak pracuje się z nim znacznie łatwiej. Profesjonalne produkty są łatwiejsze w aplikacji, co pozwoli ci zdecydowanie szybciej wykonać pracę i zaoszczędzić sporo czasu.
Materiały i technologie wykonania należy dobrać do warunków panujących na budowie. Rozwiązanie zastosowane przez sąsiada, niekoniecznie sprawdzi się na Twojej budowie. Pod uwagę trzeba wziąć zarówno warunki gruntowo-wodne, jak i specyfikę budowanej nieruchomości.
Na co należy zwrócić uwagę przy wykonywaniu hydroizolacji?
Przy wykonywaniu hydroizolacji należy zwrócić uwagę na pewne miejsca o szczególnym znaczeniu. Ważne są:
- połączenia powierzchni poziomych z pionowymi (np. na balkonie czy dachu płaskim),
- dylatacje,
- ukształtowania spadków na dachu płaskim czy tarasie,
- przejścia rurowe,
- obróbki kominów,
- odpływ liniowy pod prysznicem,
- wpusty garażowe,
- wpusty dachowe.
To właśnie te miejsca w dużej mierze decydują o skutecznym działaniu całego systemu izolacji. Przy wykonaniu izolacji oprócz profesjonalnych materiałów, prawidłowo dobranej technologii, ważne jest też przestrzeganie standardów wykonawczych. Zachowanie reżimów technologicznych, zalecanych przez producentów danych materiałów hydroizolacyjnych jest konieczne do osiągnięcia efektu zgodnego z oczekiwaniami.