Jak zabezpieczyć piwnicę przed wodą?
Zalewanie piwnicy to prawdziwy koszmar dla właściciela budynku. Woda w piwnicy jest bowiem nie tylko niedogodnością, ale przede wszystkim zagrożeniem dla konstrukcji całej nieruchomości. Dlatego, budując dom podpiwniczony musimy przyłożyć szczególną wagę do kwestii hydroizolacji.
Dowiedz się jak wybrać odpowiednią izolację przeciwwodną dla Twojej piwnicy. W artykule przedstawiamy jakie produkty zastosować do hydroizolacji poziomej, a jakie do pionowej.
Jaką izolację przeciwwodną wybrać?
Aby zabezpieczyć piwnicę przed wodą i wilgocią należy dobrać odpowiednie materiały potrzebne w danym przypadku oraz właściwie je zaaplikować. A więc ważne są tu dwa elementy: materiały oraz ekipa wykonawcza. Dobór właściwych materiałów do hydroizolacji fundamentów zależny jest przede wszystkim od warunków gruntowych na działce, tzn. od poziomu wód gruntowych i rodzaju gruntu (grunty przepuszczalne, grunty spoiste). Izolacja wodochronna jest zawsze konieczna i należy ją wykonać zarówno w pionie, jak i w poziomie.
Co izolować na fundamentach?
Między ławami a ścianami oraz między ścianami parteru a fundamentem układa się hydroizolację poziomą. Zabezpiecza ona mury przed kapilarnym podciąganiem wody. Najpopularniejszym materiałem do wykonywania hydroizolacji poziomej jest papa termozgrzewalna. Można również ją wykonać przy pomocy mineralnych szlamów uszczelniających.
Jesteś wykonawcą?
Zarabiaj na polecaniu
produktów swoim klientom
Ściany fundamentowe osłania się natomiast hydroizolacją pionową od strony gruntu, aby nie wchłaniały wilgoci bądź wody, która znajduje się w gruncie. Stosuje się w tym celu różnego rodzaju masy bitumiczne, polimerowe, zaprawy wodoszczelne lub papy. Izolację pionową wykonuje się bezpośrednio na ścianie fundamentowej i osłania materiałem termoizolacyjnym lub matami ochronno-drenażowymi w celu jej zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Bardzo istotną rzeczą jest aby, obie izolacje były ze sobą szczelnie połączone, w związku z czym nie zaleca się stosowania foli z polichlorku winylu, czy polietylenu, gdyż nie jest możliwe ich 100% szczelne połączenie.