Blacha na dach płaski - na co zwrócić uwagę przy wyborze
Dachy płaskie zwykle wykonujemy z materiałów, które najlepiej się na nich sprawdzają. Klasyczny układ dwuwarstwowy z pap bitumicznych czy membrana EPDM to najczęstsze wybory klientów, jeśli chodzi o pokrycie dachowe. Ale czy w ogóle da się położyć blachę na dach płaski?
Da się, jednak z wielu względów jest to trudne. Wybór blachy, dostosowanie konstrukcji dachu, synchronizacja różnych ekip wykonujących określone zakresy - to niektóre z przeszkód, które napotkasz. Przeczytaj, co musisz wiedzieć o blasze na dach płaski i czy na pewno warto iść w tym kierunku?
Kiedy dach jest płaski i jakie to ma znaczenie?
Dach płaski, pomimo swojej nazwy, nie jest zupełnie poziomy. Uniemożliwiałoby to spływanie wody, która zalegałaby na połaci dachowej. Jak więc określić, kiedy mówimy o dachu płaskim?
Dachami płaskimi nazywamy takie konstrukcje, których kąt nachylenia dachu wynosi od 2 do 15 stopni. Jednakże nie wyczerpuje to z zagadnienia, gdyż często możemy spotkać się z nachyleniem dachu wyrażonym w procentach. To ważna uwaga dla wielu klientów, gdyż często popełniane są tutaj błędy! Jak się ich ustrzec?
W sieci znajdziemy wiele bezpłatnych kalkulatorów, które konwertują stopnie na procenty, i odwrotnie. 1 stopień to przeliczeniu 1,75% nachylenia. Pamiętajmy, aby zawsze dokładnie sprawdzać te wartości.
Ta wiedza będzie nam potrzebna przy wyborze blachy na dach płaski. Jest to spowodowane faktem, że większość rodzajów blachy może być stosowana tylko przy pewnym minimalnym kącie nachylenia dachu, zalecanym przez jej producenta.
Blacha na dachy płaskie - jaką wybrać?
Zastanawiasz się, jaką blachę wybrać na swój dach? Na rynku dostępne są blachy trapezowe oraz płaskie, wykonane z różnych metali. Blacha trapezowa to częsty widok zarówno na budownictwie jednorodzinnym jak i halach czy magazynach różnego rodzaju. Jej zaletą jest niska waga, wysoka wytrzymałość oraz względnie łatwy montaż.
Czy blachę trapezową można stosować na dachu płaskim? Teoretycznie tak. Uznaje się, że nadaje się ona do pokrycia dachu o niemal dowolnym kącie nachylenia, ale w praktyce minimalne sugerowane nachylenie to ok. 7 stopni (12%). Jednak blacha trapezowa jest głośna. W trakcie deszczu, krople spadające na nią powodują wyraźny hałas, co może być uciążliwe.
Przy typowych materiałach do pokrycia dachu płaskiego, takich jak papa, membrana EPDM czy PVC nie mamy tego problemu. Są to materiały o odpowiednich parametrach do tego typu konstrukcji. Generują mniej odpadu, praca z nimi jest łatwiejsza, a efekty - solidne i długotrwałe. Nie można też zapominać, że ich producenci płaskich nie obawiają się udzielać długich gwarancji na swoje produkty, co jest znacznym atutem.
Blacha na rąbek stojący
Częstszym wyborem na dachy płaskie jest blacha płaska. Łączenie blachy płaskiej jest bardzo istotne ze względu na szczelność. Technologia łączenia blachy na rąbek stojący jest stosowana zarówno na dachach skośnych jak i płaskich.
Minimalne nachylenie dachu dla tej technologii wynosi 3 stopnie (5,24%). Są dwie metody łączenia blachy płaskiej - na rąbek pojedynczy i podwójny. Rąbek pojedynczy stosuje się do dachów o nachyleniu powyżej 25 stopni, a więc dachów skośnych. Metodą na rąbek podwójny można łączyć blachy płaskie na dachach o nachyleniu od 3 do 35 stopni.
Pamiętajmy, że różni producenci oraz różne rodzaje blachy mają swoje specyficzne warunki i zalecenia. Pokrycie dachu płaskiego blachą to dość trudne i raczej rzadko spotykane rozwiązanie.
Zarówno z punktu widzenia trudności jak i kosztów, znacznie łatwiej i skuteczniej pokryjesz swój dach papą bitumiczną lub membraną EPDM. Zwłaszcza ta druga zyskuje dużą popularność na rynku, ze względu na swoje świetne właściwości oraz niezwykle długą żywotność. Dobrze zastosowana membrana EPDM przeżyje niejedną blachę!
Jakie są rodzaje blachy na pokrycie dachu?
Współcześnie na rynku dostępne jest wiele rodzajów blachy o różnych właściwościach, żywotności oraz oczywiście cenie. Do najpopularniejszych należą blachy aluminiowe oraz stalowe, obustronnie cynkowane.
Metale takie jak aluminium czy stal stanowią rdzeń blachy. Z obu stron są one powlekane warstwami ochronnymi i wykończeniowymi, które wydłużają żywotność oraz poprawiają estetykę.
Ze względu na materiał wykonania, warto wspomnieć jeszcze od dwóch rodzajach blachy: cynkowo - tytanowej oraz miedzianej. Są one dostępne na rynku oraz w opinii części inwestorów prezentują się bardzo ładnie. Niestety ich cena sprawia, że jest to niezwykle rzadki widok na dachach.
Co do zasady, blasze ciężko jest konkurować z materiałami bitumicznymi oraz sztucznymi, takimi jak EPDM. To dlatego, że te drugie produkuje się z uwzględnieniem wymagań dachów płaskich oraz technologii ich wykonywania. Te materiały są bardzo żywotne, skutecznie chronią przed wodą, a do tego w zasadzie nie dotyka ich zjawisko korozji.
Jakie wymagania musi spełniać dach pod pokrycie z blachy?
Żeby wykonać pokrycie z blachy płaskiej, trzeba odpowiednio zaprojektować konstrukcję dachu. Przede wszystkim, musi ona być wykonana z drewna.
Jednak to nie jedyne ograniczenie. W wielu przypadkach producenci dobrej jakości blachy zalecają wykonanie pełnego deskowania. Tylko część z nich dopuszcza montaż na mniej zwartym poszyciu, np. ruszcie z łat i kontrłat.
Układ warstw na dachu płaskim z pokrycia z blachy
Jeżeli zdecydujemy się na dach płaski z pokryciem z blachy, konieczne będzie wytworzenie odpowiedniego układu warstw, aby prawidłowo spełniał on swoją funkcję. Jaka jest właściwa kolejność wykonywania działań?
Zaczniemy kolejno od warstwy wierzchniej:
- Pokrycie z wybranego rodzaju blachy
- Membrana z włókien poliamidowych, tzw. makaron (lub membrana płaska)
- Pełne deskowanie (zwróćmy uwagę na zalecenia producenta blachy - od tego zależy czy potrzeba pełnego poszycia z desek czy też rusztu)
- Membrana dachowa
- Docieplenie międzykrokwiowe z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej
- Folia paroszczelna (zabezpiecza dach przed działanie pary wodnej z wnętrza)
- Płyta gipsowo-kartonowa
Czy blacha na dach płaski to najlepszy wybór?
Blacha jest znacznie częściej stosowana jako pokrycie na dachach skośnych, niż płaskich. W przypadku tych drugich istnieje szereg argumentów za tym, aby do wykonania pokrycia dachowego wykorzystać tradycyjne papy bitumiczne lub membranę EPDM.
Jak wspomnieliśmy, wykonanie dachu płaskiego z blachy ma swoje ograniczenia. Konstrukcja musi spełniać minimalny kąt nachylenia, aby można było wykorzystać ten materiał na pokrycie. Problematyczne może być również wykonanie pełnego deskowania. Dlaczego?
Angażuje to osobną ekipę budowlaną, gdyż konstrukcję drewnianą wykonuje cieśla, natomiast pokrycie dekarz. Utrudnia to planowanie i wymusza synchronizację dwóch brygad.
W firmie SUEZ wykonujemy dachy płaskie w technologii spadków styropianowych, na których wykonujemy pokrycie przeciwwodne z pap bitumicznych lub membrany EPDM. Taki dach może mieć minimalne nachylenie rzędu 2%. Takie rozwiązanie jest prostsze, ekonomiczniejsze i łatwiejsze ze względu na to, że cały dach wykonuje jedna brygada.
Jeśli zastanawiasz się, jakie będzie najlepsze rozwiązanie dla Twojego dachu, albo nie jesteś pewien jaki rodzaj pokrycia wybrać - skontaktuj się z nami. Nasi eksperci doradzą Ci i rozwieją wszelkie wątpliwości w tym zakresie.