Folia w płynie - dobra izolacja?
Folia w płynie to często wybierany przez wykonawców produkt do hydroizolacji. Jest wygodna w użyciu i faktycznie skuteczna. Jednakże z różnych względów, często stosuje się go niezgodnie z przeznaczeniem, co niestety prowadzi do rozczarowań.
W tym artykule wyjaśniamy, czym jest a czym nie jest folia w płynie. Jakie jest jej przeznaczenie i gdzie najczęściej popełniane są błędy.
Czym jest folia w płynie?
Jaką więc informację możemy znaleźć w karcie technicznej jednego z producentów takiej folii? Produkt określany jest jako „gotowy do użycia, bezrozpuszczalnikowy produkt do uszczelniania powierzchni pod okładzinami ceramicznymi w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach”. Słowo “pomieszczeniach” jest tutaj kluczowe, gdyż z natury wyklucza użytek zewnętrzny. Nie zmienia to faktu, że całkiem sporo osób ignoruje ten zapis, i stosuje folie w płynie do izolacji np. balkonów czy tarasów. Rozwiązanie to stało się niemal powszechnym, ale ze względu na to co kryje się w pudełku pod nazwą „folia w płynie”, nie jest ono trwałe.
Folia w płynie na zewnątrz?
Teoretycznie można nazwać dany produkt „folią w płynie na zewnątrz”, ale musi on spełniać szereg wymagań, aby pełnił funkcję trwałej i skutecznej ochrony izolacyjnej na zewnątrz. Niestety większość materiałów dostępnych na rynku i nazwanych jako “folia w płynie” takich właściwości nie ma. Z tego względu stosowanie ich niezgodnie z przeznaczeniem nie jest dobrym pomysłem i może z czasem sporo nas kosztować.
Wyobraźmy sobie warunki, w jakich znajduje się omawiana przez nas izolacja. Izolacja stosowana na zewnątrz budynku jest narażona na skrajne czynniki atmosferyczne – wysoką i niską temperaturę, deszcz, śnieg, duże różnice temperatur w ciągu doby. W każdych warunkach materiał izolacyjny położony na tarasie musi pozostać elastyczny i wodoszczelny. Niestety to, co zwykle kryje się pod nazwą “folia w płynie”, nie ma odpowiednich parametrów, aby na dłuższą metę spełniać te warunki. Z czasem materiał ten traci swoje właściwości i szczelność.
Jeśli nie folia w płynie, to jaka izolacja balkonu czy tarasu?
Wybór materiałów jest bardzo duży. A ich dobór zależy od tego co chce się zastosować jako okładzinę końcową – płytki, żywicę, kamienie czy deski.
Jeżeli planujesz deski tarasowe, to istotnym parametrem na który musisz zwrócić uwagę jest odporność na promieniowanie UV. Jeżeli wykończeniem tarasu będą płytki czy kamienie, a izolacja nie jest pozostawiona na dłużej niż 2-3 tygodnie, to właściwość ta nie będzie potrzebna. Ważne jest też, czy powierzchnia balkonu bądź tarasu będzie wykonywana w układzie klejonym czy wentylowanym.
Zachęcamy do umówienia konsultacji z ekspertami SUEZ Izolacje Budowlane, którzy pomogą zaplanować skuteczny system hydroizolacji na balkon bądź taras i dobrać odpowiednie materiały.