Hydroizolacja łazienki
Kto choć raz nie mierzył się z zalaniem czy grzybem w swoim domu? Łazienka to pomieszczenie szczególnie narażone na działanie wody i wilgoci. Dlatego tak ważnym aspektem projektowania łazienki jest odpowiednia hydroizolacja. Zaniedbania w tym zakresie wiążą się z poważnymi konsekwencjami, a często koniecznością wykonania remontu całego pomieszczenia.
Czytając ten artykuł dowiesz się jakie znaczenie ma dobra izolacja łazienki przed działaniem wody oraz poznasz metody, które wykorzystuje się w procesie hydroizolacji pomieszczenia kąpielowego.
Łazienka jako pomieszczenie wypoczynkowe
W ostatnich latach nowoczesne trendy w dziedzinie wykończenia wnętrz bardzo mocno ukierunkowano na funkcjonalność. Dotyczy to w dużym stopniu łazienek. Obok klasycznych powierzchniowo i funkcjonalnie łazienek, bardzo modne i popularne stały się tzw. mini spa, gdzie użytkownicy mogą odpoczywać i relaksować się po ciężkim dniu pracy. Wszelkiego rodzaju natryski z brodzikami wbudowanymi w posadzkę, zabudowane wanny z hydromasażem, czy nawet małe sauny, coraz częściej rozważane są już na etapie projektowym nowoczesnych budynków. Ich wielkość i ilość determinowana jest w zasadzie tylko przez dostępną powierzchnię i zasobność portfela inwestora.
Odpowiedni dobór hydroizolacji
Inwestując ciężko zarobione przez nas pieniądze w cieszącą oko i ciało łazienkę, warto zadbać także o odpowiednie zabezpieczenie jej od strony hydroizolacyjnej. Zanim wykonawca położy nam ładne, efektowne płytki, priorytetem powinno stać się zastosowanie odpowiedniej hydroizolacji łazienki. Większa estetyka i funkcjonalność nowoczesnych łazienek powoduje większe obciążenie ich powierzchni wodą.
Skutki braku izolacji łazienki
Musimy w tym miejscu pamiętać o tym, że brak lub błędnie wykonana hydroizolacja, skutkować będzie w krótszym lub dłuższym czasie remontem nie tylko samej łazienki, ale także pomieszczeń na niższych kondygnacjach. Jak widać więc nie tylko duże i bogato wyposażone łazienki wymagają dobrego zabezpieczenia, ale też małe, standardowe, które występują w blokach mieszkalnych. Zalewanie sąsiada, to nie tylko koszty, ale także masa niepotrzebnego stresu i często zepsucie relacji sąsiedzkich.
Folia w płynie jedynym elementem izolacji łazienek?
Na rynku chemii budowlanej oczywiście znajdziemy multum przeróżnych środków popularnie nazywanych foliami w płynie. Bardzo ważna jest tutaj wiedza produktowa podparta doświadczeniem. Specjalistyczne produkty i systemy hydroizolacyjne, wymagają też większej uwagi i wiedzy ze strony wykonawców. Obok mineralnych materiałów hydroizolacyjnych dostępne są taśmy uszczelniająco-kompensujące, które znakomicie wspomagają pracę hydroizolacji w miejscach newralgicznych. Takie miejsca, to przede wszystkim połączenia dwóch płaszczyzn, jak np. ściana -posadzka. Bez taśmy sam materiał izolacyjny nie byłby w stanie skompensować naprężeń i ruchów pomiędzy tymi płaszczyznami, co jest zjawiskiem charakterystycznym szczególnie dla budynków nowych, które „pracują”. Aby ułatwić montaż taśmy w narożach, stworzono specjalne narożniki zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Do miejsc, gdzie przez ścianę do łazienki wchodzą rurki instalacyjne, stosujemy specjalne manszety uszczelniające. Również na etapie wykończenia płytkami, ważne jest dobranie odpowiedniej jakości materiałów takich jak klej do płytek współpracujący z ogrzewaniem podłogowym oraz fugi i silikony sanitarne.
Jakie izolacje łazienki wybrać?
Przykładowy zestaw sprawdzonych i chwalonych przez wykonawców materiałów hydroizolacyjnych dostępnych „od ręki” w naszym sklepie stacjonarnym i internetowym: