Taśma bentonitowa to specjalnie opracowana taśma uszczelniająca, stosowana w betonowych elementach konstrukcyjnych do uszczelniania szczelin roboczych, przepustów rurowych i innych budowlanych przerw technologicznych, które stale lub okresowo poddawane są działaniu wody gruntowej, ciśnieniowej lub opadowej. Taśmę wykonano z bentonitu sodowego, naturalnego iłu; środki wiążące to specjalne wypełniacze i dodatki. Przerwy technologiczne zabezpieczone taśmą wytrzymują ciśnienie wody do 0,12 Mpa (12m słupa wody). Produkt zastępuje tradycyjne systemy uszczelnień np. taśmy z PCV, blachy.
- produkt dedykowany do uszczelnień pionowych i poziomych przerw technologicznych w betonowaniu; uszczelnień połączeń nowych i starych elementów konstrukcji; przejść instalacyjnych przez płyty lub ściany fundamentowe
- posiada dużą zdolność pęcznienia
- posiada działanie samoinicjujące - wnika we wszystkie szczeliny i puste przestrzenie
- system stale aktywny, pęczniejący do ok. 300% objętości początkowej
- specjalnie opracowany skład zapewnia odpowiednio opóźniony proces pęcznienia profilu w kontakcie z wodą
- wysoka elastyczność i plastyczność kompensuje pracę połączenia wywołaną wstępnym skurczem betonu
- trwałość przekraczająca czas użytkowania budynku (bentonit jest produktem pochodzenia naturalnego)
- szybki i łatwy montaż
- szybka i nieskomplikowana instalacja przy pomocy kleju lub przez mocowanie mechaniczne przy użyciu gwoździ
- produkt przyjazny środowisku, nierozpuszczalny w wodzie
- produkt bezpieczny, neutralny dla wody pitnej
- materiał nie starzeje się - pęcznieje nawet po dziesięcioleciach
Kontakt z wodą powoduje, że taśma aktywuje się i powiększa swoją objętość. Pęczniejąca taśma wywiera nacisk na spoinę i uszczelnia ją. Ponadto pęczniejący bentonit wnika głęboko w niewielkie szczeliny i rysy skurczowe. Proces pęcznienia i kurczenia jest odwracalny, co umożliwia stosowanie taśmy tam, gdzie kontakt z wodą następuje okresowo. Taśma składa się w znacznej części z naturalnego bentonitu sodowego. Pęcznienie taśmy zależy zatem od jakości i właściwości wody.
Taśmę bentonitową układa się w środku szczeliny roboczej wewnątrz zbrojenia. Bardzo nierówne podłoża należy wygładzić np. masą wyrównującą. Podczas układania zachować otulinę między brzegami min. 7 cm z każdej strony. Nie układać na zakładkę - przycinać końce na styku. Następnie umieścić na taśmie kratkę montażową i przymocować za pomocą stalowych kołków lub gwoździ co ok. 25 cm. Możliwe jest także mocowanie klejem Duxpa-Kleber.
Taśma powinna zostać stabilnie zamocowana do podłoża w czterech miejscach na każdy metr bieżący. Należy zachować wielkość otuliny betonu min. 7 cm.
Skontaktuj się z nami
Akademia Budowlana SUEZ
Jaki dach wybrać: płaski czy skośny?
Lepiej zrobić dom z dachem płaskim czy z dachem skośnym? Co wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji? Czym różnią się oba rozwiązania?
Po co nam izolacje?
Dlaczego dobrze wykonane izolacje są tak ważne? O czym należy pamiętać podczas prac? Zobacz, dlaczego nie warto bagatelizować tematu izolacji fundamentów Twojego domu.
Odwodnienie dachu płaskiego z attyką
Jak odpowiednio odprowadzić wodę poza attykę? Na jakie elementy dachu płaskiego i akcesoria dachowe zwrócić szczególną uwagę? Odwodnij swój dach raz, a skutecznie!