Papa dachowa termozgrzewalna na dachy płaskie?
Przymierzając się do budowy dachu płaskiego z pewnością staniesz przed wyborem papy na dach. Wybór może się okazać dość trudny gdyż rynek budowlany oferuje w tym zakresie bardzo szeroką gamę produktów. Aby wybrać odpowiednią papę dachową musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Przeczytaj ten artykuł aby dowiedzieć się jakie wyróżniamy rodzaje pap, czym poszczególne papy różnią się od siebie oraz jak wybrać odpowiednią papę dla danego dachu.
Papa na dach płaski? Jaki układ wybrać? Jaka papa?
Wybór papy dachowej zależy przede wszystkim od systemu, w jakim będziemy wykonywać dach płaski oraz od podłoża, na jakie będziemy daną papę kłaść. Domy z dachem płaskim to coraz częstszy wybór inwestorów. Ważnym elementem, który musimy wziąć pod uwagę są również dodatkowe parametry, takie jak elastyczność papy przy określonej temperaturze, rozciągliwość papy, rodzaj wkładki, warunki montażu czy długość gwarancji.
Budowa papy dachowej - parametry papy na dach
Papa dachowa zbudowana jest z następujących warstw:
- POSYPKA: łupek mineralny lub piasek
- ASFALT: oksydowany lub modyfikowany
- OSNOWA: tektura, welon szklany, tkanina szklana, włóknina poliestrowa (każda charakteryzuje są różnymi parametrami siły zrywającej i rozciągającej)
- ASFALT: oksydowany lub modyfikowany (ma wpływ na giętkość w niskich i wysokich temperaturach)
- WARSTWA ANTYADHEZYJNA: folia lub posypka piaskowa
Rodzaje papy dachowej
Ze względu na rodzaj asfaltu papy możemy podzielić na :
- papy oksydowane
- papy modyfikowane elastomerem SBS
- papy modyfikowane plastomerem APP
Ze względu na sposób mocowania do podłoża wyróżniamy:
- papy klejone
- papy zgrzewalne niemodyfikowane lub modyfikowane
- papy mocowane mechanicznie niemodyfikowane lub modyfikowane
- papy samoprzylepne modyfikowane
Ze względu na zastosowanie:
- papa wierzchniego krycia
- papa podkładowa
Dach płaski - a więc co wybrać?
Aby dokonać właściwego wyboru niezbędna jest wiedza z zakresu jak poszczególne warstwy dachu płaskiego będą ze sobą pracować - jakie rozwiązanie w przypadku konkretnego dachu będzie najbardziej optymalne. Pisząc "optymalne" mamy na myśli to które skutecznie zaizoluje dom (hydro- i termoizolacyjnie), a równocześnie zminimalizuje koszty które musimy ponieść na pokrycie dachu płaskiego.
Zastosowanie niewłaściwych materiałów to konieczność przeprowadzenia remontów w stosunkowo krótkim czasie. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem całościowego, odpowiedniego systemu przed przystąpieniem do prac budowlanych, a nie skupianiem się nad wyborem konkretnej papy.
Papy termozgrzewalne a pokrycie dachowe
Jeżeli wiemy już, że potrzebujemy materiału jakim jest papa termozgrzewalna na dach lista pap z której musimy dokonać wyboru nieco nam się zawęża. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jaką funkcję dana papa na dachu ma pełnić - ma być ostateczna warstwą czy podkładową. Papa nawierzchniowa termozgrzewalna ma dodatkową posypkę, która chroni właściwe warstwy izolacyjne przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.
Papa termozgrzewalna podkładowa i papa termozgrzewalna wierzchniego krycia to nie jedyne dwa rodzaje pap termozgrzewalnych, wyróżniamy też papy oksydowane i papy modyfikowane elastomerem SBS. Jaka jest różnica pomiędzy tymi papami? Dość znacząca. Papa oksydowana ma mniejszy zakres lepko-sprężystościniż papa SBS, bo tylko 0 do 70 stopni C, podczas gdy papa z SBS parametr ten ma znacznie lepszy od -25 stopni do 120 stopni C. Dlatego też idealnie nadaje się do naszego klimatu. Ponadto papy oksydowane mają znacznie mniejszą odporność na UV niż papy modyfikowane SBS. W papach modyfikowanych SBS asfalt pozostaje elastyczny oraz nie ma konieczności stosowania prac konserwacyjnych, minimalna trwałość takiej papy to około 10 lat.
Papa dachowa: cena?
Można zadać sobie pytanie : ile powinna kosztować dobra papa na dach? Nie ma jednej, właściwej odpowiedzi na to pytanie. Cena papy idzie za jej parametrami. A tak jak już ustaliliśmy parametry, którymi papa musi się wykazać są zależne od konkretnego podłoża i układu w którym będzie pracowała.
Papy dachowe : jaką wybrać?
Kiedy wybierzemy rodzaj papy na pokrycie dachu oraz stopień modyfikacji pozostają nam do wyboru konkretne materiały. Przy wyborze tym należy pamiętać, że miarą jakości papy nie jest jej grubość, ale wspólna wypadkowa wszystkich parametrów, które sprawdzą się lub nie na danym dachu w konkretnym układzie hydroizolacyjnym. To co będzie najlepszym wyborem w przypadku jednego dachu płaskiego może nie sprawdzić się na innym. Dlatego najlepiej skontaktować się z doradcą, który biorąc pod uwagę wszelkie czynniki oraz przewidziany budżet dobierze optymalne rozwiązanie.