Izolacje fundamentów i piwnic w starym domu

0

Diagnozowanie problemu i potencjalne skutki wilgoci wewnątrz budynku

Stare nieruchomości często były wykonywane metodami, które nie dawały odpowiedniej ochrony przed wilgocią i wodą. Dlatego konieczne może okazać się odtworzenie jakiegoś zakresu, albo całej hydroizolacji. 

Przy ponownym wykonaniu izolacji fundamentu w starym budynku, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest zdiagnozowanie problemu. Należy określić, która z izolacji nie spełnia swojej funkcji i jaka jest skala zniszczeń.  Zawilgocenie w budynku może pojawić się z różnych powodów. Niekoniecznie wszystkie zastosowane izolacje fundamentów muszą być nieszczelne, aby woda a wraz z nią szkodliwe substancje, zaczęły przedostawać się w głąb budynku. Aby mieć gwarancję, że problem został odpowiednio zdiagnozowany, najpewniej jest zwrócić się o pomoc do specjalistów, oraz zaplanować cały proces renowacyjny.

Pamiętajmy, aby nie bagatelizować problemu wody w fundamentach i piwnicach starych nieruchomości. Skutków wnikania wody i szkodliwych substancji można wymienić wiele, są to m.in.:

  • kolonie grzybów, pleśni na ścianach i sufitach 
  • korozje, pęknięcia i niszczenie ścian
  • zacieki, wykwity solne, przebarwienia

  • wybrzuszenia, odspojenia, pęknięcia elewacji
  • pogorszenie termoizolacyjności
  • pogorszenie mikroklimatu pomieszczeń
  • łuszczenie się powłok malarskich i odpadanie tynków

Dobór odpowiednich technologii do renowacji izolacji fundamentu

Po dokładnej analizie stanu istniejącego w starym budynku i określeniu przyczyn zawilgocenia, kolejnym krokiem będzie dobór odpowiedniej metody naprawy oraz wybór środków, jakich należy użyć. Warto podkreślić, że każda nieruchomość i działka na której ona stoi, ma swoją specyfikę. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, aby zastosować najoptymalniejsze rozwiązania. W celu doboru odpowiedniej metody pozbycia się problemu wilgoci w starym budynku, trzeba wziąć też pod uwagę jego przeznaczenie, właściwości zastosowanych pierwotnie materiałów, ogólny stan obiektu, warunki gruntowo-wodne.

Żeby zlikwidować wilgoć pojawiającą się w piwnicy budynku, musimy przede wszystkim uzyskać ciągłość izolacji poziomej i pionowej. Razem stworzą one skuteczną barierę przed wnikaniem wody. 

Istotna jest również ochrona fundamentów przed przemarzaniem,  ma bardzo duży wpływ na trwałość całości konstrukcji. Izolacja termiczna powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości, których głównym parametrem poza izolacyjnością termiczną jest nie pochłanianie wilgoci.

 
Sposoby i etapy naprawy izolacji fundamentów i piwnic

Metod wykonania odtworzenia izolacji czy osuszania budynku jest bardzo wiele i często stosuje się kilka z nich, aby osiągnąć zamierzony rezultat.  Możemy wymienić takie metody jak:

  • izolacje wtórne pionowe
  • izolacje wtórne poziome - mechaniczne i chemiczne
  • tynki renowacyjne

Wybór tej, która sprawdzi się najlepiej w twoim przypadku, będzie możliwy po dokładnym określeniu stanu i potrzeb twojego budynku. Ważne jest, aby do kwestii izolacji fundamentów podchodzić w sposób całościowy, i postrzegać je jako jeden współpracujący ze sobą system. Tylko wtedy osiągniemy długotrwałe rezultaty, które oszczędzą nasze pieniądze i będą skuteczne.   

Trzeba zwrócić uwagę też na fakt, że izolacja fundamentów w starym domu nie jest jednoznaczna z całkowitym osuszeniem ścian we wszystkich pomieszczeniach budynku. Jeśli na ścianach pojawiły się pleśń i wykwity warto dodatkowo wykonać osuszanie murów.

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz zdobyć więcej eksperckiej wiedzy w zakresie hydroizolacji fundamentów? Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów z kategorii #fundamenty: 

 

Czy izolacje fundamentów są na prawdę konieczne? 

Z czego i jak zrobić hydroizolację fundamentów? 

Pęcznienie gruntu i jego wpływ na izolacje fundamentów

 

Więcej o hydroizolacjach, dachach płaskich, tarasach i balkonach dowiesz się z naszego cyklu video Akademia Budowlana SUEZ, który możesz odwiedzić klikając w poniższy banner:

 

Akademia Budowlana SUEZ 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobrych materiałach izolacyjnych na fundament?
Zadzwoń do naszego doradcy!

Wojciech Reichert | 570 087 865

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium