Jak wykonać izolację pionową fundamentów?
Praktycznie każdy budynek jest narażony na niekorzystne działanie wody gruntowej. Jak zrobić izolację pionową fundamentów, która uchroni przed wilgocią i szkodliwymi skutkami jej działania? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Uszkodzone ściany, degradacja struktury budynku, korozja i pleśń – to tylko niektóre z niedogodności, z jakimi trzeba się zmierzyć, jeśli na etapie budowy nie zostanie wykonana prawidłowa izolacja pionowa fundamentów. Sprawdź, jak uniknąć uciążliwych problemów wynikających z negatywnego działania wilgoci i zabezpiecz budynek u podstaw!
Każdy budynek jest podatny na szkodliwe działania wilgoci i wody gruntowej, które, przenikając do ścian i fundamentów, mogą powodować wiele poważnych problemów. Dowiedz się, jak zapobiec tego rodzaju utrudnieniom dzięki odpowiedniej izolacji pionowej fundamentów!
Izolacja pionowa fundamentów – czym jest i jakie ma zadanie?
Izolacja pionowa fundamentów to podstawowy sposób zabezpieczenia budynku przed wodą gruntową i wilgocią, które mogą przenikać do jego konstrukcji bezpośrednio z gruntu. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie skutecznej ochrony przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej ścianom fundamentowym, a także zapobieganie uszkodzeniom konstrukcyjnym i potencjalnym powikłaniom wywoływanym przez długotrwałe zawilgocenie.
Niewłaściwie wykonana izolacja lub całkowity jej brak może prowadzić do wielu poważnych i równie uciążliwych problemów nawet po zakończeniu budowy. Do najczęstszych należą: rozwój pleśni, zagrzybienie i korozja materiałów budowlanych. Każda z tych rzeczy może skutkować poważną destrukcją nie tylko samego fundamentu, ale również wnętrza budynku. Co więcej, nadmierna, utrzymująca się przez dłuższy czas wilgoć nierzadko niszczy wykończenie podłóg i ścian, a przy tym negatywnie wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach.
Rodzaje izolacji pionowej
Aby ochrona fundamentów była skuteczna, konieczne będzie użycie odpowiednich materiałów. Ich wybór uzależniony jest od wielu czynników, takich jak warunki wodno-gruntowe, głębokość posadowienia czy materiał, z jakiego wykonana jest przegroda. Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy izolacji pionowej. Co je wyróżnia?
- Izolacja przeciwwilgociowa. To rozwiązanie stosowane w sytuacji prostych warunków gruntowo-wodnych, a więc w przypadku gruntów przepuszczalnych oraz niskiego poziomu wód gruntowych. Do jej wykonania najlepiej nadają się specjalne emulsje bitumiczne, zwłaszcza te oparte na bazie bitumiczno-kauczukowej lub bitumiczno-polimerowej. Ich główną zaletą jest łatwość aplikacji i szybkość schnięcia. Ważne, aby wybierać materiały o wysokiej zawartości części stałych w roztworze. Masy tego typu nakłada się dwuwarstwowo. Dzięki temu uzyskać można dokładne i równomierne pokrycie, które skutecznie zabezpieczy fundament przed wilgocią występującą w gruncie.
- Izolacja przeciwwodna. Jest zalecana w trudnych i wymagających warunkach, np. gdy mamy do czynienia ze spoistą glebą, której struktura sprzyja długotrwałemu zatrzymywaniu wody. Takie zabezpieczenie wykonuje się także w sytuacji, kiedy woda gruntowa znajduje się nad warstwą fundamentów lub gdy jej poziom okresowo się podnosi, narażając mury na stałe, napierające działanie wody pod ciśnieniem hydrostatycznym. Projektowanie izolacji typu ciężkiego wymaga bardziej złożonych rozwiązań. Najczęściej izolacje przeciwwodne wykonuje się z polimerowo-bitumicznych mas KMB lub reaktywnych zapraw uszczelniających.
Jak wykonać izolację pionową fundamentu – instrukcja krok po kroku
- Przygotowanie powierzchni. Pierwszy krok to dokładne oczyszczenie fundamentów. Należy usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia, takie jak piasek, błoto, gruz czy pozostałości po poprzednim etapie prac. Powierzchnia powinna być sucha, czysta i gładka, dlatego niezbędne może okazać się wygładzenie ewentualnych nierówności oraz wypełnienie spoin. W tym celu użyć można specjalnej zaprawy do wypełniania ubytków i pęknięć, takiej jak np. Schomburg Asocret-M30.
Ważne jest wykonanie wyobleń w narożach. W przypadku hydroizolacji bitumicznych do wykonania faset najlepiej skorzystać z gotowych klinów bitumicznych (np. BORNIT DB (Dreiecksband).
- Gruntowanie. Przed przystąpieniem do nakładania warstwy izolacyjnej w większości przypadków powierzchnia fundamentów musi zostać zagruntowana. W przypadku gruntowania należy stosować zalecenia producenta z karty technicznej i ściśle się ich trzymać. Należy stosować wyłącznie systemowe rozwiązania. Po aplikacji warstwa gruntu powinna dobrze wyschnąć (należy stosować się do zaleceń producenta).
- Wykonanie izolacji. Najważniejszy jest wybór materiału izolacyjnego. Pod uwagę trzeba wziąć m.in. warunki gruntowo-wodne, kształtowanie terenu, a także głębokość lustra wody. Sposób wykonania hydroizolacji będzie zależał od materiału, jaki zostanie zastosowany. W karcie technicznej produktu znajdują się dokładne wytyczne co do czasu pracy, ilości warstw oraz odstępu między pracami. Producenci opisują również narzędzia, jakich należy użyć do nakładania powłoki. Zapoznanie się z zapisami w karcie technicznej i stosowanie się do nich jest konieczne, aby prawidłowo wykonać warstwę hydroizolacyjną.
- Ocena stanu izolacji. Po zakończeniu prac warto dokładnie sprawdzić, czy izolacja została prawidłowo zaaplikowana. Na jej powierzchni nie mogą występować widoczne gołym okiem przerwy, uszkodzenia czy nieszczelności.
Połączenie izolacji pionowej z izolacją poziomą
Integracja izolacji pionowej i poziomej jest niezbędna do zapewnienia skutecznej ochrony budynku przed wilgocią. Dopiero ich połączenie pozwala stworzyć solidną, ciągłą barierę, która zabezpiecza fundamenty i strukturę ścian przed przenikaniem wody. Kluczowe jest precyzyjne nałożenie na siebie poszczególnych warstw izolacyjnych (przede wszystkim w miejscach ich styku), a także zastosowanie odpowiednich technik łączenia. Ważna jest też kompatybilność materiałów, zarówno pod względem technicznym, jak i chemicznym. Dzięki dobrze wykonanej integracji izolacji pionowej i poziomej budynek będzie lepiej chroniony i odporny na uszkodzenia spowodowane przez wilgoć.
Jak zrobić izolację pionową fundamentów – podsumowanie
Pionowa izolacja fundamentów jest niezbędna dla ochrony budynku przed wilgocią i wodą gruntową. Zapobiega poważnym uszkodzeniom strukturalnym, degradacji materiałów budowlanych oraz rozwojowi pleśni i grzybów, ograniczając ryzyko potencjalnych problemów z użytkowaniem budynku w przyszłości.
Jak wykonać izolację pionową fundamentu? Przede wszystkim należy określić warunki gruntowo-wodne, aby wybrać odpowiednie produkty izolacyjne. Przed ich nałożeniem powierzchnia musi zostać oczyszczona, wyrównana i zagruntowana. Ważne, by pamiętać o newralgicznych miejscach, takich jak krawędzie i narożniki. Izolacja pionowa powinna być także trwale połączona z izolacją poziomą, aby stworzyć spójną i nieprzerwaną barierę przeciwwilgociową.
W SUEZ znajdziesz szeroką gamę profesjonalnych produktów, dzięki którym zabezpieczysz fundamenty, wykonując solidną i trwałą izolację pionową. Nasz asortyment obejmuje wyłącznie sprawdzone, niezawodne rozwiązania proponowane przez wiodących producentów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że już na etapie budowy skutecznie zabezpieczysz budynek przed negatywnym działaniem wilgoci. Potrzebujesz pomocy w znalezienie odpowiedniego produktu? Skontaktuj się z nami, a nasi doświadczeni specjaliści pomogą Ci w wyborze. Nie zwlekaj – odkryj naszą ofertę i przekonaj się, co jeszcze możemy Ci zaproponować!